המנהיג של השמאל באמריקה הלטינית נבחר מחדש לנשיאות אקואדור

רפאל קוראה גבר בקלות על יריביו בבחירות לנשיאות והקדיש את ניצחונו לבעל בריתו ביבשת, נשיא ונצואלה החולה, הוגו צ'אבס

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

נשיא אקואדור, רפאל קוראה, נבחר היום לפנות בוקר (שני) לכהונה שלישית, לאחר שקיבל יותר מ-50% מהקולות בבחירות לנשיאות. יריביו הודו בהפסד. בעצרת שנערכה לפני שהוכרזו התוצאות הרשמיות, נאם קוראה, מנהיג השמאל, בפני תומכיו מהמרפסת של הארמון הנשיאותי בבירה קיטו. קוראה אמר כי יוביל את ארצו ל"עוד ארבע שנים של מהפכה" והבטיח לצמצם את ממדי העוני במדינה. קוראה אף הקדיש את ניצחונו לנשיא ונצואלה החולה בסרטן, הוגו צ'אבס, שנחשב לבעל בריתו החשוב ביבשת.

בתום ספירה של מרבית הקולות, קוראה, כלכלן בן 48, זכה ב-56.9%. זאת לעומת 23.8% בלבד שקיבל יריבו המרכזי, הבנקאי לשעבר, גיירמו לאסו. הנשיא לשעבר לוסיו גוטיירס קיבל ששה אחוזים. שאר הקולות חולקו בין חמישה מתמודדים אחרים. בבחירות הקודמות בשנת 2009 זכה קוראה ב-51%. לפי החוקה במדינה, קוראה לא יוכל להתמודד לכהונה נוספת של ארבע שנים.

קוראה הסוציאליסט, שנבחר לראשונה בשנת 2007, זוכה לאהדה ציבורית רבה באקואדור, שבה חיים 14.6 מיליון בני אדם, ובאמריקה הלטינית כולה. הוא נחשב למי שקידם את המדינה, שסבלה שנים מחוסר יציבות, סכסוכים, מחאות והפיכות. בתקופתו כנשיא, השקיע קוראה משאבים רבים בשיקום תשתיות, בבניית בתי ספר ובסיוע לשכבות העניות. שיעור העוני שנאמד לפני כעשור ביותר מ-40%, ירד מתחת ל-17%.

עם זאת, האופוזיציה מאשימה אותו כי הוא מתנהל כדיקטטור וטוענת כי בדומה להתנהלותו של בעל בריתו צ'אבס, הוא נלחם בעיתונות ופוגע בחופש הביטוי. מייקל שיפטר, העומד בראש מכון מחקר, המרכז לדיאלוג בין-אמריקאי, אומר כי קוראה הוכיח בכהונתו כי הוא "המנהיג הבלתי מעורער של השמאל באמריקה הלטינית". עם זאת, הוא מתח ביקורת על ניסיונותיו של קוראה לרכז סמכויות על חשבון מוסדות השלטון ועקרון הפרדת הרשויות.

למרות הביקורת, הבחירות האחרונות מוכיחות כי התמיכה הציבורית בו רק הולכת וגוברת. ג'ומריה אספינוזה, בת 18, שעבדה במערכת הבחירות למען קוראה, אומרת כי "לפני שהוא נבחר, לא היה למשפחתי מה לאכול ואבי לא מצא עבודה". כעת, היא אומרת, לאביה יש עבודה בשירות הציבורי ובפניה נפתחו הדלתות ללימודים חינם באוניברסיטה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ