דיווח: האפיפיור התפטר בעקבות חשיפת כמרים הומואים שנסחטו

העיתון לה רפובליקה פרסם קטעים מדו"ח חקירה שהוגש לאפיפיור ולפיו כמה כמרים בוותיקאן נסחטו לאחר שנתפסו מקיימים יחסים עם גברים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ידיעה שפורסמה אמש (חמישי) בעיתון "לה רפובליקה" האיטלקי, קושרת בין התפטרותו המפתיעה של האפיפיור, בנדיקטוס ה-16, לחשיפתה של פרשייה שבמרכזה עומדת סוגיית נטייתם המינית של  אנשי כמורה בכירים בוותיקאן. על פי הדיווח, חלק מאנשי הכמורה הבכירים נסחטו לכאורה בידי גורמים בלתי ידועים בשל היותם הומואים. דוברו של האפיפיור סירב להכחיש או לאשר את הדיווח.

העיתון טען כי האפיפיור קיבל את החלטתו להתפטר ב-17 לדצמבר – באותו היום בו קיבל אסופת מסמכים מידי שלושה קרדינלים שמונו לחקור את הפרשייה המכונה "ותיקליקס".

בחודש מאי בשנה שעברה, נעצר משרתו של האפיפיור, פאולו גבריאלה, והורשע באשמה שגנב מסמכים פרטיים של האפיפיור והדליף אותם.

על פי הדיווח, אסופת המסמכים - המונה שני כרכים המכילים למעלה מ-300 דפים - הופקדה בכספת ותועבר ליורשו של האפיפיור עם היבחרו. ציטוט מתוך דו"ח החקירה שהתפרסם בידיעה רמז על כך שהמעורבים היו נתונים לסחיטה. מקור המקורב לקרדינלים צוטט כאומר כי "כל העניין סובב סביב אי ציות לדיבר השישי והשביעי". הדיבר השישי מדבר על האיסור על גניבה, ואילו השביעי על ניאוף, אך על פי האמונה הקתולית נקשר לקיום יחסים הומוסקסואליים.

האפיפיור בנדיקטוס ה-16צילום: רויטרס

על פי הפרסום, דו"ח הקרדינלים זיהה מספר מקומות מפגש ברומא ובסביבתה, בהם וילה מחוץ לבירה, סאונה בפרבר של רומא, מכון יופי במרכז העיר ומעון אוניברסיטאי לשעבר שהשתכן בו ארכיבישוף איטלקי.

דובר הוותיקאן, הכומר פדריקו לומברדי, אמר כי הדו"ח יצר מתח רב שמקשה מאוד בעת הזו בה מתקיימים הדיונים לבחירת היורש של האפיפיור.

הפרסום בעיתון לה רפובליקה הוא האחרון מבין שורה של פרסומים העוסקים בסוגיה של הומוסקסואליות בוותיקאן. בשנת 2007 הושעה גורם בכיר בכמורה לאחר שתועד במבצע עוקץ מצולם של הטלוויזיה האיטלקית כשהוא מבצע מחוות מיניות כלפי צעיר. בשנת 2010 הודח ראש מקהלה שלכאורה שידל זונות ממין זכר. כמה חודשים מאוחר יותר שבועון איטלקי תיעד במצלמות נסתרות כמרים שפקדו בארים ומועדונים של הומואים וקיימו יחסי מין.

הוותיקאן באופן רשמי לא מגנה הומוסקסואליות אך הוא מלמד שקיום יחסי מין כאלה נוגד במהותו את הטבע. האפיפיור אסר על הומואים מוצהרים ללמוד בבית הספר לכמורה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ