לזלי דייוויס, גרדיאן

באחד מבתי הספר למבוגרים במרכז רומא, התנהל בכיתה ללימוד אנגלית ויכוח על הבחירות במדינה המתקיימות היום. על הלוח נכתבו כמה מלים באנגלית, בהן “הכי פחות גרוע”, שמסמלות את הלך הרוח שמאפיין את הוויכוחים הפוליטיים במדינה. “למה אין מנהיג טוב?” שואלת מוניקה, תלמידה בת 39, שאמרה שתצביע בעד מריו מונטי. “העובדה שאנחנו נאלצים לחשוב מהי האופציה הפחות גרועה בשבילנו מעידה על המצב הקשה שבו שרויה המדינה”.

איטלקים רבים, ששמחו בשעה שברלוסקוני נאלץ להתפטר מראשות הממשלה לפני 15 חודשים, מודעים היטב לחשיבות הבחירות הנוכחיות. הם מפרטים את כל התחומים שבהם יש צורך לערוך רפורמות ושינויים מרחיקי לכת במדינה, מהשחיתות ועד לתקשורת והפרלמנט. אולם, במקום תחושת אופטימיות ואמונה שהבחירות יאפשרו להוביל את איטליה לדרך חדשה, רבים מהאזרחים הולכים לקלפי ללא חשק רב ובחרדה שהבחירות לא יביאו את המפנה המבוקש, אלא יוליכו למבוי סתום.

“אנחנו חוששים שיהיה שינוי פוליטי משמעותי בהרכב הפרלמנט, אבל שום דבר לא ישתנה מבחינה מהותית”, אומרת תלמידה אחרת בשם אלאונורה. גם היא, כמו כחמישה מיליון איטלקים – כ-10% מבעלי זכות הבחירה – עדיין לא החליטה בעד מי תצביע. “אני לא יודעת. תמיד הצבעתי לשמאל, אבל הפעם אני מלאה ספקות”.

לפי סקרי דעת קהל האחרונים שהתפרסמו לפני שבועיים, קואליציית “הטוב המשותף” (מרכז־שמאל) שמוביל פייר לואיג’י ברסאני זוכה ל-35% מהקולות. לפי הערכות, ברסאני יקים ממשלה חדשה בתמיכת ראש הממשלה ושר האוצר היוצא מריו מונטי, שעומד בראש קואליציית “עם מונטי למען איטליה”, שזוכה בסקרים ל-16%. אולם, הרוב שיקבל ברסאני ויציבות הממשלה תלויים במידת הצלחתו של ברלוסקוני וגוש המרכז־ימין, שזוכה בסקרים ל-28%, וכן במספר האזרחים שיצביעו בשביל הקומיקאי לשעבר, בפה גרילו (ראו הכתבה למטה), שמפלגתו  - תנועת חמשת הכוכבים - מנסה למשוך מצביעים שמאסו באותם פרצופים ישנים ששולטים זמן רב בפוליטיקה האיטלקית.

אולם, רבים אינם יודעים בביטחון מהן מטרותיו של גרילו. “אני חושב שהוא מביא משב רוח מרענן. הוא לא פוליטיקאי. זה יכול להיות דבר טוב, אבל לא בהכרח. אני חושב שהוא דמגוג במידה מסוימת, וזה מה שמדאיג אותי”, אומר אלברטו מילונה, מהנדס תוכנה בן 29.

גם מילונה עדיין אינו יודע בעד מי להצביע. “אני לא מרגיש שמישהו מהם ממש מייצג אותי”. כמו רבים, הוא אומר שיצביע בלית ברירה בעד ברסאני, שנתפש בעיניו כמועמד אמין לראשות הממשלה, גם אם אין לו כריזמה וגם אם רבים סבורים שחטאי העבר של מפלגתו – כחברה באופוזיציה חלשה – מכתימים גם אותו.

“הבעיה המרכזית של איטליה היא פיצול בפרלמנט. אנחנו צריכים שלגושים יהיה רוב ברור”, אומר ג’ובאני, מהנדס אזרחי שמתכוון להצביע לברסאני. “באיטליה לקואליציה קשה להחזיק זמן רב בשלטון יותר מאשר במדינות אחרות כמו בריטניה, צרפת או גרמניה. בדרך כלל אפשר לשלוט במדינה עם רוב גדול, אבל בלתי אפשרי לשלוט עם רוב קטן, כל מפלגה קטנה רוצה שישמעו אותה”, הוא אומר. לדבריו, הוא מפחד מאוד מהאפשרות שברלוסקוני יחזור לשלטון.

אף על פי ששיעור ההצבעה באיטליה הוא בדרך כלל גבוה – בבחירות שנערכו בשנת 2008 הוא היה יותר מ-80% - יש כיום אזרחים רבים שאומרים שהם כלל לא מתכוונים להצביע. מאוריציו מליטו, מורה ועובד במרכז לשיקום בני נוער, אומר שהצביע בבחירות המקומיות, אולם הוא רואה בפוליטיקאים ברמה הארצית “אנשי מאפיה משכילים”, ואומר שהם הבעיה של איטליה ולא הפתרון. “אני לא אצביע. אלה לא בחירות שישנו את המצב וזה חבל. הייתי רוצה מאוד להצביע”.

האתגרים שניצבים בפני איטליה הם רבים. מלבד השחיתות, הפשע המאורגן וחוסר היציבות השלטונית – מאז 1945 נערכו במדינה יותר בחירות כלליות והוקמו בה יותר ממשלות מבכל אחת מחברותיה להובלת אירופה - איטליה מצויה במיתון הארוך ביותר שחוותה בעשורים האחרונים. 11% מאזרחי המדינה מובטלים ובקרב בני 25 ומטה שיעור האבטלה הוא יותר מ-30%.

לדברי אובלדו ויאני־לובלי, חוקר באוניברסיטת סלנטו בלצ’ה שבדרום איטליה, אומר שבבחירות קודמות במדינה, הפער בין הדרום העני לצפון העשיר היה נושא פוליטי לוהט, והבטחות לקדם את כלכלת הדרום ולסגור את הפער בינו לבין המרכז והצפון ניתנו על ידי פוליטיקאים מכל קצווי הקשת הפוליטית. אולם, לטענתו, כעת, המצב מעט שונה.

“בבחירות האלה הדרום הוזנח וזו בעיה”, אומר ויאני־לובלי הכותב גם בלוג פוליטי. הוא מוסיף בחיוך כי “אולי הגיעה השעה שנעשה משהו למען הדרום, כי באיטליה, ברגע שמדברים על בעיה, לא פותרים אותה. זו דינמיקה קלאסית”. הוא אינו היחיד ששם לב להיעדר הדיון בסוגיה במסע הבחירות הנוכחי. תושבים רבים בלצ’ה מאוכזבים מאוד מהאפשרויות שעומדות לפניהם. עם זאת, הם מתייחסים בלהט לבעיות שעמן האזור שלהם נאלץ להתמודד.

“המעמד השולט באיטליה נותן לנו סיבות רבות לא ללכת להצביע”, אומר פאולו פאטיצ’ו, בן 26, “אבל אנחנו עדיין מאמינים שהזכות להצביע היא קדושה”. פאטיצ’ו טוען כי בנוסף לפערים בין הצפון לדרום קיימת בעיה בין הדורות שמתפתחת במיוחד בדרום. “אנחנו הדור הראשון שהעתיד שלו לא יהיה טוב יותר מאשר העתיד שהיה להוריו”, הוא אומר.

שיעור האבטלה בקרב צעירים, שהוא גבוה בכל איטליה, בעייתי במיוחד בדרום. לדבריו, אם צעירים מוצאים עבודה, היא בדרך כלל לא בטוחה והתשלום עליה עלוב. אולם, לעתים קרובות הם לא מוצאים עבודה, ואז רבים מהם משתלבים בפעולות של ארגוני הפשע המאורגן או פשוט נמלטים לצפון או מחוץ למדינה. “אנחנו רואים שחוזרת תופעה של הגירה מהדרום, שהיתה רווחת במיוחד בשנות ה-60 וה-70”, הוא אומר.

מאוריציו מליטו, מדריך נוער ומורה בן 32, מסכים עם פאטיצ’ו. “אפשר לראות את זה אם הולכים לעיירה קטנה כלשהי בדרום איטליה, נניח 10 קילומטרים מלצ’ה. אין שם בכלל אנשים בגילים 20 עד 35. יש רק זקנים וילדים. לפעמים קשה לי מאוד לארגן פעילויות למען צעירים כי אין כאלה בסביבה”.

תושבי לצ’ה מוטרדים מבעיות רבות אחרות. אחת מהן היא שיעור האבטלה הגבוה בקרב נשים בדרום. לורנדאנה דה ויטיס, עיתונאית ואמנית, אומרת: “איפה המדיניות ליצירת מקומות עבודה לנשים? אף אחד בממשלה לא עושה דבר למענן”. השוביניזם והיחס לנשים הוא בעיה מרכזית לא רק בדרום. שיעור תעסוקת הנשים באיטליה הוא 46.5% בלבד, ב-12% פחות מהממוצע האירופי.

השחיתות וההתחמקות מתשלום מסים היא בעיה אחרת שמעסיקה את האיטלקים. לדברי מילונה, “כל הזמן אומרים לי: ‘אתה יכול לקבל הנחה, אם לא תבקש קבלה’. אני אומר: ‘לא, תנו לי קבלה. אם אני אשלם יותר, גם אתם תצטרכו לשלם’. זה בשבילי עניין עקרוני”. לדבריו, “אנחנו מרגישים שהמדינה רק לוקחת מאתנו ולא נותנת שום דבר בתמורה, והבחירות לא ישנו את המצב”.

עצרת של המפלגה הדמוקרטית בנאפולי, בסוף השבועצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ