עיתונאי אמריקאי: אני בדיתי את הפרסום כאילו הייגל קיבל כסף מ"ידידי חמאס"

דיווח לפיו המועמד לשר ההגנה נאם בפני ארגון הקשור לחמאס עורר סערה בוושינגטון לפני כעשרה ימים. כעת טוען עיתונאי כי בידיו הסבר לפרסום הכוזב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
הארץ

לפני כעשרה ימים דווח בעיתונים ובאתרי חדשות ברחבי העולם, כולל ישראל, כי מועמדו של נשיא ארה"ב לתפקיד שר ההגנה, , נאם באירוע שקיימה קבוצה המכונה "ידידי חמאס" ואף קיבל על כך 25 אלף דולר. הדיווחים עוררו סערה באשר למינויו של הייגל ו-26 סנאטורים רפובליקנים אף חתמו על מכתב הדורש מהמועמד לשר ההגנה לחשוף את הגופים והארגונים הזרים שתרמו לו כספים בשנים האחרונות.  

אלא שכעת מתברר שטענות כלפי הייגל ככל הנראה מפוברקות. דן פרידמן, כתב העיתון "ניו יורק דיילי ניוז" בוושינגטון, מתאר במאמר שפרסם היום (רביעי) שרשרת של אירועים שלטענתו הובילו לכך שהשמועה הכוזבת על הייגל יצאה משליטה והפכה לפרסום עיתונאי אמין לכאורה. פרידמן מספר כי שוחח עם אחד ממקורותיו, יועץ רפובליקאי בגבעת הקפיטול, וניסה לברר דרכו

אם למתנגדים למינויו של הייגל לתפקיד שר ההגנה ידוע על קבוצות לחץ שנויות במחלוקת הפועלות בוושינגטון, ולצורך כך בדה שמות ארגונים כמו "ידידי חמאס", "הליגה הצעירה למען חיזבאללה בצרפת" ועוד.

הייגל בשימוע בוועדת השירותים המזויניםצילום: רויטרס

המקור, כך לדברי פרידמן, לא ענה אולם יממה לאחר מכן התפרסם הסיפור כאילו הייגל נאם בפני ארגון תומכי חמאס באתרים המזוהים עם המפלגה הרפובליקאית. באחת הכתבות, שפרסם עיתונאי בשם בן שפירו, נאמר כי הסיבה שהייגל לא פרסם מסמכים על התרומות שקיבל מגופים זרים, היא בגלל שביניהם נמצא גם ארגון "ידידי חמאס".

פרידמן טוען עוד כי שוחח עם שפירו וזה טען כי דובר הבית הלבן ניתק את השיחה עמו, ולכן כתב שהממשל לא הכחיש את הטענות. שפירו, כך לדברי פרידמן, אף אמר כי הוא כלל אינו יודע אם ארגון "ידידי חמאס" קיים, אולם הוא מסתמך על המקור שלו. 

"אני הוא יוצר של מיתוס על ארגון ידידי חמאס", כתב פרידמן, "עשיתי את עבודתי העיתונאית ושאלתי את המקור שאלות היפותטיות אבל הנחתי שאיש לא יפרסם שמועה הזויה שכלל לא נבדקה. אם תראו באחד מאמצעי התקשורת ידיעות על כך שהייגל נאם גם בפני הליגה הצעירה למען חיזבאללה בצרפת - גם הוא מזוייף", כתב פרידמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ