היורש של האחים קסטרו: איש מנגנון, בדחן וחובב ביטלס

נשיא קובה, ראול קסטרו, הודיע בראשית השבוע כי יפרוש ב-2018 וסימן את מיגל דיאס-קאנל כיורשו. מיהו האיש שעלה אט אט בסולם ושרד את הטיהורים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

האיש ששמו מוזכר כיורש אפשרי לנשיא קובה, ראול קסטרו, שהודיע בתחילת השבוע כי יפרוש מתפקידו ב-2018, אינו מוכר לרבים מחוץ לאי, אבל עלייתו לתפקיד השני בחשיבותו במדינה - סגן הנשיא - לא נעשתה בן לילה. מיגל דיאס-קאנל הקדיש 30 שנה מחייו לפעילות פוליטית מאחורי הקלעים. פעילות זו הקנתה לו מוניטין של נאמן המפלגה הקומוניסטית והעלו אותו לדרגת יורש אפשרי של המשרה הרמה. "הוא לא אדם שזינק למעלה או הוצנח", אמר קסטרו בנאום שנשא לפני חברי הפרלמנט ביום ראשון, שבו פירט את הסיבות לבחירה. גם הוא שב ושיבח את "דבקותו האידיאולוגית האיתנה" של המועמד.

דיאס-קאנל, פוליטיקאי בן 52, אדם תמיר, נאה ובעל שיער זרוי שיבה, מציג פנים חמורי סבר לפני מצלמות הטלוויזיה, אבל מי שמכיר אותו מקרוב מתאר אותו כבדחן המסוגל להפתיע ברוגע שלו במפגשים פרטיים. "הוא אדם גמיש בהרבה מכפי שהוא נראה, רחב אופקים ומעל לכל חכם", אמר מקור רשמי המכיר את המועמד לנשיאות עוד משנות השמונים.

אלא שגורמים אחרים, בעיקר כאלה המתגוררים מחוץ לקובה, מגדירים את דיאס-קאנל במונחים מחמיאים פחות. "הוא איננו אישיות כריזמטית. הוא דמות עמומה משהו", אומר אלחנדרו בבראס, בלוגר הפועל ממיאמי וקורא לנרמול היחסים בין ארה"ב לקובה.

דיאס-קאנל וראול קסטרו (משמאל) בישיבת האסיפה הלאומית בהוואנה, השבועצילום: אי–פי

דיאס-קאנל נולד ב20 באפריל 1960 בעיר סנטה קלרה שבמרכז המדינה. בנעוריו גידל שער ארוך והיה אוהד של להקת הביטלס, אף שהדבר היה עלול בשעתו לסבך אותך עם השלטונות, שהתנגדו לכל השפעה מערבית. מכריו אומרים שהוא מקשיב לשירי הלהקה עד היום. הוא סיים תואר בהנדסת חשמל ושירת בצבא כמומחה רדיו ובהמשך כמרצה באוניברסיטת לאס וייאס. בצעירותו היה פעיל בקבוצות נוער קומוניסטיות והחל בהדרגה להתבלט במפלגה.

בשנות השמונים השתייך דיאס-קאנל לקבוצה של מנהיגים קומוניסטים צעירים בעלי רעיונות חדשים, שבראשה עמד שר החוץ לשעבר רוברטו רובאינה. ואולם, בניגוד לרובאינה ולפוליטיקאים אחרים, שנחשבו ליורשים אפשריים של האחים קסטרו וירדו באחת מגדולתם, חמק דיאס-ראנל מהטיהורים הפוליטיים. ב-2009 הוא התמנה לשר להשכלה גבוהה ובחודש מארס 2012 נבחר לסגן הנשיא. היום הוא הפוליטיקאי הרם ביותר מבני דורו.

"עלייתו ההדרגתית של דיאס-קאנל היתה גורם מכריע בעיני איש צבא כראול קסטרו", אומר ארתורו לופס-לוי, כלכלן קובני המרצה באוניברסיטת דנוור. זאת לדבריו, בניגוד לגישתו של פידל קסטרו, שנודע כמי ששולף אנשים מתחתית הסולם "ומעלה אותם לצמרת במסוק", רק כדי להשליכם ממנה מאוחר יותר, עלייתו של דיאס-קאנל צעד-אחר-צעד "עולה בקנה אחד עם דרך חשיבתו של ראול".

ראול ופידל קסטרו. מינוי דיאס-קאנל מתאים יותר לדרכו של ראולצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ