גרדיאן

ממשלת אפגניסטאן הורתה היום (ראשון) לכל הכוחות המיוחדים של ארה"ב לעזוב את אחד המחוזות הסוערים ביותר במדינה, בעקבות דיווחי גורמים מקומיים רשמיים לפיהם החיילים היו מעורבים בכמה מקרים של עינויי אזרחים או היעלמותם.

גורמים רשמיים במחוז וורדק, הגובל בקאבול, שהביטחון בו הידרדר בשנה האחרונה, הציגו עדויות בפני הנשיא חמיד קרזאי לפיהן תשעה בני אדם נעלמו לאחר שנלכדו על ידי הכוחות האמריקאים שפשטו על בתיהם. החיילים האמריקאים גם מואשמים במעורבות במותו של סטודנט אפגני, שגופתו נמצאה ימים לאחר שנעלם ועליה סימני עינויים.

"אנשים התלוננו שיחידות הכוחות המיוחדים עינו והרגו אנשים במחוז, ושתשעה בני אדם נלקחו מבתיהם לאחרונה ופשוט נעלמו, ואיש לא יודע לאן", אמר איימל פאיזי, דובר הנשיא.

חיילים אמריקאים במחוז קנדהאר, בחודש שעברצילום: רויטרס

מכוח הסיוע הביטחוני הלאומי באפגניסטאן (ISAF), המונהג על ידי נאט"ו, נמסר כי הם מודעים להנחיה. "אנחנו מתייחסים להאשמות ברצינות, ונבחן את העובדות סביבן", אמר דובר הכוח. "אולם עד שנדבר עם גורמים בכירים בממשלה האפגנית, אנחנו לא יכולים להגיב מעבר לכך", הוסיף. הדובר לא יכול היה לומר כמה חיילים אמריקאים נמצאים במחוז.

ההחלטה מגיעה על רקע לחץ המופעל על הכוחות האפגנים, להוכיח שהם יכולים לרשת את השליטה במדינה מהכוחות הזרים ב-2014. המתיחות בין הנשיא קרזאי לבעלות בריתו הגיעה לשיא בשבוע שעבר, לאחר תקיפה אווירית של נאט"ו שגרמה למותם של תשעה אזרחים.

פאיזי הוסיף כי הביטחון במחוז וורדק, ומחוז לוגאר הסמוך, נמצא בעדיפות גבוהה של הממשלה בשל האלימות הגוברת ופעילות הטליבאן באזור. במחוז מוצבים בעיקר חיילים אמריקאים. חטיבה של 3,000 עד 4,000 חיילים אפגנים גם נמצאת במחוז, לפי נתוני הכוח הבינלאומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ