בית המשפט בגרמניה חיזק את הזכויות של זוגות חד-מיניים

הומואים ולסביות יוכלו לקבל הכרה כהורים של הילד שאימץ בן זוגם - בדומה לזוגות הטרוסקסואלים. ביהמ"ש הורה על הסדרת הנושא בחקיקה עד יולי 2014

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

בית המשפט לחוקה בגרמניה ביטל הבוקר (שלישי) הגבלות על אימוץ ילדים בקרב זוגות חד-מיניים. בית המשפט קבע, כי הומואים או לסביות, שחיים בזוגיות, יוכלו מעתה לאמץ את הילד או הילדה שאימצו בני זוגם. כך לדוגמה: אישה שחיה בזוגיות עם אשה אחרת, אשר אימצה ילדה - תוכל אף היא לקבל הכרה כאם המאמצת שלה. 

עד כה, בגרמניה הותר אימוץ מסוג זה רק לזוגות הטרוסקסואלים. זוגות חד-מיניים יכלו לאמץ את הילד של בן זוגם - רק אם הוא הבן הביולוגי שלהם. כעת קבע בית המשפט לחוקה, היושב בקרלסרוהה, כי הנוהג עד היום מהווה פגיעה בעיקרון השוויון. הוא הטיל על המחוקק הגרמני להסדיר את הנושא עד סוף יוני 2014.

בפני בית המשפט הוצגו שני מקרים. אחד מהם היה של רופאה מהעיר מונסטר שנמצאת בקשר זוגי עם אשה אחרת מזה שנים רבות. בת הזוג שלה אימצה ב-2004 ילדה קטנה מבולגריה. בקשתה של הרופאה, לקבל אף היא הכרה כאמה המאמצת - נתקלה בסירוב של בית המשפט.

זוג לסביות בהפגנה לשיוויון זכויות לקהילה הגאה בצרפתצילום: רויטרס

במקרה השני, זוג הומואים חי יחד מאז 2002. באותה שנה, אימץ אחד מהם ילד מרומניה. שלוש שנים לאחר מכן, ביקש בן הזוג השני לקבל הכרה כהורה המאמץ של הילד. ב-2008 בית המשפט דחה את תביעתו. המקרה שלו גולגל בהמשך לפתחו של בית המשפט לחוקה - לאחר שהשופטים קבעו כי המחוקק כבר הכיר בזכאות לאימוץ מסוג זה במקרה של ילד ביולוגי של אחד מבני הזוג. מסיבה זו, כתבו, יש להסדיר גם את ההכרה באימוץ של ילד שבעצמו אומץ על ידי בן הזוג.

במקביל, מפלגת הירוקים הגרמנית מתכוונת ליזום חוק שיסדיר את הנושא באופן גורף. הצעת החוק מבקשת לקבוע כי זוגות חד מיניים יוכלו לאמץ ילד בדיוק באותם תנאים בהם יכולים זוגות הטרוסקסואליים לאמץ ילדים. ההצעה מבקשת לאפשר להם גם להנות מהטבות, הנחות ויתרונות נוספים מהם נהנים זוגות הטרוסקסואליים. המחוקק הגרמני, עם זאת, טרם נתן דעתו להפליה בין זוגות נשואים לזוגות שאינם נשואים. הראשונים יכולים לאמץ ילדים יחד. זוגות שלא נישאו - לא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ