פרשת פיסטוריוס |

בדרום אפריקה, אלימות נגד נשים היא חלק מהשגרה

במדינה שבה 40% מהגברים מכים את בנות זוגם ואחד מכל ארבעה אנס אישה, אין זה מפתיע שגם גיבור ספורט בינלאומי הופך לחלק מהסטטיסטיקה

אלכס דובל סמית, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכס דובל סמית, גרדיאן

אוסקר פיסטוריוס היה גיבור הספורט המושלם של דרום אפריקה. בזכות ניצחונו על נכותו הפך דמות נערצת על העולם כולו, אף שהוא עצמו חי בחברה שעודנה מפוצלת. פיסטוריוס גדל בתרבות מצ'ואיסטית בשורשה, בקרב שחורים ולבנים כאחד, מה שמסביר במידה מסוימת את השיעור המזעזע של מקרי אלימות במשפחה בדרום אפריקה.

"הגברים השחורים בדרום אפריקה אמורים להוכיח את גבריותם באמצעות הסכינים שהם נושאים ומספר רב של בנות זוג", אומרת רייצ'ל גו'קס מהמועצה למחקר רפואי בדרום אפריקה. "אפריקנרים לבנים כמו פיסטוריוס אינם זקוקים לכמה חברות. אבל אהבתו לכלי נשק מצביעה על אותו רצון עז להוכיח את גבריותו בהקשר הדרום אפריקאי".

טרם התבררו כל העובדות על מותה של הדוגמנית ריווה סטינקמפ. אבל רצה הגורל וביום האחרון של חייה נערך בדרום אפריקה מסע "יום שישי השחור למען המודעות למעשי אונס", לזכר אננה בויסן. בויסן בת ה-17 מתה בתחילת החודש לאחר שחברה לשעבר ואחרים ביצעו בה אונס קבוצתי, רצחו אותה ואז התעללו בגופתה.

אוסקר פיסטוריוס. חשוד ברצח חברתוצילום: אי-פי

"האלימות בדרום אפריקה מופנית בעיקר נגד נשים, אבל יש גם המון מקרי אלימות של גברים נגד גברים", אומרת ליסה פטן, חוקר המתמחה בהתעללות במשפחה. משטרת דרום אפריקה מחזיקה בנתונים חלקיים בלבד באשר לשיעור המקרים של אלימות במשפחה. אולם 15,609 מעשי רצח ו-64,500 מעשי אונס שדווחו בין 2011 ל-2012, משרטטים לבדם תמונת מצב עגומה.

סקרים במשקי בית שערכה המועצה למחקר רפואי בדרום אפריקה מגלים ש-40% מהגברים מכים את בנות זוגם ואחד מכל ארבעה גברים אנס אישה. 75% בקרב אוכלוסיית הגברים, המודים שאנסו נשים, מספרים שעשו זאת לראשונה כשהיו נערים מתבגרים. המועצה מצאה שבעוד שרבע מכלל הנשים במדינה נאנסו, רק 2% ממי שנאנסו על ידי בני זוגן דיווחו על כך למשטרה.

מומחים טוענים שהחברה הדרום אפריקאית מציגה את כל הסיבות הידועות המולידות אונס ואלימות: ההשקפה המסורתית ש"כוח מקנה זכות", פערים כלכליים הגורמים לגברים להרגיש חלשים, יחסים לא שוויוניים בין גברים לנשים, היעדר טיפול הולם בילדים המביא להזנחתם, ושיעור אבטלה גבוה בקרב הגברים.

ג'וקס, רופאה בריטית ומנהלת מחלקת מגדר ובריאות במועצה הרפואית, מציינת: "נוכחותו של אבא בבית הוא דבר נדיר מאוד כאן. ילדים דרום אפריקאים גדלים לרוב אצל הורה לא ביולוגי. על כן רואים שיעורים גבוהים של הזנחה, מעשי השפלה והתעללות, שמתפתחים לכדי אלימות במשפחה. יש אצלנו גם שיעור גבוה של הריונות אצל נערות, והאימהות הצעירות אינן כשירות לגדל ילדים".

פיסטוריוס עם ריבה סטינקאמפ, חברתו שנרצחה. גדל בחברה מצ'ואיסטית ואלימהצילום: אי–פי

לדבריה, "הגברים בדרום אפריקה סבורים שהנשים צריכות להיות בשליטתם ולהיכנע למרותם. שוררת כאן הדעה שהאלימות מוצדקת כדי שהנשים יידעו את מקומן. ההשקפה הזאת לא השתנתה ב-20 השנים האחרונות, ואף על פי ששיעור מעשי הרצח ירד ב-50% מאז 1999, אין כל שינוי בשיעור מעשי האונס".

ג'וקס ופטן טוענות שאהבתו של פיסטוריוס לכלי נשק ולמכוניות מהירות מצביעה על הקשר שלו לתרבות המצ'ואיסטית של דרום אפריקה. "הגברים האפריקנרים הם פטריארכליים מאוד, ובתוך התרבות הזאת, בעלות על כלי נשק נחשבת לחלק מהגבריות".

אבל הטרגדיה של דרום אפריקה היא שהדבר הנחשב "הכי נורמלי" הוא האלימות נגד נשים. בתקופת שלטונו של הנשיא הפוליגמי ג'ייקוב זומה, הידוע בהערותיו המסורתיות והסקסיסטות, יש גם תחושה שגברים לא באים על עונשם. אף שיש חוק נגד אלימות במשפחה, המאפשר למשטרה להתערב אם אישה מרגישה מאוימת, הוא כמעט שאינו נאכף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ