ישראל סיפקה לטורקיה מערכות לחימה מתקדמות לראשונה מאז אירועי המשט

במסגרת העסקה ששוויה כ-200 מיליון דולר, חברת אלתא הישראלית סיפקה מערכות לחימה אלקטרוניות שיורכבו על מטוסי בואינג

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

ישראל סיפקה בימים האחרונים לטורקיה מערכות לוחמה אלקטרונית מתקדמות המשדרגות באופן ניכר את יכולותיהן של מטוסי ההתראה של חיל האוויר הטורקי. מדובר באספקה הראשונה של ציוד צבאי ישראלי לטורקיה מאז המשבר החמור ביחסים בין שתי המדינות בעקבות ההשתלטות של חיל הים על מעבורת המרמרה במאי 2010. הפרטים פורסמו בעיתונות הטורקית, ובכיר במערכת הביטחון אישר היום (שני) את קיום העסקה.

מערכות הלחימה האלקטרונית הן מתוצרת אלתא, חברת בת של התעשייה האווירית והן הוזמנו עבור המטוסים הטורקיים על ידי חברת בואינג האמריקאית. באמצע העשור הקודם זכתה בואינג בחוזה לאספקת ארבעה מטוסי התראה ובקרה אווירית (AWACS) חדשים, נושאי מכ"ם על בסיס מטוס נוסעים מוסב מדגם בואינג 737. במסגרת העסקה, בואינג הגיעה להסכם עם אלתא לספק את מערכות הלוחמה האלקטרונית שיורכבו על המטוסים הטורקיים, שווי העסקה היה כ-200 מיליון דולר.

המטוסים סופקו לטורקיה לפני שלוש שנים והוכנסו לשרות מבצעי. המערכות הישראליות היו אמורות לשדרג משמעותית את יכולותיהם להתמודד מול מערכות הגנה אווירית מתקדמות. המערכות היו אמורות להגיע לטורקיה ב-2011 כדי שיותקנו במטוסים, אבל בעקבות המשבר ביחסים בין שתי המדינות, החזרת השגרירים וההתקרבות של ממשלתו של רג'פ טייפ ארדואן לחמאס ולאיראן, הוחלט במערכת הביטחון להפסיק את העסקאות הביטחוניות בין ישראל לטורקיה. הדבר הוביל בין השאר גם להפסקת פרויקט לאספקת מערכות תצפית אווירית למטוסי אף-16 של חיל האוויר הטורקי שפיתחו במשותף אלתא ואלביט, וכן להקפאת אספקת המערכות למטוסי ה-AWACS הטורקים.

ה-AWACS הטורקי. אלתא סיפקה את הלוחמה האלקטרוניתצילום: Seattle Aviator, Wikipedia

בעבר סיפקה ישראל מערכות צבאיות רבות לטורקים. בין השאר שודרגו טנקי ה"פטון" הטורקיים על ידי התעשייה הצבאית, והתעשייה האווירית סיפקה עשרה מל"טים מדגם "הרון" לחיל האוויר המקומי. בעקבות המשבר בין המדינות, העלתה אנקרה טענות קשות בדבר המל"טים והאשימה את ישראל בכך שלא עמדו בדרישות הטורקיות. עוד נטען כי ישראל ביקשה לעכב אצלה חלקי מל"ט שהוחזרו לארץ לטובת תיקונים. בתעשייה האווירית הכחישו את הדברים.

מכיוון שהעסקה לאספקת מערכות הלוחמה האלקטרונית של ה-AWACS לא נחתמה עם ממשלת טורקיה אלא מול חברת בואינג, שאחראית מול הטורקים לצייד את המטוסים במלוא היכולות, הופעלו על ישראל לחצים בדרג הבכיר ביותר לאשר את העסקה, כשהם נתמכים בגורמים בממשל האמריקאי. הפניות בנושא הועברו בין היתר גם לשר הביטחון אהוד ברק ולמנכ"ל משרד הביטחון אודי שני. במשך תקופה ארוכה סירבה ישראל לשתף פעולה, ואולם לפני מספר חודשים הוחלט לאשר את קיום העסקה.

על אספקת מערכות הלחימה פורסם אתמול בעיתון זאמאן הטורקי, והדיווח זכה לאישור הבוקר מגורם בכיר במערכת הביטחון שציין שאישור העסקה לא נבע רק מהלחצים של חברת בואינג והממשל הטורקי, אלא כחלק מניסיון לחמם את היחסים בין ירושלים לאנקרה.

בעבר מכרה ישראל גם להודו מטוסי התרעה וביון מדגם פלקון, בעסקה ששוויה הוערך ב-800 מיליון דולר.

מטוס פלקון שישראל מכרה להודו, בטיסת ניסוי בנתב"גצילום: זיגי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ