באיחור של 148 שנים, העבדות בוטלה במיסיסיפי

מסמך שלא נשלח גרם לכך שהמדינה מעולם לא אישרה את התיקון ה-13. הטעות התגלתה בזכות צופה ב"לינקולן", ותוקנה בהמשך למורשתו של הנשיא

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

באיחור של 148 שנים, מיסיסיפי אישרה לבסוף את התיקון ה-13 לחוקת ארה"ב, והיתה למדינה האמריקאית האחרונה שמבטלת את העבדות. אף על פי שהתיקון התקבל במדינה ב-1995, מסיבה שאינה ברורה ההחלטה מעולם לא נשלחה למשרד לרישום פדרלי בארכיון הלאומי של ארצות הברית, צעד הכרחי על מנת שהתיקון ייכנס לתוקף,

הטעות המשונה התגלתה בזכות הסרט המועמד לאוסקר "לינקולן", המתאר את מאבקו של הנשיא להעביר את התיקון בקונגרס, ותוקנה בהתאם למורשתו של הנשיא. העיתון Clarion-Ledger שמושבו במיסיסיפי מספר כי רנג'ן בטרה, פרופסור במרכז הרפואי של אוניברסיטת מיסיסיפי, צפה בסרט ותהה כיצד אושרה ההחלטה במדינות השונות. התיקון התקבל בבית הנבחרים בדצמבר 1865, ולאחר מכן עבר לאישור המדינות. כשאושר בשלושה רבעים מתוכן – 27 מדינות מתוך 36 שהיו קיימות אז - התקבל באופן רשמי.

מיסיסיפי, שהתנגדה לתיקון במקור, אישרה אותו לבסוף רק ב-1995, והיתה המדינה האחרונה שעשתה זאת. לפניה אושר החוק על ידי קנטקי, ב-1976. כשקרא את החוקה באינטרנט, הבחין בטרה כי בסמוך לשמה של מיסיסיפי בתיקון ב-13, לא היה כתוב כי היא אישרה את ביטול העבדות.

מתוך הסרט "לינקולן"צילום: אי-פי

בטרה הפנה לעמית מהאוניברסיטה, קן סליבאן, שהשיג עותר של ההחלטה. הפסקה האחרונה במסמך קראה למזכיר המדינה של מיסיסיפי לשלוח עותק למשרד לרישום פדרלי, אולם העותק מעולם לא נשלח. השניים יצרו קשר עם משרד המזכיר, שם הופתעו לשמוע את החדשות, ומיהרו להגיש מחדש את המסמך האבוד. ב-7 בפברואר קיבלה מיסיסיפי אישור מהמשרד לרישום פדרלי כי היא אימצה באופן רשמי את התיקון ה-13, ואסרה בשעה טובה את העבדות בתחומה.  

סנאטור הילמן פרייזר, שהיה זה שהציג את ההחלטה ב-1995, התאכזב לשמוע שמדינתו היא היחידה שעדיין לא ביטלה באופן רשמי את העבדות. לדבריו, ההחלטה התקבלה בזמנו בפה אחד. "אנחנו מאוד שקולים במדינה שלנו", אמר לעיתון. "סוף סוף עשינו זאת נכון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ