דריכות בשווקים האירופיים |

קרב צמוד ודרמטי בבחירות לפרלמנט באיטליה

ממדגמים ראשונים בארץ המגף עולה כי קואליציית המרכז-שמאל מנצחת בבית התחתון, אולם קואליציית המרכז-ימין של ברלוסקוני מובילה בסנאט

אי-פי, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, רויטרס

קרב שקול ודרמטי בבחירות לפרלמנט האיטלקי: ממדגמים ראשונים שפורסמו במדינה אחר הצהריים (שני) עולה כי קואליציית המרכז-שמאל בהובלת פייר לואיג'י ברסאני ניצחה בבחירות לבית התחתון. ואולם, אותם מדגמים מצביעים על יתרון קל לקואליציית המרכז-ימין של סילוויו ברלוסקוני בבחירות לסנאט. המועמד האנטי ממסדי בפה גרילו זכה להישג גדול ומדורג שלישי בסקרים. תוצאות אמת ראשונות צפויות להתפרסם בשעות הקרובות. 

ממדגם שערכה רשת skyTG עולה כי קואליציית "הטוב המשותף" של ברסאני זכתה ב-34.5 אחוז בבחירות לבית התחתון. קואליציית המרכז-ימין בראשות ברלוסקוני זכתה ב-29 אחוז לבית התחתון. תנועת "חמשת הכוכבים" האנטי ממסדית בהובלת גרילו זכתה ל-19 אחוזי תמיכה ואילו קואליציית המרכז בראשות ראש הממשלה לשעבר, מריו מונטי, נכשלה והשיגה 9.5 אחוז בבית התחתון בלבד. מדגם של רשת הטלוויזיה הממלכתית RAI מצביע על תוצאות דומות: ברסאני 35-37 אחוז, ברלוסקוני 29-31 אחוז, גרילו 19-21 אחוז ומונטי 8-10 אחוז. 

אלא שבכל הנוגע לסנאט (הבית העליון) המצב מסובך הרבה יותר: בניגוד לבית התחתון, בסנאט נעשית חלוקת המושבים כשלמחוזות החשובים יש השפעה רבה יותר. וכך, צופים המדגמים שבלומברדיה, המחוז התעשייתי העשיר בצפון המדינה, מתנהל קרב צמוד עם יתרון קל לברלוסקוני. גם בסיציליה וקמפניה משיג ברלוסקוני יתרון קל. סקרים אחרים מצביעים על תיקו בלומברדיה ויתרון קל לברסאני בסיציליה ובקמפניה. רשת RAI מעניקה לברלוסקוני 31.6 אחוז בבחירות לסנאט, ברסאני זוכה ל-29.4 אחוז, גרילו 24.9 אחוז ומונטי זוכה ב-9.2 אחוז.

ברסאני, בן 61 - קומוניסט לשעבר שכיהן לאורך הקריירה שלו כראש האופוזיציה, שר התחבורה, שר התעשייה והמסחר, חבר הפלרמנט האירופי ובתפקידים נוספים - תומך ברפורמות הכלכליות שיזמה ממשלת הטכנוקרטים בראשות מונטי. הקואליציה בראשותו של מונטי משלמת את המחיר על צעדי הצנע שנאלצה להחיל כדי להציל את איטליה מהרס כלכלי ומהידרדרות לחדלות פירעון. ברלוסקוני לעומתו הבטיח לאורך הקמפיין קיצוצי מסים וכינה את ראש הממשלה מונטי "בובה" של קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

יהיו התוצאות אשר יהיו, מי שמסתמן לפי שעה כאחד המנצחים הגדולים של הבחירות הוא גרילו, שתנועת המחאה שלו נגד המעמד הפוליטי השליט משכה אוהדים רבים. גרילו מעוניין לשמש לשון מאזניים להקמת הממשלה הבאה, אלא שמצב שכזה עלול להכניס את איטליה לתקופה של חוסר בהירות פוליטית וכלכלית שתיפגע בשווקים. גרילו מיקד את הקמפיין שלו במאבק בתוכנית הצנע של מונטי ונסמך על קהל צעיר ומתוסכל שמאס בקיצוצים מחד, ובשערוריות של ברלוסקוני מאידך.

האיחוד האירופי ומשקיעים זרים עוקבים בדריכות אחרי הבחירות, שתוצאותיהן עשויות להיות בעלות השפעה מעמיקה על השאלה אם אירופה תוכל להיחלץ מהמשבר הכלכלי הפוקד אותה. כלכלת איטליה גדולה פי עשרה מזו של יוון, שבעיותיה עוררו בשנים האחרונות סדרה של בהלות בשווקים הכלכליים. קשה לדמיין כיצד תוכל אירופה לעמוד בקריסתה של איטליה - אחת הכלכלות הגדולות ביבשת. יודגש, כי מצב שבו השמאל שולט בבית התחתון והימין בסנאט מבטיח את המשך חוסר היציבות הפוליטי באיטליה.

פייר לואיג'י ברסאני מצביע בפיאצ'נצהצילום: רויטרס

בדומה לאתמול, גם היום התנהלה ההצבעה בשקט יחסי. תקרית חריגה אירעה אתמול כשסילוויו ברלוסקוני הופיע בקלפי שלו במילאנו, פשטו שלוש נשים מתנועת המחאה "פמן" (Femen) את הסוודרים שלהן וחשפו את שדיהן שעליהם נכתב Basta Silvio (מספיק, סילוויו"). מאבטחים שהיו במקום מנעו מברלוסקוני לראות את השלוש, שנעצרו על ידי המשטרה. הבוקר מסר משרד הפנים האיטלקי כי אחוזי ההצבעה ביום הראשון של הבחירות היו נמוכים ונאמדו ב-46.7 אחוז לעומת 49.2 אחוז בבחירות 2008. טרם פורסמו נתונים ביחס ליום ההצבעה השני.

"אני פסימית. שום דבר לא ישתנה", אמרה לוצ'אנה לימנדרי, בת 37, אחרי שהצביעה בפלרמו. "הגנבים הרגילים ימשיכו להיות בממשלה". עגמומיותה משקפת את מצב הרוח ברחבי איטליה, שבה אמרו אזרחים רבים כי לדעתם, הממשלה החדשה לא תחזיק מעמד. "אני פסימית. הפיצול הפוליטי כל כך גדול, ששוב אי אפשר יהיה למשול", אמרה מרטה, עורכת דין מרומא שסירבה למסור את שם משפחתה. אני חוששת שהממשלה החדשה לא תאריך ימים", הוסיפה.

גרילו ורעייתו פרבין טדז'יק אחרי שהצביעו בקלפי בגנואהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ