גל ההדף מהמטאוריט שהתפוצץ מעל הרי אוראל שברוסיה בסוף השבוע וגרם לפציעתם של 1,200 בני אדם הרס את גג המתכת והלבנים של מפעל בעיר צ'ליאבינסק. אולם חזית הזכוכית של הבניין הסמוך נותרה ללא פגע. בחלק מהמגדלים בעיר, הקהילה העירונית המודרנית הראשונה שחוותה מפגש כה קרוב עם אירוע קוסמי שכזה, התנפצו כל חלונות הקומה העליונה. במגדלים אחרים, דווקא הקומות התחתונות ספגו את מרבית הנזק.

התקשורת המקומית ברוסיה דיווחה בסוף השבוע על תופעות משונות עוד יותר כתוצאה מפגיעת העצם החללי. בדירות שחלונותיהם נותרו ללא פגע, כוסות זכוכית התנפצו לרסיסים, צלחות חרס נשברו ומכשירי חשמל שבקו חיים.

מה שניפץ את הזכוכית, אומרים מדענים, היו הפיצוץ בעת שהמטאור התפרק לרסיסים, וגם גלים של לחץ שנוצרו כתוצאה מהאטת העצם באטמוספרה. גלים אלה בתדר נמוך, הנקראים גלי תת-קול, מזוהים לעתים בגלאים מתקופת המלחמה הקרה שמיועדים לזהות פיצוצים גרעיניים באוקיינוס השקט או באלסקה.

חלקיקים שנלקחו מהרי אורלצילום: אי–פי

הגלים הללו מסוגלים לקפץ מקירות בניינים, ולהשפיע בחוזקה רבה יותר במקומות מסוימים לעומת אחרים. הגלים הללו יכולים גם להדהד מזכוכית, ולכן בקבוקים וצלחות נשברו בתוך מטבחים שחלונותיהם לא נפגעו. "גל ההדף הוא כמו כדור", מספיר אלכסנדר דובורוב, מנהל המחלקה לפיזיקה תאורטית באוניברסית צ'ליאבינסק. "זורקים כדור לתוך חדר והוא מקפץ מקיר לקיר".

השפעת גלי תת-קול מעולם לא נבחנה בתנאים עירוניים, כך מסביר ריצ'רד פינזל, מרצה לאסטרונומיה במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס. אולם לדבריו, הנזק האקראי שנגרם באזור פגיעת המטאור מתאים לאופן שבו הגל פועל. "גל ההדף יכול לבוא מכיוון אחר, ואם פניך בכיוון זה, אתה פגיע יותר. בניין אחד יכול להגן על בניין סמוך, או שזווית של רחוב מסוים מותאמת לתעל את הגל, לטוב ולרע".

בנוסף, חלקיקים מהמטאוריט נמצאו היום (שני) באזור הרי אוראל. המדענים מעריכים כי הגרם השמימי, שחלף במהירות מעל העיר צ'ליאבינסק שבמרכז רוסיה, התפוצץ בגובה של 30 עד 50 ק"מ מעל לאדמה, אולם חלקים ממנו התפזרו בשטחים פתוחים רבים באזור.

לפי הערכת נאס"א, סוכנות החלל האמריקאית, האנרגיה ששוחררה כשהוא נכנס לאטמוספירה היא 500 קילוטון, פי שלושים מהאנרגיה ששוחררה בפיצוץ האטומי בהירושימה. עובדי סיוע שסרקו אגם קפוא באזור, שלפי הערכות נפלו בו חלקיקים של המטאוריט, לא הצליחו למצוא דבר בחיפושיהם הראשוניים. ואולם, חברי האקדמיה למדעים של רוסיה שערכו ניסוייים על כמה אבנים קטנות מהאגם אמרו כי מקורם של חלקים אלה הוא מהחלל החיצון.

"אנחנו מאשרים כי החלקיקים שנמצאו במחקרנו ליד אגם צ'ליאבינסק שייכים למטאוריט, המכיל 10% ברזל", צוטט המדען ויקטור גרוחובסקי בכלי התקשורת במדינה. אוניברסיטת אורל, שבה עובד גרוחובסקי פרסמה הודעה נפרדת באתר האינטרנט שלה, שבה הוצג תצלום ובו נראה אדם המחזיק אבן קטנה. "נקרא לו המטאוריט של צ'ליאבינסק", נכתב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ