בקזחסטאן הקפואה ינסו למנוע את התגרענות איראן

לאחר שמונה חודשי קיפאון ודו"ח מדאיג של סבא"א וערב בחירות גורליות באיראן - חודשו הבוקר השיחות. מה מציע המערב, ועל מה מתעקשת טהראן

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

כשהגברת הראשונה של ארה”ב, מישל אובמה, הכריזה אתמול לפנות בוקר בטקס האוסקר על זכיית “ארגו” בפרס הסרט הטוב ביותר, היו לא מעט גורמים בטהראן, בוושינגטון ובירושלים שהבחינו באירוניה. ערב פתיחת שיחות הגרעין בין איראן לשש מעצמות המערב, העניקה האקדמיה האמריקאית לקולנוע את הפסלון המוזהב לסרט שמספר על הימים שבהם היחסים בין וושינגטון לטהראן השתנו ללא היכר.

צוותי המו”מ של איראן ושש המעצמות – ארה”ב, רוסיה, סין, בריטניה, גרמניה וצרפת – שמעו על זכיית “ארגו” באוסקר כשהיו בדרכם או כשכבר הגיעו לעיר אלמאטי הקפואה בקזחסטאן. הבוקר (שלישי) התחדש שם מו"מ בן יומיים על תוכנית הגרעין האיראנית, לאחר שמונה חודשי קיפאון.

מאז הבחירות לנשיאות ארה”ב, בנובמבר אשתקד, ניסתה שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, שמנהלת את המו”מ עם האיראנים מטעם שש המעצמות, לתאם מועד לסבב שיחות נוסף. האיראנים התחמקו, מסמסו ומשכו זמן. תחילה נועדו השיחות להתחדש בדצמבר, לאחר מכן נדחו לינואר ובסופו של דבר הן מתקיימות בסוף פברואר. גם על מיקום השיחות היה ויכוח לא קטן. בתחילה הוצע לאיראנים להיפגש בז’נווה, לאחר מכן באיסטנבול. לבסוף הם הואילו להסכים ולהיפגש באלמאטי.

בניגוד לעבר, בירושלים אין התנגדות לדיאלוג בין המעצמות לבין איראן. להפך. בכירים בירושלים העוסקים בסוגיה האיראנית מביעים ספקנות ביחס לנכונות טהראן להיענות לדרישות המערב, אבל גם סיפוק מסוים מכך שהמו”מ מתחדש אחרי הפסקה ארוכה.

הממשל האמריקאי וגם בריטניה, צרפת וגרמניה עומדים בקשר הדוק עם ישראל ומתאמים עמה את המהלכים לקראת השיחות בקזחסטאן. מיד אחרי סיום השיחות באלמאטי יבוא לירושלים צוות המו”מ האמריקאי, בראשות תת־מזכירת המדינה לעניינים מדיניים, ונדי שרמן. שרמן צפויה להיפגש עם היועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, עם ראש האגף האסטרטגי במשרד החוץ ג’רמי יששכרוף ועם בכירים אחרים, ולעדכן אותם בתוכני השיחות עם האיראנים. עמידרור ביקר בשבוע שעבר בוושינגטון ודן בסוגיה האיראנית עם מקבילו האמריקאי טום דונילון.

“הרבה זמן עבר בלי מו”מ”, אמר בכיר ישראלי שביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות הנושא. “בסופו של יום זה זמן שהלך לאיבוד, כי האיראנים המשיכו להתבסס במהלכו כמדינת סף גרעינית ללא הפרעה ובלי ניסיון להגיע לפתרון דיפלומטי”.

ימים ספורים לפני פתיחת השיחות בקזחסטאן התפרסם דו”ח חדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא”א) על תוכנית הגרעין האיראנית. הדו”ח הצביע על מגמה מדאיגה של התקדמות איראנית לגרעין. האיראנים התקינו צנטריפוגות חדשות ומתקדמות במתקן ההעשרה בנתאנז, שיאפשרו העשרת אורניום בקצב גבוה פי חמישה. הם המשיכו לצבור אורניום מועשר ברמה נמוכה של 3.5% וברמה גבוהה של 20% והמשיכו לפתח את כור המים הכבדים באראק, המסייע בייצור פצצה גרעינית על בסיס פלוטוניום. 

מנגד, היתה בדו”ח מגמה מעודדת. האיראנים הקפידו שלא להתקרב לקו האדום שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו - מאגר 240 ק”ג אורניום שהועשר לרמה של 20%. הדו”ח הראה כי איראן ממשיכה להמיר את האורניום המועשר שבידיה לדלק גרעיני לכור המחקר בטהראן. 

הנציגים האמריקאים והאירופים באים מפוכחים לשיחות. הבחירות לנשיאות איראן ביוני מצמצמות מאוד את מרחב הגמישות של המשטר בטהראן. אף אחד לא חושב שהשיחות באלמאטי יניבו פריצת דרך. גם תיאום לוח זמנים צפוף לכמה סבבים רצופים של שיחות, לפני ואחרי הבחירות באיראן, ייחשב הישג לא מבוטל. 

דיפלומטים אמריקאים אמרו אתמול לכתבים באלמאטי כי שש המעצמות באות לשיחות עם הצעה מעודכנת ומשופרת לתוכנית הגרעין האיראנית. ההצעה נשלחה לטהראן לפני כמה שבועות כדי שישקלו אותה מראש ויגיעו לאלמאטי עם תשובה מגובשת. הצעת המעצמות כוללת לראשונה נכונות להקלה מסוימת בסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על איראן בשנים האחרונות.   

המעצמות מוכנות לבטל את האיסור על סחר בזהב ומתכות יקרות עם איראן. בשל הסנקציות החריפות על הבנקאות האיראנית, סחר בזהב היה אחת האפשרויות המעטות של המשטר לרכוש סחורות בחו”ל. האיסור על סחר בזהב הקשה עוד יותר על הכלכלה האיראנית. תמורת ההקלה בסנקציות דורשות המעצמות מאיראן לסגור את מתקן ההעשרה התת־קרקעי, בבטן ההר בפורדו – ספינת הדגל של תוכנית הגרעין האיראנית. בפורדו, שם הותקנו לאחרונה צנטריפוגות חדשות ומתקדמות, נעשית העשרת אורניום לרמה גבוהה של 20%. 

“ההצעה החדשה אמיתית ורצינית”, אמר אתמול דיפלומט אמריקאי לכתבים. “אנחנו מנסים לשרטט לאיראנים את הנתיב שיאפשר להם לפתח תוכנית גרעין אזרחית למטרות שלום”.  המעצמות מציעות לאיראנים אספקת חלקי חילוף לצי המטוסים האזרחי שלהם, שרובו מקורקע בשל תחזוקה ירודה. עוד הן מציעות לאיראן סיוע בשיפור אמצעי הבטיחות במתקני הגרעין האזרחיים שלה. 

האיראנים, כהרגלם, עשו שרירים בשבוע האחרון. הם פתחו בתרגיל צבאי רחב היקף ויצאו בהכרזות על גילוי מרבצי אורניום ענקיים שישחררו אותם מהתלות בספקיות אורניום לתוכנית הגרעין. גם בשיחות יפגינו עמדה קשוחה. הם ידרשו מהמערב להכיר בזכותה של איראן להעשיר אורניום בעצמה ובשטחה, ידרשו להשעות כל כוונה להטיל סנקציות חדשות ולהסיר את הסנקציות הקיימות, ובמיוחד את אמברגו הנפט של האיחוד האירופי. עוד מעוניינים האיראנים שהשיחות לא יעסקו רק בסוגיית הגרעין אלא גם בבעיות המיעוט השיעי בבחריין ובפתרון המשבר בסוריה.

בירושלים לא חוששים מההצעה המשופרת שתוצג לאיראנים. גם משום שאין זו הקלה דרמטית בסנקציות וגם משום ההערכה שהאיראנים ידחו את ההצעה. “אנחנו לא חושבים שהאיראנים מתכוונים להתגמש”, אמר הבכיר הישראלי. “אנחנו לא חושבים שתהיה פריצת דרך. האיראנים, כהרגלם, ינסו להרוויח עוד ועוד זמן”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ