ארה"ב תתיר גישה חופשית וחינמית למחקרים פדרליים

על רקע התאבדותו של פעיל הרשת אהרון שוורץ, מתכוון הבית הלבן להסיר מגבלות על מאמרים שנוצרו בכספי מסים. כתבי העת משתפים פעולה

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

הבית הלבן פועל להעניק בתוך שנה לציבור האמריקאי גישה חופשית למחקרים שנעשו במימון פדרלי. בכך, נענה הממשל ללחץ ציבורי להסרת המגבלות על מאמרים מדעיים או חומר אחר שנוצר בכספי משלם המסים. "ראוי שלאמריקאים תהיה גישה קלה לתוצאות מחקרים שלעריכתם הם תרמו", כתב ג'ון הולדרן, הממונה על המשרד למדיניות מדע וטכנולוגיה באתר האינטרנט של הבית הלבן.

החלטת ממשל אובמה באה אחרי שיותר מ-65 אלף אזרחים חתמו על עצומה מקוונת, בדרישה לתת לציבור גישה חופשית באינטרנט למאמרים ומחקרים מדעיים פדרליים, ועל רקע תמורות שמתחוללות בענף ההוצאה לאור לנוכח הנגישות הגוברת למידע מקוון.

יוזמת הבית הלבן באה שישה שבועות בלבד אחרי התאבדותו של אהרון שוורץ, פעיל אמריקאי למען הפתיחות באינטרנט, שנודע כמי שמאפשר לציבור גישה חופשית וחינמית למידע באינטרנט. שוורץ נקלע לקשיים ב-2011 לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בחשד שגנב מיליוני מאמרים אקדמיים מהארכיון הדיגיטלי של אוניברסיטת MIT. שוורץ, שכפר באשמה, היה עלול להישלח למאסר ממושך ולספוג קנס כבד. משפטו היה אמור להיפתח מאוחר יותר השנה.

אהרון שוורץצילום: Reuters

ולדרן ציין שההחלטה לפתוח את המאמרים המדעיים לעיון הציבור, הביאה בחשבון את חששם של כתבי העת המדעיים. "אנחנו רוצים למצוא את האיזון בין היתרון העצום שיהיה לציבור בהגדלת הגישה החופשית למחקרים מדעיים שמומנו בכספים פדרליים, לבין הצורך להבטיח שהתרומות יקרות הערך שתעשיית המולו"ת המדעית מספקת, לא ילכו לאיבוד". לדבריו, גופים פדרליים יקבלו "פסק זמן" של 12 חודשים לפני שיידרשו להעלות לאינטרנט את מחקריהם, אך תינתן להם אפשרות להגיש בקשה להארכת ארכה זו.

הנחיות הפתיחות החדשות מתייחסות לגופים שהוצאות המחקר והפיתוח שלהם גבוהות ממאה מיליון דולר. גופים אלה יהיו חייבים לגבש תוכניות להצגת נתונים לציבור בתוך שישה חודשים, ואלה ייבחנו בידי הבית הלבן. נציג אחד הגופים האלה אמר שגישת הבית הלבן היא פתרון "סביר ומאוזן", משום שהיא מכירה בערכם של המפרסמים.

מתנגדי המדיניות החדשה טוענים שערכם של המחקרים לציבור ולמדענים נשחק בגלל הסעיף הנוגע לעיכוב הפרסום ב-12 חודשים. "אנחנו עוסקים בחידושים האחרונים בתחום המדע. אני רוצה לקרוא מאמר חדש עכשיו, לא בעוד שנה", אמר ויטוריו סאג'ומו, כימאי ובוגר אוניברסיטת כרונינגן שבהולנד, בתגובה להודעת הבית הלבן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ