מדריך אל-קאעדה: כך תתחמקו מפני התקפת מל"טים

בזמן מנוסת המורדים האיסלאמים מפני הכוחות הצרפתים נמצא בטימבוקטו מסמך שבו מפורטות 22 דרכים להתגוננות מפני כלי טיס לא מאוישים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

אחד הדברים האחרונים שעשו המורדים במאלי, לפני שעזבו את טימבוקטו, היה נסיעה לשוק שבו סוחרים פורשים את שטיחיהם על החול. הם התעלמו מהשטיחים הססגוניים ועצרו את המשאית שלהם לפני דוכן שבו מכר אחד הרוכלים מחצלות צנועות יותר, שנארגו מצמחי מדבר. כל מחצלת שכזו עלתה פחות משני דולרים והמורדים רכשו שתי חבילות, שבכל אחת מהן היו 25 מחצלות. הם ביקשו מהסוחר להעמיס אותן וערימת מקלות על הרכב. "הם לא הסבירו למה הם קונים כמות גדולה כל כך", אמר המוכר.

קציני צבא יכולים להסביר לו מה הסיבה לכך: אנשי אל קאעדה תוקעים על מכוניותיהם מוטות, שעליהם הם מותחים את המחצלות. כאשר כלי הרכב מוסתרים כך, המל"טים לא יכולים להבחין בהם מהאוויר. ההנחיה להסוואת כלי רכב היא אחת מ-22 דרכים להתחמק ממל"טים, המפורטות במסמך שהושאר בידי המורדים האיסלאמים בשעה שנמלטו בחודש שעבר לצפון מאלי מפני הצבא הצרפתי.

מל"ט של צבא ארה"ב, ארכיוןצילום: רויטרס

המסמך שפורסם לראשונה לפני שנתיים בפורום ג'יהאדיסטי, נמצא על רצפת בניין בטימבוקטו שבו שהו אנשי ארגון "אל קאעדה במגרב האיסלאמי". ההנחיות מוכיחות שהמורדים ציפו להתערבות צבאית שתכלול שימוש במל"טים, זאת בשעה שהמלחמה בטרור ברחבי העולם עוברת שינוי והדגש עובר מחיילים שנלחמים בשדה לשימוש במטוסים לא מאוישים שתוקפים מהאוויר. העובדה שהמסמך, שנכתב בידי פעיל אל קאעדה בתימן, נמצא במאלי מוכיחה שיש תיאום בין שלוחות שונות של ארגון.
"המסמך הזה מוכיח שאין לנו יותר עסק עם בעיה מקומית מבודדת, אלא עם אויב ששלוחותיו מגיעות ליבשות שונות ומשתפות פעולה", אמר ברוס רידל, שעבד 30 שנים בסי-איי-אי ועובד עתה כעמית מחקר במכון ברוקינגס.

ההנחיות במסמך מגוונות. בסעיף מספר 7 נכתב: "הסתתרו כדי שלא יגלו אותך באופן ישיר או עקיף, בייחוד בלילה". בסעיף מספר 18 נכתב: "כיצד לדמות אספה כדי להטעות את האויב – באמצעות שימוש בבובות ובפסלים שאותם יש להציב ליד תעלות מזויפות". השימוש במחצלות הוא כנראה אלתור מערב אפריקאי להנחיה מספר 3, המייעצת להסוות מכוניות וגגות של בניינים באמצעות הצבת זכוכיות שמחזירות אור.

כמה מההנחיות יכולות להיחשב למיושנות או לא סבירות, אולם אם מתייחסים אליהן כאל מכלול, אפשר להסיק שהאיסלאמים במאלי מנסים למצוא דרכים מעשיות כדי להתגונן מפני סכנת המל"טים.

הצלחתן של ההנחיות האלה תהיה תלויה בנסיבות ובדגם המל"ט, אמר קולונל סדריק לייטון, המשרת 26 שנים בחיל האוויר האמריקאי. לדבריו, חיישן שנישא על ידי מל"ט יכול לטעות ולדמות שמחצלת המונחת על מכונית מונחת על האדמה ובכך לא להבחין ברכב.

סיקור נרחב: מלחמות המל"טים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ