כינויו החדש של בנדיקטוס ה-16: אפיפיור אמריטוס

לאחר שהאפיפיור הודיע על פרישה, התלבטו בכנסיה כיצד יקרא אחרי שיעזוב ומה ילבש. מהוותיקאן נמסר כי מעתה יחבוש גלימת לבנה ומוקסינים חומות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

האפיפיור היוצא, בנדיקטוס ה-16, ימשיך להיקרא בתואר "הוד קדושתו" גם לאחר פרישתו, ויהיה ידוע כ"אפיפיור אמריטוס", כך נמסר היום (שלישי) מהוותיקאן.

דובר הוותיקאן, האב פדריקו לומברדי, מסר כי לאחר עזיבתו את התפקיד, האפיפיור לשעבר ילבש גלימת כמרים לבנה פשוטה. הוא יסיר את נעלי הדייג האדומות שהאפיפיור לובש באופן מסורתי (משום שפטרוס, שהאפיפיור הוא שליחו עלי אדמות, היה דייג), וינעל מוקסינים חומות שנתנו לו סנדלרים בטיולו למקסיקו בשנה שעברה.

הטבעת האפיפיורית, המשמשת חותם למסמכים חשובים ונהוג להרוס אותה עם מותו של האפיפיור, תיהרס על אף פרישתו המוקדמת של בנדיקטוס.

האפיפיור במיסה האחרונה שלו, ביום ראשוןצילום: אי-פי

עם עזיבתו את התפקיד ביום חמישי, יהיה בנדיקטוס האפיפיור הראשון מזה 600 שנה שלא מילא את תפקידו עד לסוף חייו. לאחר שהודיע על ההחלטה, ניצבו בכירי הוותיקאן לראשונה בפני סוגיות הנוגעות לשמו ולבושו של אפיפיור לשעבר.

האב לומברדי אמר כי האפיפיור יהיה ידוע כ"אפיפיור אמריטוס בנדיקטוס ה-16", או "הפונטיף הרומי אמריטוס בנדיקטוס ה-16". יפנו אליו בתואר "הוד קדושתך", ויתייחסו אליו כ"הוד קדושתו". הוא הוסיף כי האפיפיור החליט על שמו העתידי לאחר שנועד עם גורמים רשמיים בכנסייה.

עם פרישתו מהתפקיד בסוף החודש, יעבור בנדיקטוס לבית הקיץ שלו בקסטלו גנדולפו שעל הגבעות שמחוץ לרומא. לאחר מכן יתגורר במנזר מאטר אקלסיה, בניין פשוט בן ארבע קומות שנבנה לפני 21 שנים כדי לשמש משכן בינלאומי "לחיים של הגות בתוך חומות הוותיקאן", כפי שמתואר המקום באתר הוותיקאן.

ביום ראשון הופיע האפיפיור בפעם האחרונה מחלון חדר העבודה שלו הצופה אל כיכר פטרוס הקדוש בוותיקאן למיסת יום ראשון. בנדיקטוס בן ה-85,נופף לרבבות מאמינים שבאו להיפרד ממנו וקיבלו אותו בתשואות רמות.

בנדיקטוס פנה בקול חזק אל המאמינים ואמר כי הוא פורש בהתאם לרצון האל, אך לא ינטוש את הכנסיה הקתולית. "האל קורא לי לטפס על ההר ולהקדיש את עצמי עוד יותר לתפילה. אך זה לא אומר שבכוונתי לנטוש את הכנסיה. למעשה, אם אלוהים יבקש זאת ממני, זה בגלל שאני יכול להמשיך לשרת אותו באותה מסירות ואהבה שהפגנתי עד כה. אעשה זאת בדרך המתאימה לגילי ולכוחותי", אמר.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ