בכירים בוושינגטון: קרי יציב את הסכסוך הישראלי-פלסטיני במרכז פעילותו המדינית

קרי התבקש לבטל ביקורו בישראל כדי לא לגנוב את ההצגה לאובמה. בממשל אובמה מתואר חידוש התהליך כאמצעי חיוני למניעת התחדשות האלימות

ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק

שר החוץ האמריקאי החדש, ג’ון קרי, מתכוון להציב את יישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני במרכז פעילותו המדינית, ולחתור להשגת הסכם בין הצדדים בכהונתו השנייה של הנשיא ברק אובמה – כך מעריכים בכירים בוושינגטון ובניו יורק.

הבכירים מסרו שהחלטתו של קרי לפסוח על ירושלים ורמאללה, במסגרת סיורו הראשון בחו”ל שיחל היום, זכתה לפרשנויות מוטעות כאילו מסמן הדבר את חוסר עניינו של הממשל האמריקאי בקידום תהליך השלום. לדבריהם, מלבד העיתוי הלא נוח, הנובע מהתארכות הרכבת הקואליציה בישראל, הבית הלבן ביקש מקרי במפורש לבטל את בואו המתוכנן לארץ כדי לא לגנוב את ההצגה מהנשיא אובמה, שצפוי לבוא לישראל ב-20 למארס, וכדי לא לשבש את ההכנות המדוקדקות לקראת הביקור.

עם זאת, משיחות שקיימו קרי ומקורביו עם שרי חוץ אירופיים, פקידים ישראלים ופלסטינים ומנהיגים יהודיים אמריקאים עולה תמונה ברורה של נחישות הגובלת באובססיה, כפי שתיאר זאת אחד המעורבים, להביא לפריצת דרך ביחסים בין ישראלים לפלסטינים.

שר החוץ קרי באוניברסיטת וירג'יניה בשבוע שעב. יתמקד בסוגיה הישראלית-פלסטיניתצילום: אי–פי

“הוא רואה זאת כמשימה הקדושה של חייו”, אמר בכיר. מנהיגים יהודיים שקיימו בשבועות האחרונים מגעים עם בכירים במחלקת המדינה ומקורבים לקרי הודו שהופתעו מהלהט שמפגין קרי לגבי יכולתו להצליח היכן שכשלו קודמיו בקירוב בין ישראל לפלסטינים.

אישים ששוחחו עם קרי בשבועות האחרונים התרשמו ששר החוץ החדש משוכנע שניסיונו רב-השנים באזור והיכרותו הקרובה עם הנפשות הפועלות – ובהן בנימין נתניהו – מעניקות לו הזדמנות חד-פעמית לגבש מתווה שיאפשר לחדש את המשא ומתן ולחתור להשגת הסכם. בניגוד לנשיא אובמה ויועציו בבית הלבן, הרואים בשינוי ציר לאזור מזרח אסיה והים השקט יעד מרכזי של מדיניות החוץ האמריקאית בשנים הקרובות, קרי סבור שיש להמשיך ולהתמקד במזרח התיכון בכלל, ובסכסוך הישראלי-פלסטיני בפרט, כמפתח מרכזי לשיפור מעמדה של ארצות הברית בעולם.

בשיחות פנימיות בממשל מתואר חידוש התהליך כאמצעי חירום חיוני למניעת התחדשות האלימות, קריסת הרשות הפלסטינית והשתלטות של החמאס על הגדה המערבית. התפתחויות אלו נתפשות כמסוכנות לא רק לישראל אלא גם ליציבותה של ירדן ולמעמדה של ארצות הברית באזור. קרי נתן ביטוי להשקפה זו בעדותו בסוף ינואר בפני ועדת החוץ של הסנאט. קרי אמר אז כי “הרבה מאוד ממה שאנו שואפים להשיג וממה שאנו חייבים לבצע בעולם -  מה שאנו צריכים לעשות באזור המגרב ודרום אסיה, דרום מרכז אסיה, באזור המפרץ הפרסי – קשור למה שקורה או לא קורה ביחס לישראל-פלסטין”.

הבכירים מסרו שהסוגיות האקוטיות בביקורו של אובמה יהיו המצב בסוריה ורצונו של הממשל לתאם עמדות עם ישראל בנושא איראן, אולם הביקור הנשיאותי אמור גם להניח תשתית להמשך פעילותו של קרי במישור הישראלי-פלסטיני. קרי ויועציו, שנפגשו ביום חמישי עם משלחת פלסטינית בראשות סאאב עריקאת ושלדברי מקורות שונים גם קיימו שיחות עם יועצו המדיני של נתניהו, יעקב עמידרור, עסוקים כעת בגיבוש ניירות עמדה לקראת ההכרעה הפנימית על האסטרטגיה והטקטיקה שבהן ינקטו כדי להביא לפריצת דרך בתהליך המדיני.  אובמה, לדברי הבכירים, איננו מתכוון לעסוק באופן אישי בפרטי המשא ומתן, אך הוא הסכים להעניק לקרי חבל ארוך כדי לנסות ולהביא לקידומו. אם קרי יחוש שדרושה התערבות נשיאותית כדי להביא לפריצת דרך אובמה לא יוכל לסרב לו, אמר אחד הבכירים שהודרכו באחרונה על ידי פקידים במחלקת המדינה.

עם האשרור הצפוי בסנט השבוע למינוי שר ההגנה האמריקאי החדש, צ’ק הייגל, תושלם גם הקמתו של הקוורטט שינווט את המדיניות האמריקאית כלפי ישראל בשנים הקרובות – אובמה, קרי, הייגל וסגן הנשיא ג’ו ביידן. לארבעה ראייה משותפת לגבי מרכזיות הסכסוך הישראלי-פלסטיני במזרח התיכון והתועלת הרבה שעשויה לצמוח לארצות הברית אם יבוא על פתרונו.  בניגוד לאחרים, קרי גם משוכנע כנראה שניתן לעשות משהו בעניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ