בפה גרילו: יאיר לפיד, הגרסה המצחיקה

תנועתו של הקומיקאי בפה גרילו צפויה להיות השלישית בגודלה בפרלמנט האיטלקי. מצב שכזה עשוי למנוע מהשמאל ומהימין ליצור רוב

ג’ון הופר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג’ון הופר, גרדיאן

הקהל שהתגודד בפיאצה שבצל האלפים האיטלקיים חזה ב”מופע חימום”, תרתי משמע. הזמר שעל הבמה היה עטוף מכף רגל ועד ראש במעיל עבה. חמש דקות לפני שבפה גרילו עלה הבמה, צנחה הטמפרטורה כמעט עד לנקודת הקיפאון. אולם, כמו שאר הפיאצות בהן הופיע גרילו במסע הבחירות שלו, הכיכר הקטנה היתה גדושה מפה לפה.

האיש שעלול לחולל תוהו ובוהו בשלטון באיטליה אחרי הבחירות לפרלמנט האיטלקי פתח את דבריו בנימה רגועה, אך עד מהרה החל לבטא את התיעוב שמעוררת בו התנהלותה של הצמרת הפוליטית בשאגות רמות.

“הם מבוהלים לחלוטין”, צעק, “הם מפוחדים, כי התנועה הזו...הפכה לתופעה יוצאת דופן”. בהינף יד אחד איגד את כל הנוכחים לכדי ישות “שכבר אינו תנועה, אלא קהילה”, כדבריו.
אחרי שפיגרה בסקרים במשך תקופה, זינקה שוב תנועת חמשת הכוכבים של גרילו אל המרכז, וזאת הודות לשערורייה שנחשפה בבנק השלישי בגודלו באיטליה. עצם הסתבכותו של הבנק, שמזוהה עם מפלגות השמאל, יצרה תמונה המאששת לכאורה את טענות גרילו, לפיו כל הפוליטיקאים באיטליה הם בעצם אותו דבר, ושצריך, כדבריו, “לשלוח את כולם הביתה”.

הפוליטיקאים המרכזיים הגיבו באותה מטבע וכינו אותו דמגוג, מגלומן ופופוליסט – כך הכריז גרילו לפני שקרא לקהל להתנהג באופן דומה ולהצטרף אליו בקול רם. “אחת... שתיים... שלוש... פו-פו־ליסטה!”, שאג הקהל בחזרה. היתה זו שיטה מחוכמת להימנעות מהתייחסות לביקורת העניינית המושמעת נגדו.

בבוקר הבא, תוך שהוא טורף ארוחת בוקר מאוחרת, ציין גרילו טרוט העיניים (פעילותו נמשכה עד שעה מאוחרת) שההגדרה הקלאסית של פופוליסט היא אדם שמתכחש לקיומם של הימין וגם של השמאל. איפה, אם כן, יש למקם אותו על הקשת הפוליטית? “מעליה”, הוא עונה בחיוך רחב. כשהוא נדרש לפרט, הוא אומר שתנועתו היא “תנועה של רעיונות ולא של אידאולוגיות”. את תומכיו הוא מכנה “מהפכנים שמרנים”.

גרילו יוצא בראש ובראשונה נגד המערכת הפוליטית, שלטענתו מזרימה מיליונים מכספי משלם המסים האיטלקי למפלגות מושחתות, ומאפשרת לאנשים שהורשעו בפלילים לכהן בפרלמנט. הוא מניח לרגע את סכינו על השולחן כדי להדגים בשתי ידיו למה הוא מתכוון: “אנשים שנמצאו אשמים בפשעים בערכאות הגבוהות ביותר, הם אלה שקובעים את החוקים”.

לשיטתו, אסור שאדם שנמצא אשם בבית משפט, והגדרה זו כוללת את גרילו עצמו שהורשע בהריגה בעקבות תאונת דרכים קטלנית, יורשה לכהן בפרלמנט. כמו כן, הוא מצהיר, התנועה שלו לא תשתמש בכספי ציבור. נציגי התנועה בפרלמנט המקומי בסיציליה, שבו גרפה את מרבית הקולות בבחירות בשנה שעברה, נוטלים לכיסם רק 30% ממשכורתם, אמר. את היתר הם תורמים למימון אשראי לעסקים קטנים.

בעצרת הבחירות כיוון גרילו חצי לעג לכיוונם של כל מנהיגי המפלגות באיטליה, בזה אחר זה. הוא הביע חשש שפייר לואיג’י ברסאני, יבתר אותו לחתיכות “בעזרת החניכיים שלו”.
כמו סילביו ברלוסקוני, ובשונה ממרבית הפוליטקאים האיטקלים האחרים, גם גרילו מודע לכך שקהל המשתתפים בכינוסי בחירות רוצה שיבדרו אותו בשעה שמציקים לו. והוא אכן מציק להם כהוגן. הוא מפציץ אותם בנתונים ובמספרים, כדי להמחיש את מצבה של המדינה: באיטליה, הוא מודיע לשומעיו, יש 350 אלף חוקים, תשעה מיליון תיקים פתוחים בבתי המשפט, ושליש ממספר עורכי הדין באיחוד האירופי כולו.

בין שפע הנתונים הסטטיסטיים והאתנחתות הקומיות מצטייר חזון לעתיד, המשתלב עם רעיונותיהם של פעילים למען הסביבה, לוחמי חופש המידע, מפגיני “לכבוש את וול סטריט” ואנשי תנועות הסחר ההוגן וה”סלו פוד”, ולצד כל אלה, כמה רעיונות שמרניים מובהקים.
גרילו מותח ביקורת, באיפוק, כמעט בחיבה, על ברלוסקוני. הקהל הריע בקול כאשר תקף את רשות המסים, השנואה על העצמאים ועל בעלי העסקים הקטנים, הידועים בנטייתם אל הימין.

תנועת חמשת הכוכבים שצמחה מתוך הבלוג הפופולרי של גרילו נחשבת לנושאת המסר הפוליטי של דור האינטרנט, אולם הגיל הממוצע של באי העצרות לא לגמרי תואם. “אני מופתע מהמספר הגדול של התומכים בגיל העמידה”, מסכים גרילו. ממחקר אקדמי שהתפרסם באחרונה, עולה כי מספר התומכים בתנועה המגדירים עצמם כבעלי עמדות ימניות, הולך וגדל. לדעת מבצעי המחקר, גרילו הצליח לגייס מצביעים מקרב הקולות הצפים, ששיעורם 15% מהאוכלוסייה. לקבוצה זו, עמה נמנים בעיקר תומכים לשעבר בברלוסקוני ובמפלגת הימין “הליגה הצפונית”, השפעה מכרעת בבחירות.

ממוצע הסקרים האחרונים הצביע על שיעור תמיכה כ-16.1% מהאוכלוסייה, מה שמעמיד את התנועה כשלישית בגודלה באיטליה. מדובר ב-30 מתוך 315 מושבי הפרלמנט.
אם התמיכה במפלגה תצמח באותו שיעור שצמחה בשבועות האחרונים, יש סיכוי שתוכל למנוע מהימין וגם מהשמאל להגיע לרוב. תרחיש שכזה יגרום ללא ספק לפאניקה בשווקים ולמשבר נוסף בגוש האירו, היות שגרילו פוסל מכל וכל קואליציה עם המפלגות המבוססות. בנוסף על כך תוטל אחריות כבדה ביותר על הפוליטיקאים החדשים המרכיבים את הרשימה: אלו נבחרו על ידי חברי התנועה בהצבעה אינטרנטית ואין לאיש מהם ניסיון פוליטי.

“זה עלול להפוך לצונאמי של ממש. הסקרים הללו... הכפלנו את כוחנו” אמר גרילו, והוסיף  בשקט: “לרוע המזל”. אחד מעוזריו העיר: “אתה מתכוון לומר לרוע מזלן של המפלגות האחרות”.  גרילו לא הגיב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ