עבירת תנועה קטנה הפכה לסקנדל הגדול בבריטניה

שר האנרגיה הבריטי משלם עד היום על שנהג ב-31 קמ"ש מעל המותר לפני כעשור: הוא התפטר, אשתו עשויה להיכלא ומשפחתו התפרקה

ג'ון פ' ברנס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון פ' ברנס, ניו יורק טיימס

זה התחיל בצורה שגרתית למדי לפני עשר שנים בדו"ח על עבירת תנועה בגלל מהירות מופרזת. אך זה התעצם והפך לאחת השערוריות הפוליטיות המלוכלכות ביותר שאירעו בבריטניה זה שנים, והכוללת כעסים הכרוכים בהתפוררות נישואים, רומן של אחד מבני הזוג והרס קריירה של פוליטיקאי מבטיח. השערורייה הרסה את הקריירה של כריס היון מהמפלגה הליברלית-דמוקרטית שנאלץ להתפטר מתפקידו כשר האנרגיה ושינויי האקלים בממשלת הקואליציה של דיוויד קמרון וממושבו בפרלמנט. הוא מוצא כעת את עצמו עומד בפני שופט, בתיק שגזר הדין עליו עלול להיות עונש מאסר.

אשתו לשעבר של היון, ויקי פרייס, כלכלנית בכירה ילידת יוון, שכיהנה כראשת השירות הכלכלי הממשלתי עד 2010, עלולה גם היא להישלח לכלא אם גזר הדין, הצפוי השבוע, ירשיע אותה במתן עדות שקר לפיה היא היתה זו שנהגה במהירות מופרזת ולא בעלה. זו היתה האשמה שבה הודה היון כשהחל המשפט לפני שבועיים, למרות שטען במשך שנים - עד לתחילת המשפט - שהוא חף מפשע.

בשלב כלשהו לאורך הדרך חל שינוי קיצוני בפרשה, והנושא העיקרי שלה חדל להיות עבירת תנועה והפך לחדירה כואבת לחייהם של בני הזוג ולמה שתואר על ידי פרשנים אחדים כפלישה גסה לפרטיותם. בית המשפט שמע שפרייס, בת 60 ואם לחמישה, נאלצה פעמיים להתמודד עם דרישות של בעלה שתבצע הפלה והסכימה לכך בפעם הראשונה, לצערה הרב. הוא גם שמע על הכעס וההשפלה שהיא חשה כשהיון, בן 58, נטש אותה למען עוזרת פוליטית צעירה בשם קרינה טרימינגהם שבמקביל קיימה מערכת יחסים עם אשה אחרת.

>> ובישראל: מפכ"ל המשטרה דנינו השעה את נהגו רק לאחר פרסום הסרטון בו הוא נראה עובר באדום ופוגע בקטנוע

כריס היון ובת זוגו, שהיתה העוזרת הפרלמנטרית שלוצילום: רויטרס

בית המשפט גם שמע על החלטתה לספר לאחד העיתונים הנפוצים ביותר בבריטניה, הסנדיי טיימס של רופרט מרדוק, את האמת על עבירת התנועה כדי "לסדר" את בעלה לשעבר ו"להפיל אותו", כפי שתיארה באימיילים שהוצגו בבית המשפט. מההוכחות שהוצגו במשפט עולה בין השאר שהסנדיי טיימס עודד את פרייס להצטרף למאמצים לשים קץ לקריירה של היון. התביעה הציגה אימיילים המוכיחים שהעורכת הפוליטית של העיתון, איזבל אוקשוט, הבטיחה לפרייס שאם העיתון יפרסם בעמודים הראשונים את סיפורה על הדיווח הכוזב על עבירת התנועה, בלי לציין שרימתה בהודעתה שהיא נהגה במכונית, ייגרם "נזק מרבי ואולי אפילו פטאלי" להיון, שהיה כבר שר בממשלה ופתח בהליכי גירושים מפרייס. לדברי אוקשוט, "תהיה לכך תוצאה כפולה - זה יפיל כנראה את היון בלי לפגוע בצורה קשה בשמך הטוב".

הראיות כללו גם מסרונים שהועברו בין היון לבין פיטר, בנם הצעיר של בני הזוג שהוא כעת סטודנט בן 20. הצעיר, שכעס על מה שאביו עשה לאמו, ענה לניסיונות האב להתפייס אתו במסרי סירוב מלאי גידופים כגון "אני שונא אותך", "אתה האיש הזוועתי ביותר שאני מכיר" ו"אתה גורם לי בחילה".

החדירה העמוקה לחיי המשפחה של בני הזוג נגרמה בעקבות טענתם של פרקליטי פרייס בבית המשפט כי בעלה כפה עליה להעיד עדות שקר. ההגנה מטעם סעיף ה"כפיה על ידי הבעל" קיימת בחוק האנגלי ב-1925 והשימוש בה נדיר. בהתאם לסעיף הזה, אפשר לזכות אשה מכל פשע פרט לבגידה או רצח, אם היא מצליחה להוכיח שבעלה כפה עליה לבצע את הפשע הזה והיה נוכח פיזית בעת ביצועו.

פרייס טוענת שבעלה לחץ עליה ללא הרף לקחת על עצמה את האשמה בעבירת הנסיעה במהירות מופרזת. לעומת זאת, התביעה טוענת שהיא הסכימה לכך מרצונה החופשי, ושינתה את עדותה כדי לנקום בבעלה על הרומן שניהל ועל כך ששם קץ לנישואיהם (שארכו 25 שנים) זמן קצר לאחר שהתמנה לשר.

כתוצאה מכל אלה, הפכו חיי הנישואים של בני הזוג וגירושיהם לספר פתוח בבית המשפט, וארגונים רבי עוצמה, שלא תמיד תמימי דעים, הפכו לבעלי ברית. בהם היו ארגונים למען זכויות נשים, שחשו אהדה רבה לפרייס, ואנשים שמתחו ביקורת על מערכת המשפט משום שבמקרים מסוימים היא נחפזת להגן על זכותם של אנשים לפרטיות, ובמקרים אחרים מתייחסת לאותן זכויות באדישות.

אחד הפרשנים, דיוויד אהרונוביץ' מהטיימס הלונדוני, השווה את הפרטים שנחשפו בבית המשפט על חיי הנישואים של הזוג היון-פרייס לכעס שעורר לפני כשבועיים פרסום תמונותיה של הדוכסית מקיימברידג' ההריונית, המתהלכת לבושה בביקיני על חוף באיים הקריביים עם בעלה הנסיך ויליאם. כל מה שהתגלה בבית המשפט על חייהם הפרטיים של היון ופרייס "פורסם שוב ושוב ונותח שוב ושוב על ידי חלקים בחברה ששמחו לאידם, אך כעסו על התמונות מהחוף", כתב אהרונוביץ'.

הפרשה החלה בשעה מאוחרת באחד מלילות מארס 2003, כשמצלמה משטרתית צילמה מכונית ב-מ-וו שחורה מסדרה 7, כשהיא דוהרת מנמל התעופה סטנסטד ללונדון במהירות 111 קמ"ש באזור שבו מותרת נסיעה במהירות 80 קמ"ש בלבד. היון, עיתונאי לשעבר בפייננשל טיימס שהרוויח מיליוני דולרים מחברת הייעוץ להשקעות שלו, היה מקבל לכל היותר קנס של מאה דולר אילו הודה שהוא הנהג. אולם, מאחר שהיו לו שלוש עבירות תנועה ב-14 החודשים הקודמים, הוא היה עלול לאבד את רישיונו לשנה. הוא אמר לאשתו, שאם זה יקרה, הוא לא יוכל להיבחר לפרלמנט בבחירות של 2005.

פרייס אמרה שדחתה את דרישות בעלה לומר שהיא נהגה במכונית, ורק מאוחר יותר, כשזומנה לבית המשפט, התברר לה שהוא כתב את שמה בדו"ח המשטרתי הראשוני. היא סיפרה לבית המשפט שהוא נעמד מולה בפרוזדור ביתם כשהוא מחזיק בידו את הזימון ומנופף בעט, ואמר: "את מוכרחה לחתום על זה עכשיו". היא אמרה שחתמה, כי "הרגשתי שלא היתה לי ברירה". היון הכחיש את דבריה וגם הכחיש שהפעיל עליה לחצים לא הוגנים.

הרגע הזה הוא הציר שעליו מתבסס כעת התיק. התובע אנדרו אדיס אמר בנאום הסיכום שלו, כי פרייס היא "אחת הנשים הנבונות, המוכשרות והחזקות ביותר" בבריטניה ולא "אשה רופסת שרועדת מפחד", וכי היא קיבלה מרצונה החופשי את ההחלטה לשאת באחריות לעבירת התנועה. ואולם, עורך דינה של פרייס, ג'וליאן נואלס, אמר בבית המשפט כי פרייס היא אמנם "אשה בעלת יושרה רבה" אך יש לה חולשות כשם שיש לכל אשה אחרת. "היא לא סופרוומן", אמר. "סופרוומן קיימת רק בחוברות קומיקס. לכל אחד יש נקודת שבירה. כל אחד עושה טעויות, לכל אחד יש חולשות וכל אחד אפשר להתיש ולשבור".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ