שיחות הגרעין בקזחסטאן |

המערב הציע לאיראן הקלות בסנקציות על זהב ומתכות יקרות

דובר שרת החוץ של האיחוד האירופי כי הוא מקווה לתשובה חיובית מצד איראן עם חידוש השיחות מחר. איראן צפויה להגיש אף היא הצעה מתוקנת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות - ארה״ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה - נפתחו הבוקר (שלישי) בעיר אלמאטי שבקזחסטאן. דיפלומטים מערביים וגורמים בפמליה האיראנית שידרו אופטימיות ואמרו כי הדיונים מתקיימים באווירה חיובית. זהו סבב השיחות הראשון שמקיימים הצדדים זה שמונה חודשים.

בפתח הפגישה בירכו הדיפלומטים האמריקאים את עמיתיהם האיראנים על כך שנבחרת ההיאבקות שלהם ניצחה את זו של  ארה"ב כמה ימים קודם לכן בטהראן. "הגענו להסכמה עם האיראנים שאנחנו מתנגדים יחדיו לכוונת הוועד האולימפי הבינלאומי לבחון את הוצאת ההיאבקות בסגנון חופשי מהאולימפיאדה", סיפר דיפלומט אמריקאי, "בנושא הגרעין לא הגענו להסכם, אבל המתאבקים שלנו מסתדרים מצוין".

כשחלו הדיונים הרציניים יותר, הניחו נציגי המעצמות הצעה הכוללת הקלות בסנקציות הבינלאומיות המוטלות על המסחר האיראני בזהב ובמתכות יקרות אחרות, בתמורה להפסקת העשרת האורניום לרמה של 20% וסגירת מתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו. הבלוגרית לורה רוזן מאתר אל-מוניטור דיווחה כי ההצעה כוללת הקלות גם בסנקציות שנוגעות למסחר במוצרים פטרו-כימיים והקלות מסוימות בסנקציות על הבנקים האיראנים. דיווח דומה הופיע גם ברשת בלומברג.

"היתה לנו פגישה מועילה. הגשנו להם הצעה ברורה, כך שהכדור נמצא בידיים שלהם. אנו מקווים שהם יחזרו אלינו מחר אם תשובה חיובית", אמר מייקל מאן, דובר שרת החוץ האירופית קתרין אשטון, המובילה את השיחות. "ברור שאיש אינו מצפה להגיע להסכם סופי, אבל בטהראן מבינים שקיים צורך דחוף להגיע להתקדמות ממשית". מחר תתקיים קודם כל פגישה בין אשטון לבין ראש צוות המו"מ האיראני, סעיד ג'לילי, ולאחר מכן תתקיים ישיבה מורחבת עם הצוותים.

האיראנים כבר הודיעו כי הם מתכוונים להציג הצעה מעודכנת למעצמות. גורם בצוות המשא ומתן האיראני אמר בתדרוך לכתבים באלמאטי כי ההצעה החדשה תהיה עדכון של הצעה שהוגשה ונדחתה בסבב השיחות הקודם במוסקווה. בנוסף, תדרוש איראן מהמערב להכיר בזכותה להעשרת אורניום, להשעות כל כוונה להטיל סנקציות חדשות ולהסיר את הסנקציות הקיימות, ובראשן אמברגו הנפט של האיחוד האירופי.

רוסיה וארה"ב הדגישו  בחודשים האחרונים כי הזמן שמוקצה לפתרון המחלוקות, אינו בלתי מוגבל. שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, אמר כי "החלון לפתרון דיפלומטי לא יכול להישאר פתוח לנצח. אולם הוא פתוח היום, הוא פתוח עכשיו. יש עדיין זמן, אבל רק אם איראן תחליט לבוא לשולחן הדיונים ברוח טובה. אנחנו מוכנים לשיחות ברוח טובה וכבוד הדדי, כדי להימנע מכל תוצאות נוראיות שיקרו במידה של כישלון".

היועץ האיראני לביטחון לאומי סעיד ג'לילי ושרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, היוםצילום: אי-פי

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר הבוקר כי ישראל לא מצפה לתוצאות בשיחות. ״אנו מאחלים הצלחה למרות שאין לנו שום אשליות, וברור לנו שהכוונה האיראנית היא רק לגרור רגליים ולבזבז את הזמן", אמר ליברמן. "הם דוהרים במלוא העוצמה להשיג יכולת גרעינית. חובתה של המערכת הבינלאומית - גם על סמך הניסיון המצטבר עם צפון קוראה ואיראן - להבין שסנקציות בלבד לא יספיקו להניא את האיראנים מהאמביציה שלהם, והגיע הזמן לעבור לצעדים הרבה יותר משמעותיים מהסנקציות שראינו עד היום".

“ההצעה החדשה אמיתית ורצינית”, אמר דיפלומט אמריקאי לכתבים. “אנחנו מנסים לשרטט לאיראנים את הנתיב שיאפשר להם לפתח תוכנית גרעין אזרחית למטרות שלום”. המעצמות מציעות לאיראנים אספקת חלקי חילוף לצי המטוסים האזרחי שלהם, שרובו מקורקע בשל תחזוקה ירודה. עוד הן מציעות לאיראן סיוע בשיפור אמצעי הבטיחות במתקני הגרעין האזרחיים שלה. דיפלומט איראני העריך באוזניי הבלוגרית לורה רוזן כי סבב שיחות נוסף יתקיים בתוך שבועיים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ