חשש: תקיפה במל"טים תוגדר פשע מלחמה

בראיון עם ראש צוות החקירה של האו"ם, בן אמרסון, מסביר המשפטן כי הוא משוכנע ששיתוף פעולה ישרת את ישראל, שמקפידה לשמור על שתיקה בנושא

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

משפטן בריטי, החוקר מטעם האו"ם את סוגיית השימוש במטוסים ללא טייס לצורך תקיפות, קורא לממשלת ישראל לשתף פעולה עם החקירה. החוקר, בן אמרסון, אמר ל"הארץ" כי הוא משוכנע ששיתוף הפעולה ישרת את ישראל, בין היתר, משום שממשל אובמה מתכוון בכהונתו השנייה לעסוק בפומבי בעניין התקיפות הבלתי מאוישות. "חלק מהאינטרס האסטרטגי של ישראל הוא שגם קולה יישמע בתהליך, וחבל מאוד אם היא תהיה המדינה היחידה שתתנגד לו", אמר.

ישראל סירבה לאחרונה לשלוח נציגים לסקירה השנתית של מצב זכויות האדם בשטחה, ורואה במועצה היושבת בז'נבה גוף עוין לישראל במהותו. אמרסון טרם פנה רשמית לממשלת ישראל לבקש שיתוף פעולה עם חקירתו, והיא טרם פרסמה את מדיניותה הרשמית בעניין. עם זאת, ההערכה היא שהממשלה לא תשתף פעולה עם חקירת המל"טים, כפי שסירבה לשתף פעולה עם ועדת גולדסטון שחקרה את מבצע "עופרת יצוקה" לפני ארבע שנים.

לאמרסון אין סמכויות לחייב מדינה להשתתף בחקירה, ולכל היותר הוא יוכל להציג אותה כסרבנית בעצרת הכללית של האו"ם. "ישראל נמצאת כעת במערכת יחסים לא נוחה של נתק ממועצת זכויות האדם", אמר. הוא הבטיח שלישראל תינתן הזדמנות הוגנת להשמיע את עמדתה, אולם הוסיף כי יחקור את השימוש שהיא עושה, לדבריו, במל"טים גם אם לא תשתף פעולה עם צוותו. ארצות הברית ובריטניה כבר אישרו באופן לא רשמי שישתפו פעולה עם צוות החקירה שלו.

מל"ט אמריקאי בשמי קנדהאר שבאפגניסטאן ב-2010צילום: אי–פי

אמרסון, החוקר המיוחד של מועצת זכויות האדם של האו"ם ללוחמה בטרור, התבקש לאחרונה להכין דו"ח מיוחד על תקיפות מל"טים שבהן נהרגו גם אזרחים. הצוות בראשותו כבר ניתח רשימת תקיפות כאלה, בייחוד של מל"טים אמריקאים בפקיסטאן, בתימן ובסומליה אך בחן גם תקיפות מל"טים בריטים באפגניסטאן וכן טענות על תקיפות מל"טים ישראלים ברצועת עזה. לפי פרסומים זרים, מל"טים של חיל האוויר מבצעים סיכולים ממוקדים מעל עזה, אולם צה"ל מעולם לא אישר שהוא משתמש במערכות נשק כאלה. ארצות הברית ובריטניה חוששות שהדו"ח של אמרסון עלול להגדיר חלק מהמקרים בהם השתמשו במל"טים פשעי מלחמה.

אמרסון הוסיף כי הצורך בחקירה ממוקדת בעניין המל"טים נובע מעצם היותם "נשק המופץ בהרחבה, שאין כל קונצנזוס לגבי ההגדרות המשפטיות היכן ומתי ניתן להפעיל אותו". לדבריו, אין גם הסכמה בעניין המל"טים בין מומחים למשפט בינלאומי, ולכן חלק ממטרת תהליך הבדיקה הוא להביא את הצדדים השונים לשולחן אחד כדי שתתאפשר יצירת מסגרת לדיון. "זו טכנולוגיה שרצה קדימה, עוקפת את המשפט הבינלאומי ופועלת בוואקום משפטי", הסביר.

השימוש במל"טים למשימות תקיפה התרחב מאוד בתקופת אובמה, בעיקר נגד מטרות אל-קאעדה בפקיסטאן ובתימן. במקביל גברה הביקורת הבינלאומית על העלייה במספר הנפגעים האזרחיים בתקיפות. "אף מדינה לא מכירה בפרדיגמה האמריקאית של מלחמה גלובלית (נגד הטרור)", הוסיף אמרסון. הוא הדגיש כי לא ינהל חקירה עוינת כדי לסמן מדינות מסוימות.

אמרסון הכחיש את הטענה שהחקירה שלו נובעת מרצונן של חלק מהחברות באו"ם להגביל את צעדיה של ארצות הברית בלחימה נגד הטרור. זאת על אף שרוסיה וסין היו בין המדינות שדרשו את החקירה. לדבריו, מעל 50 מדינות מחזיקות כיום בכלי טיס בלתי מאוישים שניתן להסב אותם למטרות תקיפה. על פי דיווחים שונים, חלק מהמדינות שביקשו את החקירה כבר עוסקות בהסבה כזאת. רק השבוע אמר פקיד סיני בכיר כי ארצו כבר משתמשת במל"טים תוקפים, ושקלה להשתמש בכלי טיס כזה כדי לחסל ברון סמים שעומד, לפי החשד, מאחורי רציחתם של 13 מלחים סינים.

אמרסון הדגיש כי יחקור את הטענות שלפיהן איראן וחיזבאללה מפעילות יחד מל"טים תוקפים, על אף שלדבריו, אלה השערות בלבד. הוא התייחס לחשש מההשלכות המשפטיות של שימוש במל"טים תוקפים בידי ארגון כמו אל-קאעדה. "אם אל-קאעדה תשתמש במל"טים נגד ארצות הברית, בזמן שהפרשנות המשפטית של הממשל היא שהם במלחמה נגד אל-קאעדה, הרי במלחמה הורגים אנשים והממשל יתקשה לטעון שמדובר בטרור", הסביר.  

למרות קריאות של מדינות מסוימות להפסיק כליל את השימוש במל"טים תוקפים, אמרסון נשמע ריאלי ולא צופה כי זה אכן יתרחש. לדבריו, הוא פתוח לשמוע את הטיעונים בעד השימוש בהם. "אם יטענו שהחלופה למל"טים היא שיגור כוחות קרקע לאזור שיש בו אוכלוסייה אזרחית משמעותית, התוצאות יהיו קשות הרבה יותר", אמר, "מנגד, יש טיעון שאומר שאם המטרה שלך היא קבוצה קטנה שנמצאת בין אזרחים, הרי שתקיפה מהאוויר עלולה לגרום לנפגעים רבים יותר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ