בכירים במפלגה הרפובליקאית משנים עמדתם לגבי נישואים חד מיניים

75 בכירים רפובליקאים חתמו על תזכיר משפטי, בו נטען שנישואים חד מיניים הולמים ערכים שמרניים. הנושא צפוי לפלג עוד יותר את המפלגה החבוטה

שריל גיי סטולברג, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריל גיי סטולברג, ניו יורק טיימס

עשרות חברים בולטים במפלגה הרפובליקאית - בהם עשרה מיועציו של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, ארבעה מושלים לשעבר ושני חברי קונגרס – חתמו על תזכיר משפטי בו נטען כי לזוגות חד מיניים יש זכות חוקתית להתחתן. עמדתם מנוגדת לזו של יו"ר בית הנבחרים חבר מפלגתם ומבטאת את הקרע במפלגה מאז הבחירות בנובמבר.

המסמך יוגש השבוע לבית המשפט העליון על מנת לגבות תביעה נגד "", האוסרת נישואים חד מיניים בקליפורניה (שכבר נפסלה על ידי בית המשפט הפדרלי לערעורים), והצעות דומות אחרות. בית המשפט , ובתיק נוסף המערער על חוק לפיו הממשלה הפדרלית מחויבת למנוע זכויות סוציאליות מזוגות של הומואים ולסביות.

להצעת חוק 8 ישנם תומכים שמרנים חזקים. עם זאת, פרשנים משפטיים אומרים כי לתזכיר יש פוטנציאל להשפיע על העקרונות המשפטיים השמרניים, גם בשל רשימת השמות המכובדת שחתמה עליו וגם בשל הטיעונים המשפטיים המובאים בו. בין החותמים ישנם גורמים רפובליקאים בכירים – 75 נכון לשני בערב – שבדרך כלל אינם מקושרים לזכויות הומואים, בהם כמה שמדברים על הנושא בגלוי לראשונה ואחרים ששינו את עמדתם.

זוג שהתחתן בסיאטל שבוושינגטון בדצמבר, לאחר שהמדינה התירה נישואים חד מינייםצילום: רויטרס

דברה פירס, נציגת אוהיו לשעבר בבית הנבחרים, אמרה אתמול כי "כמו הרבה אנשים במדינה, העמדות שלי בנושא התפתחו מהיום הראשון בו ישבתי בקונגרס. אני חושבת שזה פשוט הדבר הנכון, ואני אומרת את זה על בסיס משפטי יציב", אמרה.

בין החותמים נמצא גם ג'ון האנטסמן, מושל יוטה לשעבר ומתמודד בבחירות האחרונות לנשיאות. במהלך הקמפיין שלו תמך האנטסמן בארגוני עובדים, אולם התנגד לנישואים חד מיניים. בשבוע שעבר הוא בישר על שינוי עמדותיו כשפרסם מאמר שכותרתו "שוויון בנישואים הוא מטרה שמרנית". בהחלט ייתכן כי בפריימריז הרפובליקאים ב-2016, המועמדים יהיו חלוקים לראשונה בנושא הנישואים החד מיניים.

"הבסיס כמובן משתנה, אולם הוא משתנה מהר יותר ממה שאנשים חושבים", אומר ג'ון פיירי, אסטרטג של המפלגה הרפובליקאית ולשעבר עוזר להנהגת בית הנבחרים, שלא חתם על התזכיר. "אני חושב שרפובליקאים בעתיד יהיו מעט יותר זהירים בהתמקדות בנושאים הללו שנוטים לפלג את המפלגה", הוסיף.

כמה רפובליקאים בולטים שתומכים בנישואים חד מיניים לא חתמו על המסמך - בהם הגברת הראשונה לשעבר לורה בוש, סגן הנשיא לשעבר דיק צ'ייני, ושר החוץ לשעבר קולין פאוול. אולם תמיכתם במסמך של בעלי תפקידים בכירים אחרים לשעבר – רומזת שרפובליקאים שכבר אינם נמצאים בעין הציבור מרגישים חופשיים יותר לצאת נגד העמדה הרשמית של המפלגה.

המסמך מצטט פסיקות קודמות של בית המשפט העליון שרפובליקאים תמכו בהן, בהן את ההכרעה בתיק "Citizens United", שהסירה הגבלות על מימון קמפיינים. "אנחנו מנסים להגיד לבית המשפט שאנחנו שמרנים מבחינה חוקית ופוליטית, ודחייה של הצעת חוק 8 הולמת לערכים ולפילוסופיה שלנו", אומר קן מלמן, לשעבר יו"ר הועידה הלאומית הרפובליקאית, שיצא מהארון לפני מספר שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ