האפיפיור: פורש בהתאם לרצונו של האל, לא אנטוש את הכנסיה הקתולית

בנדיקטוס ה-16 נפרד ממאמיניו בצל הדיווחים על מזימות ושחיתות בכס הקדוש. שני קרדינלים שהסתבכו בקשר לפרשיות מין יצביעו על זהות היורש

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

האפיפיור, בנדיקטוס ה-16, הופיע בצהריים (ראשון) בפעם האחרונה מחלון חדר העבודה שלו הצופה אל כיכר פטרוס הקדוש בוותיקאן למיסת יום ראשון. בנדיקטוס בן ה-85, שצפוי לפרוש ביום חמישי מתפקידו, נופף לרבבות מאמינים שבאו להיפרד ממנו וקיבלו אותו בתשואות רמות.

בנדיקטוס פנה בקול חזק אל המאמינים ואמר כי הוא פורש בהתאם לרצון האל, אך לא ינטוש את הכנסיה הקתולית. "האל קורא לי לטפס על ההר ולהקדיש את עצמי עוד יותר לתפילה. אך זה לא אומר שבכוונתי לנטוש את הכנסיה. למעשה, אם אלוהים יבקש זאת ממני, זה בגלל שאני יכול להמשיך לשרת אותו באותה מסירות ואהבה שהפגנתי עד כה. אעשה זאת בדרך המתאימה לגילי ולכוחותי", אמר.

ביום רביעי צפוי בנדיקטוס להשתתף באירוע פומבי אחרון בוותיקאן ויום לאחר מכן ייפגש עם קרדינלים. בשעות הערב יעזוב את רומא וייצא אל מעון הקיץ הרשמי שלו בקסטל גנדולפו. ביום שישי צפויים להיפתח בוותיקאן הדיונים לקראת ההצבעה על האפיפיור הבא באמצע החודש הבא. מועצת הקרדינלים שתבחר את האפיפיור הבא, המונה 117 חברים, תתכנס מדי יום החל מ-1 במארס כדי לדון בענייני הוותיקאן ובעתיד הנצרות הקתולית. היא תבחן את המועמדים, כישוריהם, ניסיונם, קשריהם בתוך הכנסיה ומחוצה לה וגישותיהם התיאולוגיות.

מאז הודיע בנדיקטוס על פרישתו במפתיע, רוחשת העיתונות האיטלקית שמועות ודיווחים אודות מזימות, דו"חות סודיים ומחנאות בוותיקאן וכן אודות הנסיבות שהובילו את האפיפיור להתפטר, לראשונה זה 600 שנה. העיתון "לה רפובליקה" דיווח בסוף השבוע ידיעה הקושרת בין ההתפטרות לחשיפתה של פרשייה שבמרכזה עומדת סוגיית נטייתם המינית של אנשי כמורה בכירים בוותיקאן. על פי הדיווח, חלק מאנשי הכמורה הבכירים נסחטו לכאורה בידי גורמים בלתי ידועים בשל היותם הומואים.

דוברו של האפיפיור סירב להכחיש או לאשר את הדיווח, אולם כיממה לאחר מכן פרסם הוותיקאן הודעה רשמית ובה הוא מותח ביקורת חריפה על התנהלות התקשורת ומאשים אותה בהפצת "שמועות שקריות ופוגעניות" בניסיון להשפיע על קרדינלים. "זה מצער שככל שאנו מתקרבים להתדיינויות, מפיצים מידע שגוי לחלוטין הגורם נזק לאנשים ולמוסדות".

בנדיקטוס ה-16 במיסה האחרונה שלו, היוםצילום: אי–פי

ואולם, הבחירות לאפיפיור הבא ייערכו על רקע אווירת החשדות והסקנדל שמאפיינות בעת האחרונה את הכנסייה הקתולית. אנשי כמורה בולטים ברחבי העולם אף דורשים כי שני קרדינלים ותיקים ובכירים, הארכיבישוף מלוס אנג'לס רוג'ר מהוני והארכיבישוף מסנט אנדרוס ואדינבורו קית אוברייאן, לא ישתתפו בבחירת הקרדינלים של האפיפיור החדש.

לפני כחודש הודח מהוני מתפקידו כיוון שהגן ציבורית על כמרים שהואשמו בתקיפה מינית של קטינים. אוברייאן הכחיש האשמות של ארבעה כמרים שטענו כי התנהג בחברתם "באופן בלתי נאות" מבחינה מינית לפני כשלושה עשורים. אך למרות הדרישות כי מהוני ואוברייאן לא ישתתפו בבחירות בוותיקאן טוענים כי גורמים חיצוניים לא יקבעו בעבורם דברים כאלה ולכן השניים כן צפויים להשתתף בבחירות - דבר שצפוי להעצים את הביקורת הציבורית, שגם כך היא רבה, כלפי הכנסייה הקתולית בוותיקאן וברחבי העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ