הסאגה קרובה לסיומה

הסנאט ביטל את הפיליבסטר נגד הייגל; יאשר הלילה את מינויו לשר ההגנה

יותר מתריסר סנאטורים רפובליקאים הצטרפו לדמוקרטים בהצבעה על ביטול הפיליבסטר, בניגוד לעמדת מפלגתם. המאבק הבא: מינוי ראש הסי-איי-אי

ג'רמי פיטרס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'רמי פיטרס, ניו יורק טיימס

הסנאט האמריקאי החליט הערב (שלישי) ברוב של 71 תומכים מול 27 מתנגדים, על ביטול הפיליבסטר נגד מינויו של צ'אק הייגל לתפקיד שר ההגנה, ובכך הכשיר את הקרקע לאישור המינוי עוד הלילה.

יותר מתריסר רפובליקאים הצטרפו לדמוקרטים בהצבעה, וזאת למרות שעמדתם הרשמית של הרפובליקאים עדיין גורסת כי דרוש פרק זמן נוסף כדי לבחון את הרקורד של הייגל. כעת, זקוק הייגל – סנאטור רפובליקאי לשעבר מנברסקה – לרוב רגיל של 51 קולות בסנאט לצורך האישור הסופי של מינויו.

מרבית הדמוקרטים סבורים כי הייגל הוא מועמד ראוי לתפקיד שר ההגנה, בהתחשב ברקע שלו בשירות הציבורי וכחייל במלחמת וייטנאם. לדבריהם, על הסנאט לאשר את המינוי בהקדם, לנוכח במצב הביטחוני בעולם והצורך הדחוף לבצע קיצוצים בתקציב בארה"ב בכלל ובתקציב הביטחון בפרט. הרפובליקאים טוענים שתשובותיו של הייגל בשימוע שנערך לו בוועדת השירותים המזוינים בראשית החודש, והצהרותיו בעבר על ישראל ועל נושאים רבים אחרים - פוסלים אותו מכהונה בתפקיד שר ההגנה.

מימין: הסנאטורים ג'ון מקיין, קארל לוין וג'יימס אינהופה מאזינים להייגל במהלך השימוע בסנאטצילום: רויטרס

מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, האשים את הרפובליקאים בניסיון לעכב עד כמה שניתן את המינוי כדי לסחוט הישגים פוליטיים. "מה השיג הפיליבסטר? 12 ימים עברו ושום דבר לא השתנה", תהה, "הרפובליקאים בסנאט מעכבים את המינוי קרוב לשבועיים מסיבה אחת בלבד: מפלגתיות".

עם ביטול הפיליבסטר כעת, צפוי להגיע לקצו אחד המאבקים הפולמוסיים ביותר על תפקיד בקבינט האמריקאי בשנים האחרונות. המאבק סביב מינוי הייגל הפתיע רבים בוושינגטון כשהפך לאישי ומר. זאת בין היתר בהתחשב בעובדה שהייגל עבד לצד רבים ממתנגדיו עד לפני כארבע שנים. אך אפילו לפני כניסתו לתפקיד, גוברות השאלות אם המאבק יפגע ביכולתו של הייגל לעמוד בראש הפנטגון בתקופה של תהפוכות, משום שהוא אמור לרשת בעיות רבות, שאחת הגדולות בהן היא הקיצוצים בסעיף הביטחון שייכנסו לתוקף ב-1 במארס.

המתח בין הבית הלבן לבין הרפובליקאים בבית הנבחרים לא יסתיים עם אישור מינויו של הייגל, מכיוון שהרפובליקאים כבר שמו את עיניהם על המועמד הבא שנראה להם פגיע – ג'ון ברנן, מועמדו של הנשיא אובמה לתפקיד ראש הסי-איי-אי הבא. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ