שרידי המטאוריט ברוסיה הולידו הזדמנות עסקית

התפוצצות המטאוריט באורל גרמה נזק רב, אך יצרה גם הזדמנות לרווח מהיר. באזור משוטטים סוחרים רבים שמוכנים לשלם ביד רחבה עבור אבנים מהחלל

אנדרו קריימר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאז התפוצצות המטאור מעל הכפר העני דפוטאצקויה שבהרי אורל, תוהה לאריסה בריוקובה מה לעשות עם אבן בגודל אגרוף שחדרה למחסן העצים שלה. אתמול (שני) דפק מישהו על דלת ביתה והציע לה סכום המקביל ל-60 דולר תמורת האבן. אחרי מיקוח ארוך הם הסכימו על כ-230 דולר. שעות אחדות לאחר מכן דפק על הדלת גבר אחר, הביט בחור בגג והציע לה 1,300 דולר. "עכשיו אני מצטערת שמכרתי את האבן", אומרת בריוקובה, עקרת בית בת 43. "אבל מי יודע, המשטרה יכלה לבוא ולקחת אותה ממני".

ביום שישי המטירו השמיים אימה על מחוז צ'ליאבינסק. חלונות התנפצו, כ-1,200 נפצעו מרסיסים, אך כעת רבים מהתושבים אומרים כי מה שנפל מהשמיים הפך לזהב טהור. המחוז מתנהל "מרדף" אחר חלקי המטאוריט, שרבים מהם - קטנים כגדולים - נקברו עמוק במעטה השלג.

אחת המחפשות היא סשה זרזינה, בת 8, שקפצה בשמחה לתוך ערימת שלג בדפוטאצקויה בחיפוש אחר שרידי המטאוריט. היא צחקה, בעטה ברגליה והעיפה לאוויר עננים של אבקת שלג. כשהפסיקה, היא התכופפה והתחילה לחפור. "מצאתי אחד!" היא צעקה. לאחר מכן נשפה על השריד, שפשפה אותו מעט על מכנסיה וגילתה אבן סגלגלה שחורה, קטנה וחלקה.

7 מתוך 7 |
המטאור חולף מעל צ'ליאבינסק, כ-1,500 ק"מ מזרחית למוסקווה, אתמול
1 מתוך 7 |
שוטרים עומדים ליד אתר פגיעת המטאור באגם קפוא ליד צ'ליאבינסק, הבוקר
2 מתוך 7 |
פועלים מתקנים קו מתח שניזוק כתוצאה מפגיעת המטאוריט

למרות שהחוק אוסר על סחר בחלקי מטאוריטים, ולמורת רוחם של המדענים, קיים בעולם שוק משגשג לחלקים כאלה, בעיקר באינטרנט ובדרך כלל במחירים צנועים. לפחות אחד מחלקי המטאוריט שהתפוצץ ברוסיה בסוף השבוע שעבר כבר הוצע למכירה ביום שני באתר  eBay במחיר 32 דולר. 

המטאור, שהיה הגוף השמימי הגדול ביותר שחדר לאטמוספירה של כדור הארץ במאה השנים האחרונות, הפך לכדור אש שהמטיר אלפי שברים על פני השטח. כעת נחפזים כולם למצוא אותם. "צריך רק להסתכל בזהירות", אומרת סאשה, שיצאה לחיפושים אחרי הלימודים. "כדי למצוא אבן, צריך למצוא חור ואחר כך לחפור".

לתושבי האזור כבר יש שקיות פלסטיק, קופסאות גפרורים וצנצנות זכוכית מלאות בעשרות אבנים. אך זוהי רוסיה, וההתרגשות הפכה במהירות לדאגה, כשמכוניות לא ידועות החלו משוטטות ברחובות דפוטאצקויה ומהן יצאו  גברים שסירבו לענות על שאלות. הם הציעו בעד החלקים רובלים רבים, בשווי של מאות ואחר כך של אלפי דולרים. למרבה הפליאה, אף נציג של השלטונות לא נראה בסביבה.

בהתאם לחוק הרוסי, אדם יכול לקבוע בעלות על מטאוריט רק אם דיווח עליו לשלטונות ומסר אותו לבדיקה במעבדה. המעבדה גובה 20% מערך האבן, בהתאם לנתונים שקובעת האקדמיה הרוסית למדעים. בפועל, החיפוש אחרי שרידי המטאור נעשה בצורה מאולתרת וללא השגחה או מאמץ מדעי מתואם.

"אין לנו מנגנון למניעת תופעה כזו", אומר ויקטור גרוחובסקי, פרופסור למטלורגיה באוניברסיטת דרום אוראל. לדבריו, רשויות החוק מנעו בסוף השבוע ממדענים לבוא למקום הפגיעה באגם צ'רבאקול. "אנחנו שולחים רכבי חלל לאסטרואידים בעלות אדירה כדי להשיג את החומר הזה, וכאן הוא בא ישר אלינו. יהיה נחמד אם הממשלה תתאם את פעולותיה איתנו, המדענים. כשאנחנו רוצים ללכת לאיזשהו מקום, הם לא מרשים לנו להתקרב. כשאנחנו רוצים שהם יהיו באיזשהו מקום, הם נעלמים מהאופק".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ