בעידן הסייבר, שוד היהלומים בבלגיה הולך ונעלם

השוד הגדול על המסלול היה יוצא דופן: העבריינות ברשת והשיפורים באבטחה הובילו לירידה בפופולריות של מבצעים כמו בשנות ה-60', עם כובע גרב ואקדח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעידן שבו מעשי שוד רבים מתבצעים בנגיעה של עכבר, הוכיחה כנופיית גנבים שביקשה לשים ידה על שלל היהלומים הגדול בנמל התעופה של בריסל, שיש עדיין מקום לתחפושות, תכנון מסורתי והולכת שולל בשיטות של פעם. ערכם של היהלומים שנשדדו בבירה הבלגית שלשום (שני) נאמד ב-50 מיליון דולר לכל הפחות.

"השוד הזה הוא חור עצום במסך המכ"מ", אומר סוכן האף-בי-איי לשעבר ביל רהדר, ששירת במשך יותר מ-30 שנה במחלק שוד הבנקים של משטרת לוס אנג'לס. "אפשר כמעט להשוות את מה שקרה שם למטאוריט שפגע ברוסיה. אירועים כאלה קורים לעתים נדירות ביותר, אבל כשהם קורים זה סיפור ענקי".

ואכן, במרבית מדינות המערב נרשמה בעשור האחרון ירידה משמעותית במספר מעשי השוד בבנקים. זאת, לאחר שהותקנו בהם זכוכיות חסינות לכדורים ואמצעי ביטחון נוספים. לדברי רהדר, בארה"ב תרמה ההחמרה בענישת שודדים לירידה בהיקף מעשי שוד הבנקים מ-8,516 ב-2001, ל-5,086 עשר שנים לאחר מכן. התאחדות הבנקים בבריטניה מדווחת על ירידה חדה עוד יותר בתקופה המקבילה, מ-232 ל-66, ונתונים דומים נרשמו גם במדינות אחרות באירופה.

במקביל, כובד המשקל של הפעילות העבריינית עבר בעשור האחרון לרשת האינטרנט. "מעשי שוד אינטרנטיים" אינם צריכים שימוש בנשק חם והסיכוי להיתפס בהם על חם פחותה בהרבה. זו אחת הסיבות לכך שקשה לאמוד את היקף הגניבות המקוונות בעולם, אבל קרוב לוודאי שמדובר בסכומים עצומים.

"על רקע שינוי שיטות הפשיעה והתאמתן למציאות חדשה של בנקאות מקוונת וארנקים בלי מזומנים, מקבלים מעשי שוד ראוותניים כמו זה שאירע השבוע בבלגיה, נופך ייחודי ורומנט. אין ספק שדבר כזה מצית את דמיון הציבור", אומר רהדר. לדבריו, השימוש בניידות משטרה מזויפות כדי לשדוד מטוס בדיוק ברגע שהוא מתכונן להמריא, משתלב נפלא בסרטי השוד המיתולוגיים של שנות השישים, שעלו למסכים זמן רב לפני שרבים מהעבריינים הפועלים היום ברשת נולדו.

מומחים לענייני ביטחון מעריכים שמעשי עוקץ המחקים את אותם הסרטים רוויי מזימות מתוחכמות וגניבות "כירורגיות" של תכשיטים, יצירות אמנות נדירות ומזומנים, ימשיכו לצוץ גם בעידן המקוון. "כל עוד יש לנו מטבע קשה ונכסים באבנים טובות או במתכות אצילות, יהיו לנו גם אנשים שרוצים לשים עליהם יד", אומר דאג ג'ונסון, היועץ לניהול סיכונים של התאחדות הבנקים בארה"ב, "פשוט קשה לבצע שוד וירטואלי של יהלומים".

רכב ברינקס בנמל התעופה בבריסלצילום: אי–פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ