אחוזי הצבעה נמוכים ופסימיות ביום הראשון של הבחירות באיטליה

רבים בקלפיות הביעו חשש כי הממשלה החדשה לא תחזיק מעמד; פעילות "פמן" שמחו מחוץ לקלפי בה הצביע ברלוסקוני נעצרו על ידי המשטרה

אי-פי, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, רויטרס

אחוזי הצבעה נמוכים נרשמו ביום הראשון של הבחירות לפרלמנט , שתוצאותיהן עשויות לעצב את עתידה של אחת הכלכלות הגדולות ביותר באירופה. ההצבעה, שתימשך גם מחר, נערכת על רקע כעסם של אזרחים רבים על האליטה השלטת וחשש שהממשלה שתיבחר לא תהיה מספיק חזקה להתמודד עם המשבר הכלכלי הקשה.

כ-50 מיליון בעלי זכות הצבעה, בהם שלושה מיליון החיים מחוץ למדינה, מצביעים עבור הבית התחתון והעליון של הפרלמנט. ממשרד הפנים נמסר כי נכון לשעה שבע בערב, לפי שעון איטליה, הצביעו 46.7% מהאזרחים, לעומת 49.2% בבחירות ב-2008. ההצבעה תתחדש מחר בבוקר ותימשך עד שעות הצהריים, ותוצאות ראשוניות יתפרסמו זמן קצר לאחר מכן.

המועמד המוביל בסקרים הוא פייר לואיג'י ברסאני, העומד בראש קואליציית המרכז-שמאל, קומוניסט לשעבר שתומך ברפורמות הכלכליות שבהן דוגל ראש הממשלה היוצא מריו מונטי. אחריו במרחק לא רב נמצא סילוויו ברלוסקוני, ראש גוש המרכז-ימין, השואף לחזור לראשות הממשלה לאחר שאולץ לפרוש בשל המשבר הכלכלי. מונטי זוכה לתמיכה נמוכה משניהם, ומשלם את המחיר על צעדי הצנע שנאלץ לבצע כדי להציל את איטליה מהרס כלכלי.

6 מתוך 6 |
פעילת "פמן" מחוץ לקלפי במילאנו בה הצביע ברלוסקוניצילום: רויטרס
1 מתוך 6 |
קלפי ברומאצילום: רויטרס
2 מתוך 6 |
נזירות מצביעות ברומאצילום: אי-פי

בבחירות משתתף גם הקומיקאי לשעבר , שתנועת המחאה שלו נגד המעמד הפוליטי השליט מושכת מיליונים ברחבי איטליה. אם יצליח לממש את ה"צונאמי" הפוליטי שלו ולכבוש מספר גדול של מושבים בפרלמנט, איטליה עלולה לעמוד בפני תקופה ממושכת של חוסר בהירות כלכלית שתפגע בשווקים.

ההצבעה היום התנהלה בשקט, אך כשברלוסקוני הופיע בקלפי שלו במילאנו, פשטו שלוש נשים מתנועת המחאה "פמן" (Femen) את הסוודרים שלהן וחשפו את שדיהן שעליהם נכתב Basta Silvio ("מספיק, סילוויו"). מאבטחים שהיו במקום מנעו מברלוסקוני לראות את השלוש, שנעצרו על ידי הממשלה.

לא מעט אזרחים הצביעו בתחושה קודרת, ובחשש שהבחירות לא יובילו לשינוי. "אני פסימית. שום דבר לא ישתנה", אמרה לוצ'אנה לימנדרי, בת 37, אחרי שהצביעה היום בפלרמו. "הגנבים הרגילים ימשיכו להיות בממשלה". עגמומיותה משקפת את מצב הרוח ברחבי איטליה, שבה אמרו אזרחים רבים כי לדעתם, הממשלה החדשה לא תחזיק מעמד.

אחד מהם היה אטיליו ביאנקטי, סוחר בן 55 ממילאנו, שאמר כי הצביע בעד גרילו לאחר שהתאכזב מהמפלגות הקיימות. הוא לא היה היחיד. וינצ'נזו קניזארו מפלרמו בטוח שגרילו הוא "האלמנט החדש האמיתי היחיד בכל הנוף הפוליטי, שבו אנחנו רואים את אותם פרצופים יותר מדי זמן".

"אני פסימית. הפיצול הפוליטי כל כך גדול, ששוב אי אפשר יהיה למשול", אמרה מרטה, עורכת דין מרומא שסירבה למסור את שם משפחתה. אני חוששת שהממשלה החדשה לא תאריך ימים", הוסיפה.

מדינות האיחוד האירופי ומשקיעים זרים עוקבים בדריכות אחרי הבחירות, שתוצאותיהן עשויות להיות בעלות השפעה מעמיקה על השאלה אם אירופה תוכל להיחלץ מהמשבר הכלכלי הפוקד אותה. כלכלת איטליה גדולה פי עשרה מזו של יוון, שבעיותיה עוררו בשנים האחרונות סדרה של בהלות בשווקים הכלכליים. קשה לדמיין כיצד תוכל אירופה לעמוד בקריסתה של אחת הכלכלות הגדולות ביבשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ