נשיא גרמניה: להפוך את האנגלית לשפת האיחוד האירופי

בצל כוונת בריטניה לקיים משאל על עזיבת האיחוד, פנה יואכים גאוק לרגשות הממלכה ואמר: "עזרתם להציל את אירופה מהנאצים. הישארו על הסיפון"

קייט קונולי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קייט קונולי, גרדיאן

נשיא גרמניה, יואכים גאוק, קרא בסוף השבוע להפוך את השפה האנגלית לשפתו של האיחוד האירופי, ובמקביל קרא לבריטניה להישאר בגוש. דבריו של גאוק, שזכו לשבחים גדולים בגרמניה, באים בימים שבהם גוברת הספקנות ביחס להמשך קיומו של האיחוד, בין היתר לנוכח הקיצוצים העמוקים בתקציבו, ובבריטניה מתנהל דיון ציבורי מכריע ביחס לאפשרות של עזיבת הגוש.

"אנגלים, סקוטים, ולשים ואזרחים בריטים חדשים: אנחנו רוצים שתמשיכו להיות עמנו על הסיפון. אנחנו זקוקים לניסיונכם כדמוקרטיה הפרלמנטרית הוותיקה ביותר, אנו זקוקים למסורות שלכם, לדעתנותכם השקולה ולאומץ לבכם", אמר גאוק. לדבריו, כדי להגביר את תחושת השיוך הקהילתי, אירופה זקוקה לשפה משותפת, במקביל לעידוד הרב-לשוניות. "אני משוכנע שבאירופה שני אלה יכולים לדור בכפיפה אחת. תחושת בית ושימוש בשפת אם, יחד עם אנגלית, מעשית לכל מצבי החיים ולכל קבוצת גיל".

בפנותו לרגש האחריות ההיסטורית של הבריטים, הדגיש גאוק את התפקיד המכריע שארצם מילאה בייסוד אירופה המודרנית, בזכות מאבקה בגרמניה הנאצית. ולו אך ורק מסיבה זו, אמר, יש לבריטניה תפקיד חשוב למלא באיחוד. "עזרתם להציל את אירופה שלנו במעורבותכם במלחמת העולם השנייה – וזו גם אירופה שלכם. אירופה אינה יכולה יותר להיות אירופה בלעדיכם, רק יחד עמכם אנחנו יכולים להתמודד עם העתיד".

דבריו של נשיא גרמניה נאמרו בעקבות הכרזתו של ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, על הכוונה לקיים משאל עם על המשך הקשר בין לונדון לבין לאיחוד האירופי. יוזמה מעוררת מורת רוח וביקורת רבה בברלין ובבריסל. בשבוע שעבר פרסם העיתון "פיננשל טיימס" סקר לפיו רק אחד מכל שלושה בריטים היה מצביע בעד הישארותה של בריטניה באיחוד האירופי, לו היה נערך היום משאל העם שאליו התחייב קמרון. 50% מהבריטים הצהירו כי יצביעו בעד עזיבת האיחוד האירופי ו-17% אמרו כי יימנעו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ