סוסים וחשמנים |

סקרי הבחירות הסודיים של האיטלקים

באיטליה אוסרים על פרסום של סקרי דעת קהל שבועיים לפני הבחירות. ואולם, הסוקרים ואתרי החדשות מצאו דרכים יצירתיות כדי לעקוף את החוק

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

מה לסוסים והארכיבישוף של העיר בארי ולבחירות הכלליות באיטליה, שיתקיימו בשבוע הבא? מסתבר שהקשר ביניהם הדוק יותר מהנראה לעין.

לפי חוק שנכנס לתוקף בשנת 2000, כלי התקשורת באיטליה אינם רשאים לפרסם תוצאות של סקרי דעת קהל ב-15 הימים האחרונים של מערכת הבחירות. ואולם, החוק לא אוסר על עריכת הסקרים. סקרים רבים, שמוזמנים בידי המפלגות, נערכים בשלב האחרון של מסע הבחירות. ואולם, תוצאותיהם נחשפות רק לעיני בכירי המפלגה ולא לציבור הרחב.

בחודש שעבר, חברת סקרים בשם SWG, ניסתה לעקוף את החוק ויצרה אפליקציה בסמארטפון, שבה פורסמו תוצאות הסקרים. היא טענה כי החוק הקיים, שנכנס לתוקפו לפני 13 שנים, אינו מתייחס לאפליקציות או טלפונים חכמים.

הגוף המפקח על כלי התקשורת באיטליה, אישר בתחילה את האפליקציה החדשה, אולם ב-6 בפברואר שינה את דעתו והחליט כי האפליקציה אסורה. ההחלטה עוררה דיון ציבורי באיטליה, שעה שרבים טענו כי יש להם זכות לראות את תוצאות הסקרים לא פחות מאשר ראשי המפלגות.

בגלל האיסור החליטו כמה אתרי חדשות וחברות הסקרים לעקוף את החוק בדרכים יצירתיות. באתר בשם notapolitica.it התפרסמה כתבה על "איפסון דה לה בוקון", סוס המשתתף במרוץ באיפודרומו די סן ניקולא. השמות שהוזכרו בכתבה הזכירו לרבים אישים מרכזיים במערכת הפוליטית. מקום המרוץ רומז על שמו של מייסד מכון סקרים בשם ניקולא פיפולי, והשם "איפסון דה לה בוקון" מתייחס במרומז לרשימה שמוביל מריו מונטי, ראש ממשלת איטליה ונשיא אוניברסיטת בוקוני שבמילאנו. לפי אותה כתבה "איפסון דה לה בוקון" דהר "15 שניות", ולפי הערכות, היה זה רמז ל-15% שמקבלת מפלגתו של מונטי בסקרים.

לפי הכתבה, "איפסון דה לה בוקון" מתמודד ראש בראש נגד "איגור בריק". זהו שם של סוס אמיתי, אולם הקוראים של הכתבה יכלו להבין כי מדובר בסקר במסווה של כתבה, לאחר שהשמות של הסוסים הופיעו בצבעים התואמים את צבעי המפלגות השונות וכן פוזרו רמזים שונים כמו סוס מתחרה בשם "חמשת הכוכבים", כשם מפלגתו של בפה גרילו.

גם האתר האיטלקי יו טרנד מכחיש כי הוא מפרסם סקרי דעת קהל. ואולם, באחרונה הוא פרסם פרשנות על המועמדים לרשת את האפיפיור היוצא, בנדיקטוס ה-16, שהודיע בשבוע שעבר על פרישה. ברשימת המועמדים מופיע חשמן מפיאצ'נצה, בירת המחוז שבו נולד פייר לואיג'י ברסאני, מנהיג קואליציית המרכז-שמאל. ברשימה מופיע חשמן נוסף, שמתואר כ"מנהיג הבלתי מעורער של האגף השמרן", של הכנסייה הקתולית, שהוא לכאורה ממונצה ובריאנזה, מחוז שבו קנה סילביו ברלוסקוני שני בתים.

בנוסף, הארכבישוף של בארי, המוזכר בכתבה כמי שתומך בחשמן בפיאצ'נצה, הוא ככל הנראה רמז לניקי ונדולה, תקוות השמאל האיטלקי ומושל מחוז פוליה, שבה נמצאת העיר בארי. כך, אם מפענחים את הכתבה ומתייחסים אליה כסקר, מתברר כי גוש המרכז-שמאל מוביל על פני ברלוסקוני ובעלי בריתו ב-5%-7%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ