מעצרים בקהילה היהודית בלונדון; רבנים חשודים בטיוח עבירות מין

ראש קהילה ודיין בבית הדין הלונדוני נעצר בחשד שתקף מינית נשים שהגיעו אליו לייעוץ זוגי. עמו נעצרו עוד שלושה שלחצו על הנשים לא להגיש תלונה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

רבנים ועסקנים חרדים נעצרו או עוכבו לחקירה ביומיים האחרונים בלונדון בחשד לטיוח עבירות מין והסתרתן מהמשטרה. החשוד העיקרי בפרשה הוא הרב חיים הלפרן, ראש קהילה בשכונת גולדרס גרין בצפון לונדון ודיין בבית הדין הרבני שחשוד כי תקף מינית נשים שפנו אליו לייעוץ זוגי. בנוסף להלפרן נעצרו שלושה עסקנים שלפי החשד ניסו ללחוץ על הנשים שלא להעיד נגד הרב. כמו כן תושאל בפרשה הרב אפרים פדווה, מי שנחשב ל"רב הראשי החרדי" של בריטניה.

הטענות נגד הלפרן סבבו כשמועות בציבור החרדי כבר מספר חודשים והתפרסמו בהרחבה בבלוגים לענייני חרדים בבריטניה, ארה"ב וישראל ובעיתונות היהודית בלונדון. לפני חודשיים, פרסמו מספר רבנים בכירים פסק הלכה נגדו בו נכתב שאינו ראוי לשמש בתפקידים רבניים.

הלפרן פרש מתפקידו כדיין אך המשיך לשמש רב בבית הכנסת הקטן הצמוד לביתו ותומכיו בציבור טוענים שמדובר בעלילות. איחוד הקהילות החרדיות הקים בית דין מיוחד שאמור לברר את הטענות נגד הלפרן, אך מרבית המתלוננות לא הגיעו לבית הדין כדי למסור עדות.

שוטר בלונדוןצילום: בלומברג

לפני מספר שבועות פנה הלפרן לבית משפט בלונדון וקיבל צו המורה על מנוע החיפוש גוגל למסור לו את פרטיהם האישיים של בלוגרים וטוקבקיסטים שהתבטאו נגדו ברשת. בעקבות זאת, ככל הנראה, פנו מתנגדיו בציבור החרדי אל המשטרה בתלונות על מעשיו. המעצרים גרמו למבוכה רבה בקהילה החרדית המעדיפה לנהל את ענייניה בעצמה וללא התערבות חיצונית, גם בפרשות מין.

בחודש שעבר פרסם ערוץ 4 הבריטי תחקיר על השתקת מקרים של התעללות מינית בילדים בחברה החרדית. בתוכנית נראה הרב פדווה כשהוא ממליץ לאדם שלכאורה עבר התעללות שלא לעשות כל דבר שעשוי להוביל לחקירת משטרה. במקרה הזה, נראה שהפרסום הנרחב ברשת הפך את התערבות המשטרה לבלתי נמנעת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ