בוונצואלה חוגגים את שובו של צ'אבס לאחר חודשיים של טיפולים בקובה

תומכיו של הנשיא ירו זיקוקים והריעו מחוץ לבית החולים בקרקאס בו הוא מאושפז, לאחר שצ'אבס החולה בסרטן הודיע בטוויטר כי חזר למדינה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיא החולה בסרטן הודיע היום (שני) כי חזר לארצו בתום טיפול רפואי ממושך שעבר בבית חולים בקובה. בשלוש הודעות שפרסם בחשבון הטוויטר שלו, הודה צ'אבס, בן 58, לאחים פידל וראול קסטרו וכן לאזרחי ונצואלה על תמיכתם בו, ואמר כי הוא ימשיך מעתה לקבל את הטיפול הרפואי במולדתו.

צ'אבס הגיע להוואנה ב-11 בדצמבר כדי לעבור ניתוח, רביעי במספר ב-18 החודשים מאז שאובחנה אצלו המחלה. מאז עזב את ונצואלה, לא הופיע או דיבר בפומבי, וממשלת ונצואלה מסרה כי הוא נושם באמצעות צינור שמקשה עליו לדבר. בשבוע שעבר, פירסמה הממשלה שלו מאז הניתוח. באחת התמונות הוא נראה שוכב במיטה, מחייך וקורא עיתון לצד בנותיו.

צ'אבס הכריז על חזרתו לוונצואלה בשלושה ציוצים ל-3.9 מיליון עוקביו בטוויטר. "הלאה לקראת הניצחון!! אנחנו נחיה ואנחנו נתגבר!!!", כתב בציוץ האחרון.

חוגגים את שובו של צ'אבס בכיכר בוליבר שבקרקאס, היוםצילום: רויטרס

סגן הנשיא אמר בטלוויזיה כי צ'אבס הגיע למדינה במהלך הלילה, ונלקח לבית חולים צבאי בקרקאס, שם ימשיך את הטיפולים. "אנחנו שמחים מאוד", אמר מדורו, שסיפר כי ליווה את צ'אבס במהלך הנסיעה, לצד בתו של הנשיא, אחיו ויו"ר הפרלמנט דיוסדאדו קבלו. הוא אמר כי צ'אבס ב"מאבק מתמשך" וכי פרטים נוספים על מצבו יימסרו מאוחר יותר.

הידיעה על חזרתו של צ'אבס עוררה שמחה רבה בקרב תומכיו, וזיקוקים נורו בכמה שכונות בקרקאס. "אלו חדשות נפלאות", אמר בן דודו של צ'אבס גיירמו פריאס. "ונצואלה ציפתה לשובו, כולם רוצים לראות אותו. תודה לאל שהוא שב!". רבים מתומכיו נאספו מחוץ לבית החולים בו הוא מאושפז, השמור על ידי חיילים, וקראו "אנחנו צ'אבס!", ו"הוא חזר!". בשלב מסוים הצוות הרפואי יצא וביקש מהחוגגים לשמור על השקט.

צ'אבס מכהן כנשיא ונצואלה ב-14 השנים האחרונות. הוא נבחר מחדש לשש שנים נוספות . השבעתו לתפקיד אמורה היתה להתקיים ב-10 בינואר, אולם היא נדחתה בשל מצבו הבריאותי. לפני שעזב לקובה, סימן צ'אבס את מדורו כיורש, ואמר כי ייקח את מקומו אם לא יוכל יותר למשול.

בשבועות האחרונים נסע מדורו כמה פעמים להוואנה, ושב עם ניירות שעליהם חתימותיו של צ'אבס. בשבוע שעבר, אמר מדורו שהנשיא עובר "טיפולים קשים ומורכבים מאוד", אולם לא פירט באילו טיפולים מדובר.

צ'אבס מעולם לא חשף באיזה סוג של סרטן לקה, ואף ספג ביקורת על הסודיות האופפת את מצבו הבריאותי. "באחרונה השקרנים אמרו ששוחחו עם הנשיא. כעת הם אומרים שהוא לא יכול לדבר. הם מרמים את העם שלהם", צייץ בסוף השבוע, לפני פרסום התמונות, מנהיג האופוזיציה, אנריקה קפרילס, בדף הטוויטר שלו.

לאחר שבית המשפט העליון בוונצואלה אישר לדחות את השבעתו של צ'אבס, גברו קריאות האופוזיציה להעביר את השלטון באופן זמני לידי יו"ר הפרלמנט, ולאחר מכן לקיים בחירות חדשות. האופוזיציה גם מאשימה כי נשיא קובה ראול קסטרו, ואחיו הנשיא לשעבר פידל קסטרו, מושכים בחוטים מאחורי הקלעים ומתערבים במדיניות הפנים של ונצואלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ