מבוי סתום באיטליה // פרשנות

השווקים באירופה מפחדים מאי ודאות, ועוד יותר מסילוויו ברלוסקוני

איטליה היא בעלת שיעור החוב הגבוה באירופה, למעט יוון. אלא שבשונה מיוון היא איננה "דג רקק כלכלי", אלא מעצמה תעשייתית שעלולה להפנות עורף לצנע

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
דפנה מאור
דפנה מאור

עם פרסום המדגמים באיטליה הערב (שני), נכנס משבר החובות שמטלטל את אירופה כבר שלוש שנים לשלב ראשון וחשוב שלו השנה – השלב השני יהיה בשלהי הסתיו, כשיתקיימו הבחירות בגרמניה. איטליה היא בעלת שיעור החוב הגבוה ביותר באירופה למעט יוון. אלא שבשונה מיוון היא איננה "דג רקק כלכלי", אלא מעצמה תעשייתית ענקית, שנפילתה עלולה לגרור מטה הרבה יותר ממה שיכולה יוון לגרור.

במהלך יום המסחר שהתקיים אתמול נע השוק בין אופטימיות לבין מפח נפש. עליית שערים בבורסת מילאנו נמחקו כמעט כליל . במרכז עומד קרב בין שתי מפלגות המקדמות גישות כלכליות שונות לנוכח המשבר העמוק:

האחת היא מפלגת השמאל-מרכז, התומכת באחדות אירופית, המשך הרפורמות והצנע ופרעון החוב האיטלקי. השנייה היא מפלגת הימין-מרכז בראשות סילוויו ברלוסקוני, האיש שעומד לדין על בעילת קטינה, האיש שהורשע בפשעי שחיתות ושוחד, ושתחת הנהגתו רשמה איטליה את הצמיחה החלשה ביותר מכל מדינות אירופה בעשור הקודם. ברלוסקוני קידם בחודשים שקדמו לבחירות בקמפיין אנטי-אירופי, ואפילו התחייב להחזיר מסים לאזרחי ארצו.

השווקים אינם אוהבים את הכיוון הזה. ועל כך הם אותתו כבר אתמול בשעות הערב עם ירידה במדדי וול סטריט, נסיגה בשער האירו ועם מחיקת רוב העליות בבורסות אירופה. לעצבנות הפיננסית הזו יש סיבות רבות והראשונה שבהן היא שהם אינם אוהבים אי ודאות.

זוכרים את סיבוב הבחירות הראשון ביוון? כישלון בהרכבת ממשלה במאי 2012 גרם לזעזוע בשווקים הפיננסיים. כל עוד לא היה ידוע איזו ממשלה תוביל את המדינה, ואם ממשלה זו תתמוך במאמצים להגביר את האחדות האירופית ולשמור על שלמות גוש האירו, משל הפחד בהתנהגות המשקיעים. בורסות אירופה נפלו בכ-10%, תשואת אגרות החוב של יוון לעשר שנים זינקו מ-20% ל-30% - רמה המעידה על חשש עמוק מפשיטת רגל, ואפילו מדד S&P 500 האמריקאי צנח בכמעט 10% בתוך חודש.

פייר לואיג'י ברסאני מצביע בפיאצ'נצהצילום: רויטרס

אם שתי המפלגות הגדולות באיטליה יאבקו על הקמת קואליציה במשך תקופה ארוכה, עשויים השווקים להיטלטל בשנית. ניצחון של ברלוסקוני עלול להחריף את המצב עוד יותר. המרכז-ימין האיטלקי מאיים להשליך לרוח את ההתחייבויות לרפורמות וקיצוצים, דבר שיטרוף את הקלפים בכל הקשור להתמודדות עם המשבר ובשאלה האם חברות גוש האירו מחויבות לקיומו.

הבנק האירופי המרכזי ומנהיגי היבשת עשו מאמצים אדירים לייצב את השווקים (גם אם לא את הכלכלות) בשנה החולפת והצליחו בכך במידה רבה: הבורסות עלו, תשואות אג"ח ירדו והטלטלות שככו. אף אחד לא רוצה לחזור לשם. וכאן אולי טמון הסיכוי העיקרי של איטליה: אף אחד לא רוצה לחזור לשם. לאיטליה יש הרבה מה להפסיד אם היא תפנה עורף לגוש האירו ולאיחוד. אפילו ברלוסקוני, שבשרו נצרב קשות בעלבון ובהשפלה הפומבית שסידרו לו מרקל וסרקוזי, יודע זאת. מנהיגי ספרד וצרפת למדו במהירות לאחר בחירתם, שהרוח נושבת לכיוון מאוד מסוים באירופה כעת, ומי שלא מתכופף לכיוון הנכון - עלול להישבר.

סילביו ברלוסקוניצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ