אחרי גילוי השלד של ריצ'רד ה-3 |

ראשו החסר של המלך אנרי ה-4 מפלג את צרפת

ספר שיצא בימים אלה טוען שגולגולת שנמצאה בעליית גג של גובה מסים שייכת בעצם למלך האהוב, שההיסטוריה לא מפסיקה לטלטל את שרידיו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מקום מנוחתו האחרון (עד כה) של המלך אנגליה ריצ'רד ה-3 היה אולי מתחת למגרש חניה בלסטר, אבל לשרידי המלך הצרפתי אנרי ה-4 ניתנה עוד פחות מנוחה מזו שניתנה לעמיתו האנגלי. במאה ה-18 הוצא שלדו של המלך הצרפתי מהקבר על ידי מהפכנים והושלך לקבר אחים, ולאחר מכן נכרת הראש והגיע – כך טוענים – לעליית הגג של פקח בגמלאות ברשות המסים.

ועוד גרוע מכך: בעוד מומחים בריטים אישרו שהשלד שנמצא בלסטר הוא "כמעט בוודאות" שלדו של ריצ'רד, מדענים צרפתים עדיין מתווכחים על אם הראש הוא של המלך או לא. כך מדווח אובזרוור הלונדוני.

אנרי ה-4 מת ב-1610, אך ההסטוריה זוכרת אותו כמלך טוב. לזכותו נזקפים הפיוס והאחדות הלאומית אחרי שנים של מלחמות דת עקובות מדם בצרפת, בין קתולים לפרוטסטנטים, ומאמצים לשפר את תנאי חייהם של נתיניו העניים.

המלך האהוב נרצח בידי קתולי קנאי, והיום, מאות שנים אחרי מותו, הוא מעורר ויכוחים ומחלוקות. בסוף השבוע שעבר הופיע ספר חדש שחידש את הוויכוח המפלג עשרות שנים היסטוריונים, מדענים וצאצאים של בתי המלוכה מלפני המהפכה הצרפתית – בורבון ואורליאן.

סטפן גאבה ופיליפ שארלייה, מחברי "אנרי ה-4: תעלומת המלך חסר הראש", טוענים שפתרו את חידת השרידים, כלומר, את תעלומת הראש החסר. לטענתם, הראש החנוט שנמצא לפני חמש שנים בעליית הגג של ז'אק בלאנז'ה, פקח מכס בגמלאות, הוא ראשו של אנרי.

שיער הפנים – טענו – נקודת חן, האף השבור והצלקת מפגיעת סכין מוכיחים שזה ראשו של המלך. "שטויות" קוראים המתנגדים, וקובלים שהספר מביא בדיות ולא ניתוח מדעי אמיתי. וההוכחה הניצחת לכך היא שהמוח מצוי עדיין בגולגולת. חונטי המלך, טענו, שפכו את מוחו מהגולגולת.

אנרי נקבר ב-14 במאי 1610 בבזיליקת סן דני שליד פאריס. בשנת 1793 מהפכנים הוציאו את שרידיו והשליכו אותם לקבר אחים. לא ברור מתי הופרד הראש מהגוף, אך כשהקבר נפתח ב-1817, הוא לא היה שם. ראש אדם זוהה כראש החסר של אנרי נמצא ב-1919: צלם בשם ז'וזף אמיל בורדה קנה אותו במכירה פומבית במחיר שלושה פרנקים.

כל חייו ניסה בורדה ולא הצליח להוכיח שזה ראשו של המלך. הראש נעלם שוב והופיע ב-2008 בעליית הגג של בלאנז'ה. שארלייה, פתולוג מומחה לשרידים היסטוריים, אמר שבדיקות דנ"א ושרידי דמו של לואי ה-16 קישרו בין שני המלכים. "לראש יש אותה מורשת גנטית כמו לדם הקרוש של לואי ה-16, שהיה על מטפחת מאז שראשו נערף ב-1793", נאמר בהודעתו. כעת נשמעות קריאות לקבור את הראש בסן דני. בינתיים, כל עוד ממשיכים המדענים להתווכח, הוא שמור בכספת באחד הבנקים בפאריס.

המחלוקת על הראש מפלגת את צאצאי בתי המלוכה ששלטו בעבר בצרפת. אנרי ד'אורליאן, הרוזן מפאריס ודוכס צרפת, אמר שהספר של גאבה ושארלייה הוא "פסבדו-חקירה" ולא אמת מדעית או היסטורית. לעומתו טוען הנסיך לואי דה בורבון, דוכס אנז'ו, כי "כעת, לאחר שאומתה זהותו של הראש, יש לסדר את החזרתו אל שאר חלקי הגוף".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ