איסלנד החליטה להילחם בפורנו

הממשלה ברייקיאוויק מנסחת הצעת חוק שנועד לאסור על פורנוגרפיה בעיתונים ובאינטרנט. מתנגדי החוק טוענים כי הוא פוגע בחופש הביטוי

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

ממשלת איסלנד מנסחת הצעת חוק האוסרת על פרסום של תכנים פורנוגרפיים בעיתונות המודפסת ובאינטרנט, זאת בניסיון להגן על ילדים מחשיפה לאלימות מינית.

הצעת החוק של שר הפנים אוגמונדור יוהאנסון גרמה לדיון ציבורי סוער, שעה שמתנגדי ההצעה האשימו את הממשלה כי היא מעוניינת להטיל צנזורה על הרשת בדומה למשטרים רודניים ובכך לפגוע בחופש הביטוי במדינה.

תומכי ההצעה טוענים לעומת זאת כי הצעת החוק היא צעד מידתי וסביר שיגן על הילדים. "כשילד בן 12 מחפש 'פורנו' בגוגל הוא לא ימצא תמונות של נשים ערומות בשדה, אלא אלימות מינית קשה", אומרת האלה גונארדוטיר, יועצת פוליטית של שר הפנים. "יש חוקים נגד אלימות בחברה. מדוע שלא נשתמש בהם גם באינטרנט", היא שאלה.

צילום: בלומברג

לדבריה, הצעת החוק שנידונה עתה בידי מומחים, לא כוללת הגבלות חדשות, אלא תיקונים בחוק הקיים של סעיפים והגדרות שלא היו מנוסחים בצורה ברורה דיו.

הפורנוגרפיה אסורה באיסלנד במשך שנים רבות, ואולם המושג עצמו לא מוגדר ולכן אין אכיפה של החוק. מגזינים כמו פלייבוי ופנטהאוז נמכרים בחנויות הספרים, ומגזינים אחרים נמכרים בחנויות לאביזרי מין. ערוצים למבוגרים ניתנים לרכישה בחבילות הערוצים של חברות התקשורת.

לפי הצעת החוק, חומר פורנוגרפי יוגדר ככזה המכיל תוכן אלים ומשפיל. לדברי גונארדוטיר, ועדת המומחים בוחנת עתה כיצד ניתן לאכוף את החוק. אחת האפשרויות היא להוציא מחוץ לחוק תשלום באתרים פורנוגרפיים שנעשה באמצעות כרטיסי אשראי מקומיים.
מתנגדי ההצעה אומרים כי לא ניתן לאכוף חוק שכזה וכי הוא פוגע בזכויות יסוד. לדברי סמארי מקארתי מהמרכז למען חופש הביטוי באיסלנד, "הצעת החוק פוגעת בחופש הביטוי ובזכות הציבור למידע".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ