כומר נערץ, מועמד לבישוף וסוחר סמים

הכומר קווין וולין מקונטיקט נחשב לעילוי, עד שהחל לפקפק באמונתו, החל לנהל חיים כפולים ועזב את דירתו בה מתנוסס דיוקן ישו לטובת הכלא

נ.ר. קליינפילד, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נ.ר. קליינפילד, ניו יורק טיימס

מהרגע שבו הצטרף לשורות הכנסייה, לפני שלושה עשורים, היה ברור שהכומר קווין וולין יגיע רחוק. כאיש סודם של שני בישופים ולאחר מכן ככומר בשתי כנסיות, שבהן התחבב על המאמינים, לא היה ספק שוולין הוא דמות מרכזית בכנסייה הקתולית בדרום-מערב קונטיקט.

חברי הקהילה שלו בכנסייה של סנט אוגוסטין בברידג’פורט לא החמיצו את דרשותיו ונרשמו בהתלהבות להרצאות שהעביר באירועים לגיוס כספים למען הכנסייה. הוא נהג ללכת לאופרה בלוויית אדם שהתמנה לאחר מכן לקרדינל, ונחשב מועמד ודאי להתמנות לתפקיד של בישוף.

לפני כשנתיים, התפתחה סביבו חרושת שמועות. הוא התנהג מוזר, רזה מאוד, נראה כפוף ולא מרוכז. הוא נעדר תקופה ארוכה ורבים חששו שהוא חולה ואולי אף גוסס. ואולם, בחודש שעבר התבררה הסיבה להיעדרותו הממושכת: הכומר הפופולארי נכלא והואשם בסחר בסמים.

הכומר וולין. בקהילתו חשבו שנעדר בגלל מחלה צילום: ניו יורק טיימס

חייו הכפולים של וולין נחשפו בשעה שהתביעה הפדרלית הודיעה שהוא נעצר באשמת אחזקת סמים וסחר בסם הממריץ מתאמפטמין. לפי החשד, הוא היה נרקומן וסוחר סמים. הוא גם ככל הנראה ניהל את עסקיו בחנות לאביזרי מין, לבש בגדי נשים וקיים יחסי מין עם גברים. וולין, בן 61, כופר באשמה.

וולין נולד בקורנוול שעל ההדסון במדינת ניו יורק. כשהוריו התגרשו, הוא עבר לגור עם אמו ושתי אחיותיו אצל סבו וסבתו בלונג איילנד. הוא למד באוניברסיטה של מדינת ניו יורק בפוסטדאם, ולאחר מכן המשיך ללימודי תואר שני באוניברסיטת באולינג גרין.

הכמורה לא היתה בחירתו הראשונה. הוא התחיל את הקריירה שלו בהוראה. במשך שבע שנים, מ-1974 עד 1981, הוא פיקח על פעילויות הסטודנטים במכללת פרצ’ייס בניו יורק. ב-1981, כשהחליט להיות כומר, הוא נרשם לסמינר השייך לאוניברסיטה הקתולית של אמריקה והוסמך לכמורה ב-1984.

ב-1987 התמנה וולין למזכירו של הבישוף וולטר קרטיס, שעמד בראש בישופות ברידג’פורט. שנה לאחר מכן התמנה אדוארד איגן לבישוף במקום קרטיס, והכומר וולין נשאר בתפקידו. השניים היו ידידים טובים ונהגו ללכת למסעדות, אופרות והצגות בברודוויי. איגן, שמונה בהמשך לארכיבישוף של ניו יורק ולקרדינל, מסרב להתייחס לפרשת וולין.

הבישוף החדש של ברידג’פורט, ויליאם לורי, שהחליף את איגן, מינה את וולין לכומר של כנסיית סנט אוגוסטין. הוא היה פופולארי כל כך, עד שמאמינים רבים מקהילות אחרות באו למיסות בסנט אוגוסטין רק כדי לשמוע את דרשותיו. “הוא היה אנציקלופדיה של תולדות הכנסייה”, אמר פיטר ג’ורג’, בן 79, אחד מחברי קהילת ברידג’פורט. “הוא היה נואם בחסד והדרשות שלו היו מעולות”.

ואולם, כבר אז היו ראיות לכך שהוא התחיל לפקפק באמונתו. אחד מעובדי הכנסייה, שהכיר אותו עשרות שנים, אומר שפעם נפגש עם כמרים אחרים ששוחחו על חסד האלוהים, והכומר וולין אמר לו לאחר מכן: “אתה לא באמת מאמין בזה, נכון?”. “הוא התאכזב מהביורוקרטיה של הכנסייה”, אמר המכר, “הוא מצא את עצמו עורך טקסים ומטפל בניירת ולא רועה נשמות”.

לפני כשנתיים הבחינו בסימנים מעוררי דאגה בהתנהגותו של וולין. בתחילת 2011 הלך וולין עם חברו הקרוב, הכומר גרג מכה, להופעה בברודווי. מכה שם לב לכך שמצבו של וולין אינו כתמול שלשום. הוא איבד ממשקלו והיה חסר מנוחה. “אתה חייב לראות רופא”, אמר מכה לוולין, אף על פי שלא האמין כי חברו הטוב משתמש בסמים. ידידה אחרת אומרת שבאותה תקופה הוא נראה כמו “פליט ממחנה ריכוז”.

באפריל 2011 התקבלו בבישופות תלונות על מצבו המידרדר. הוא סבל מחוסר ריכוז ומעוויתות בפניו. היו שחששו שהוא על סף התמוטטות נפשית, או שלקה במחלת פרקינסון. הוא לא הגיע לפגישות שקבע. פעם אחת איחר בשלוש שעות לטקס חתונה שאותו היה אמור לנהל.

אחד מעובדי הכנסייה דיווח לבישופות על גברים שביקרו במגוריו של וולין בכל שעות היממה. אחרים טענו שהוא נהג להתלבש בבגדי נשים. וולין לא הכחיש באופן גורף את הטענות נגדו. וביוני 2011 הודיעה הבישופות לקהילה שוולין נאלץ לפרוש מתפקידו מסיבות אישיות ובריאותיות.

לפי הרשויות, בתחילת 2012 הפך וולין לסוחר סמים. הוא שכר דירה בווטרברי שבקונטיקט, שבה סחר במתאמפטמין. המשטרה עלתה על עקבותיו, ואספה ראיות לפעילות של סחר בסמים בעזרת אחד מלקוחותיו, שהפך למודיע משטרתי. לדברי המודיע, הכומר שהודח היה מכור לסמים. חברו מכה בא כמה פעמים לבקר. לדבריו, “לפעמים הוא נראה בסדר, ובימים אחרים הוא נראה זוועה”.

בעקבות לחץ של הכנסייה התאשפז וולין במארס במרכז רפואי והשתתף בתוכנית טיפולית של שלושה חודשים. כעבור חודש ברח משם. בשלב זה ניתק וולין כל קשר עם הכנסייה.

במאי ערך מסיבה גדולה בחצר ביתו. הוא הזמין עשרות בני אדם, ובהם אישי ציבור ואנשי עסקים בולטים. בהזמנה למסיבה כתב על השתקמותו ועל חייו החדשים. ג’ים וברברה לינץ’, מאנשי הקהילה המקומית שהוזמנו לאירוע אומרים שהזדעזעו ממראהו של וולין, שנראה “כחוש ומותש”. באותה תקופה רכש חנות לאביזרי מין בנורת הייבן. הרשויות חושדות שתכנן להשתמש בעסק להלבנת הכנסותיו מסחר בסמים. בינואר 2013 נעצר בביתו. “הערצנו אותו“, אומר צ’רלי הול, חבר בכנסייה שניהל וולין, “עכשיו אנחנו מבינים שהוא בן אדם, כמו כולנו. אנחנו מתפללים למענו מדי יום”.

ב-22 בינואר הובא וולין, לבוש במדי אסיר כתומים, לדיון בפני שופט בבית המשפט בקונטיקט. לטענת התביעה, הוא הרוויח בעסקי הסמים יותר מ-300 אלף דולרים. דירתו בווטרברי עומדת ריקה. בחלון מתנוסס דיוקן של ישו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ