סקר בבריטניה: רק 33% תומכים בהישארות באיחוד האירופי

חודש לאחר נאומו של דיוויד קמרון, שבו הודיע על כוונתו לערוך משאל עם בשאלת אירופה, עולה 50% מהנשאלים היו מצביעים בעד עזיבת האיחוד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

סקר חדש בבריטניה קובע כי רק אדם אחד מכל שלושה היה מצביע במשאל עם בעד הישארות באיחוד האירופי.

לפי הסקר של מכון האריס שנערך בסוף ינואר ובתחילת פברואר, 50% מהנשאלים היו מצביעים בעד עזיבת האיחוד האירופי, זאת בשעה ש-33% בלבד היו מצביעים בעד הישארות באיחוד. 17% הודיעו שלא יצביעו אם יתקיים משאל עם בעניין. תוצאות אלה, הדומות לסקר שנערך בחודש נובמבר האחרון, מצביעות כי בבריטניה קיימת סלידה עמוקה מהאיחוד האירופי.

בחודש שעבר, ספג ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, ביקורת חריפה מצד מדינות רבות באיחוד, בהן צרפת וגרמניה, לאחר שהבטיח כי בכוונתו ליזום משאל עם בשנת 2017, שבו ישאלו האזרחים אם להישאר או לעזוב את האיחוד, זאת אם ינצח בבחירות לפרלמנט הצפויות להתקיים בעוד שנתיים. לדברי קמרון, הסיבה להחלטתו היא בין היתר תחושת האכזבה העמוקה הקיימת בבריטניה מהאיחוד האירופי. עם זאת, קמרון אמר שהוא אינו תומך בעזיבת האיחוד, אלא בעריכת רפורמות בשאלת מקומה של בריטניה באיחוד.

צילום: רויטרס

התגובה של מרבית מדינות האיחוד האירופי לנאומו היתה, אז כצפוי, צוננת. שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה, אמר בתגובה כי הוא מעוניין שבריטניה תישאר חברה פעילה באיחוד האירופי, אולם הזהיר כי "בחירה סלקטיבית (בנוגע למדיניות) היא לא אפשרית". גם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, חזרה על הודעת שר החוץ כי חשוב שבריטניה תישאר באיחוד ואמרה כי אף על פי שברלין מוכנה לדון עם לונדון בעניין, כל הצדדים חייבים להתפשר כדי למצוא פתרון הוגן. "בריטניה אינה יכולה להחזיק את האיחוד האירופי כבן ערובה", אמר ראש ממשלת בלגיה, גיא ורהופסטד. שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס אמר שצרפת תקבל בברכה כל עסק שיעזוב את בריטניה אם זו תחליט לא להישאר באיחוד האירופי. "נפרוש שטיח אדום בפני אותם בעלי עסקים", אמר.
אם יתקיים משאל עם בבריטניה בשאלת האיחוד, הוא יהיה הראשון מסוגו מאז 1975, שעה שהרולד וילסון, ראש הממשלה באותה תקופה מטעם מפלגת הלייבור, העמיד את שאלת החברות באיחוד האירופי בפני הציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ