מפלגת ויקיליקס

ג'וליאן אסאנג' יתמודד לסנאט האוסטרלי

מייסד ויקיליקס שמסתתר מיוני בשגרירות אקואדור בלונדון, מקווה שאם ייבחר תיפסק רדיפתו בארה"ב ובבריטניה. מפלגה שהקים תריץ מועמדים נוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' מתכנן להתמודד למשרת סנאטור באוסטרליה, כהגנה נגד הגשת תביעה משפטית נגדו בארצות הברית ובריטניה. העיתון האוסטרלי " The Age" מדווח כי אסאנג' הגיש את המסמכים הדרושים להתמודדות מטעם מפלגה חדשה שתיקרא "מפלגת ויקיליקס".

אסאנג' נמצא מאז יוני בשגרירות אקואדור בלונדון כדי להימנע מהסגרה לשוודיה, בה הוא מבוקש לחקירה בהקשר להאשמות בתקיפה מינית. אתמול אמר אסאנג' בראיון לאתר אוסטרלי כי אם ייבחר לסנאט, הוא מאמין שארה"ב תבטל את חקירתו באשמת ריגול, ולא תסתכן בקרע דיפלומטי עם אוסטרליה. לדבריו, הממשלה הבריטית תפעל באותו אופן, אחרת "המחיר הפוליטי של המבוי הסתום הנוכחי יהיה גדול יותר".

תומכיו של אסאנג' רשמו אותו בשבוע שעבר כמצביע במדינת ויקטוריה, צעד הכרחי לקראת הגשת מועמדות. רשימת המתמודדים צפויה להיסגר ב-22 באוגוסט, והסנאטורים הנבחרים יכהנו במשך שש שנים, החל מ-1 ביולי 2014. אוסטרלים שחיים במדינות אחרות יכולים להירשם להצביע בבחירות - ולכן גם להתמודד לסנאט - אם הם עזבו את אוסטרליה בשלוש השנים האחרונות ומתכוונים לשוב אליה בתוך שש שנים משנת העזיבה. אסאנג' היה לאחרונה באוסטרליה ביוני 2010.

אסאנג' מצטלם בשגרירות אקואדור בלונדון, בינוארצילום: אי-פי

אסאנג' סיפר ש"מפלגת ויקיליקס" החדשה תריץ מתמודדים לסנאט בכמה מדינות באוסטרליה. הוא הוסיף כי הוא בטוח שהמפלגה תמשוך 500 חברים רשומים ומשלמים, צעד הכרחי כדי לאשר את התמודדותה.

דוברת "ברית האזרחים האוסטרלית של ויקיליקס", סאם קסטרו, אמרה כי אם אסאנג' ייבחר ולא יוכל למלא את התפקיד, מועמד אחר מטעם המפלגה יהיה סנאטור במקומו. לדבריה, במרכז המצע של המפלגה יהיה הצורך בשקיפות.

המפלגה זוכה כבר לתמיכת שני הוריו של אסאנג'. אביו, הארכיטקט ג'ון שיפטון, אמר כי הוא יכהן כמנכ"ל המפלגה החדשה. "המפלגה תייצג את מה שג'וליאן תומך בו – נשיאה באחריות ציבורית ושקיפות בממשלה, וכמובן זכויות אדם", אמר. אמו של אסאנג', כריסטין, אמרה כי התמיכה הציבורית בו מראה שהוא ייבחר. "יש הרבה התלהבות מצד אנשים לשינוי", אמרה.

אסאנג' טען בראיון כי ההאשמות נגדו בשוודיה "קורסות", והמשטרה צריכה לסגור את התיק. מחלקת המשפטים בארה"ב חוקרת את ויקיליקס מאז החל האתר לחשוף מאות אלפי מסמכים אמריקאים מסווגים, אולם רק פרטים מעטים על החקירה ידועים לציבור. תומכיו של אסאנג' אומרים כי התיק השוודי נועד לספק תירוץ להסגירו לארצות הברית, אולם ממשלת שוודיה מכחישה זאת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ