תעלומת מטוסי הספיטפייר תישאר קבורה באדמת בורמה

חוקרים בריטיים ביקשו לאמת את הסיפור ההיסטורי על כך שמטוסי ספיטפייר נקברו בתיבות ב-1946-1945 בראנגון. האכזבה שציפתה להם היתה גדולה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

קבוצת חוקרים הודיעה בסוף השבוע כי היא מפסיקה את החיפוש אחרי מטוסי ספיטפייר שנקברו בבורמה במהלך מלחמת העולם השנייה. לדבריה, הטענה לפיה חיל האוויר המלכותי העביר 124 מטוסים מדגם זה בתיבות אשר נקברו באדמת בורמה בשלהי המלחמה, היא לא יותר ממיתוס מופרך.

רשת הבי-בי-סי דיווחה כי פרויקט החיפוש אחרי מטוסי הספיטפייר מומן על ידי חברת המשחקים הבלארוסית "וורגיימינג" ונערך בנמל התעופה הבינלאומי סמוך לראנגון, בו עשו הבריטים שימוש בשנות השלושים והארבעים של המאה הקודמת. "אין מישהו שהיה שמח יותר מאיתנו למצוא את מטוסי הספיטפייר. הצוות שלנו השקיעו שבועות רבים בנבירה בארכיונים ולא מצאה ולו ראייה אחת שתומכת בטענה הזו", אמרה טרייסי ספרייט, מנהלת הפרויקטים המיוחדים בוורגיימינג.

לדברי ספרייט, לא היו מטוסי ספיטפייר שנקברו בתיבות בנמל התעופה בשנים 1945-1946. חברת וורגיימינג הוסיף בהודעתה כי מהארכיונים שנבדקו עולה כי יחידה בחיל האוויר הבריטי שטיפלה במשלוחים אוויריים דרך ראנגון קיבלה 37 מטוסים בסף הכל, ואלה הועברו לבורמה בספינות. אותם מטוסים עזבו את המדינה בסתיו 1946. 

בחודש שעבר אמר מנהל המחקר, דיוויד קאנדל, כי העריך שמטוסי הספיטפייר יימצאו, אך החפירות "לא התנהלו במקום הנכון". קאנדל השקיע 17 שנים בניסיון לפענח את תעלומת מטוסי הספיטפייר ומחקרו התבסס אחר עדויות שמסרו חיילים אמריקאים ובריטים ותושבים מקומיים. על פי הסיפור המיתולוגי, מי שנתן את ההוראה לפרק את המטוסים ולהעביר אותם לבורמה בתיבות נתן אדמירל הצי הבריטי לואי מונטבאטן, הרוזן הראשון מבורמה, שהיה בן משפחת המלוכה ונרצח ב-1979 על ידי המחתרת האירית.

החיפושים אחרי מטוסי הספיטפייר האבודים זכו לגיבוי מנשיא בורמה, תיין סיין, והסוגייה אף עלתה בפגישתו עם ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, בשנה שעברה. עוד לפני שהחלו החפירות גילו מדענים מצבורים גדולים של מתכת בקרקע של נמל התעופה בראנגון, דבר שחיזק את ההנחה שבמקום קבורים עשרות מטוסים. חיפושים התקיימו בעוד כמה אתרים בבורמה, אך גם הם הסתיימו בלא כלום.

אפריל 1946 - מטוסי ספיטפייר בריטיים מוצגים בראנגוןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ