סיבוב שני בבחירות לנשיאות קפריסין; מועמד השמרנים מוביל

ניקוס אנסטסיאדס, התומך בגיבוש תוכנית חילוץ אירופית למדינה, קיבל 45.3% מקולות המצביעים. הוא יתמודד בסיבוב השני מול מנהיג השמאל

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מנהיג השמרנים בקפריסין ניקוס אנסטסיאדס זכה בפער משמעותי בבחירות לנשיאות המדינה שנערכו היום, אולם לא הצליח לקבל מעל למחצית מהקולות, ולכן יתקיים סיבוב שני בשבוע הבא. אנסטסיאדס, התומך בגיבוש תוכנית חילוץ למדינה עם האיחוד האירופי, קיבל 45.3% מהקולות. הוא יתמודד בסיבוב השני מול מועמד השמאל סטוורוס מאלאס, שזכה לתמיכה של 27.1%. המועמד העצמאי יורגוס ליליקאס סיים במקום השלישי.

ההצבעה בקפריסין מתקיימת על רקע משבר כלכלי עמוק, ומגעים לגיבוש תוכנית חילוץ בינלאומית. קפריסין חווה בחודשים האחרונים את המשבר הכלכלי החריף ביותר שידעה בארבעת העשורים האחרונים. זאת, אחרי שהבנקים שלה ספגו הפסדים אדירים כתוצאה מהתמוטטות הכלכלה היוונית. על פי הערכות, קפריסין זקוקה לסיוע בסך 17 מיליארד אירו.

אנסטסיאדס בן ה-66, העומד בראש המפלגה מאז 1997, הבטיח לאורך הקמפיין להגיע להסכם מהיר עם האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית , אשר יאפשר לקפריסין להתניע שוב את הכלכלה הסובלת מ-15% אבטלה. אלא שגיבוש חבילת החילוץ עבור קפריסין מורכבת במיוחד. כמעט לכל סעיף, החל מהטיפול בחוב הלאומי ועד לפתרון גירעונות הבנקים, יכולה להיות השפעה שלילית על מדינות אחרות באירופה הנתונות במשבר, ולערער את השווקים הפיננסיים של אירופה. חשש אחר הוא שקפריסין לעולם לא תוכל לשלם את חובותיה.

ניקוס אנסטסיאדס מחוץ לקלפי בלימסול, היוםצילום: רויטרס

"אין ספר שהכל מוטל על כף המאזניים. מעולם לא היינו במצב כזה", אומר קיריאקוס איקובידס, המוציא לאור של העיתון הקפריסאי "מייל". "עלינו לבנות את המדינה מחדש ולשקם אותה במסגרת האיחוד האירופי. לשם כך אנו זקוקים להנהגה חזקה". לדבריו, בעיותיה הכלכליות של קפריסין - קיצוצי השכר במגזר הציבורי והעלאת המסים - הותירו בצל את הניסיונות להביא לאיחוד בין חלקו היווני של האי לחלקו הטורקי. הזעם הציבורי מופנה כיום בעיקר לעבר פוליטיקאים ובנקאים הנתפסים כמי שהובילו למשבר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ