ביום שאחרי הבחירות |

האם חוסר המשילות יניע את איטליה לשינוי שיטת הבחירות?

המבוי הסתום שאליו נקלעה איטליה בתום ספירת הקולות הוביל לצניחת המדדים בבורסות אירופה. גרמניה וצרפת: על איטליה להמשיך במתווה הצנע

רייצ'ל דונאדיו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רייצ'ל דונאדיו, ניו יורק טיימס

אזרחי איטליה התעוררו היום (שלישי) לבוקר שבו כותרות העיתונים צועקות את אותן כותרות: "חוסר משילות" ו"בחירות ללא הכרעה". ואכן, תוצאות הבחירות לפרלמנט שהתקיימו באיטליה בראשית השבוע אינן מנבאות מי יחליף את ממשלת הטכנוקרטים ואת מדיניות הצנע שהנהיגה בכלכלה השלישית בגודלה בגוש האירו. השווקים הפיננסיים בבורסות לונדון, פרנקפורט ופאריס הגיבו בעצבנות לתוצאות וצנחו לאורך יום המסחר בכ-5%. צרפת וגרמניה קראו אתמול לאיטליה להמשיך במתווה הצנע, ואילו ספרד השקועה אף היא במשבר עמוק, כינתה את תוצאות הבחירות באיטליה "קפיצה לשום מקום".

ראש הממשלה לשעבר סילוויו ברלוסקוני רמז כי גוש המרכז-ימין שבהנהגתו שוקל לנסות ולהרכיב קואליציה רחבה יחד עם גוש המרכז-שמאל שבנהגת פייר לואיג'י ברסאני. עמדותיהם של השניים ביחס לצנע הפוכות, אולם פרשנים פוליטיים באיטליה סבורים כי זו עשויה להיות הדרך היחידה לפתור את הפלונטר הפוליטי שנוצר.

עם סיום ספירת הקולות התברר כי ברסאני ניצח בבחירות לבית התחתון אך לא הצליח לזכות בבחירות לסנאט – דבר שהוא חיוני לצורך הקמת ממשלה. לתוך התסבוכת הזו מצטרפת גם תנועת "חמשת הכוכבים" האנטי ממסדית בהובלת בפה גרילו, שרשמה הישג מדהים עם כ-25% מקולות הבוחרים. למרות שגרילו הודיע כי אינו מעוניין בברית עם ברסאני או ברלוסקוני, אחת השאלות המעניינות ביותר כעת היא אם אחד הצדדים יוכל לשכנע אותו להצטרף לממשלה. בסרטון - כתבת רשת ITV על התגובות באיטליה לבחירות

מומחים סבורים כי גם בתרחיש הטוב ביותר תוקם ממשלה רעועה, שתחשוף את איטליה ואת גוש האירו לזעזועים, אם השווקים יפקפקו במחויבותה של הראשונה לשמור על גובה הגירעון הלאומי על 3% מהתוצר. לדבריהם, תוצאות הבחירות מעידות על הצבעת מחאה של הציבור על שיטת הבחירות הבעייתית והשחיתות. התוצאות נתפסות גם כאמירת "לא" לאסטרטגיה שגיבשו הנציבות האירופית וקרן המטבע הבינלאומית להפחתת הגירעון האיטלקי.

"אין ספק שהתרבות הפוליטית באיטליה פגומה, אך הבחירות הללו הן תוצאה לוגית של מדיניות שהחמירה באופן דרמטי את מצב הכלכלה ואת תמונה החברתית באיטליה", אומר סימון טילפורד, הכלכלן הראשי במרכז לרפורמות באירופה - מכון מחקר שמושבו בלונדון. "רבים הזהירו כי אם איטליה תדבק במדיניות הזו – יהיה לכך מחיר פוליטי, יהיה ריקושט".

את הריקושט הזה ספג ללא ספק ראש הממשלה היוצא, מריו מונטי, שהגוש בהובלתו התרסק וזכה ל-10% בלבד. ממשלת מונטי צפויה להמשיך ולכהן עד שניתן יהיה להעביר את סמכויותיה לממשלה חדשה. "למעט העובדה שגרילו זכה להצלחה מסחררת, כל היתר אינו ברור", אומר הפרשן הפוליטי סטפאנו פולי. "או שגוש המרכז-שמאל וגוש המרכז-ימין יחברו להקמת קואליציה רחבה שמחויבת לרפורמות ולשינוי שיטת הבחירות, דבר שיהיה קשה מאוד לעשות, או שאיטליה תהיה בלתי משילה". מונטי עצמו הביע אתמול צער רב על כך שממשלתו לא פעלה לשינוי שיטת הבחירות באופן שיבטיח יציבות פוליטית".

גם ניקולאס ורון, כלכלן ועמית במכון המחקר ברוגל שבבריסל, סבור כי ללא קשר לשאלה איך תוקם ממשלה חדשה, השאלה המרכזית היא אם איטליה מסוגלת לעבור רפורמה מבנית משמעותית. "איטליה עשתה כברת דרך לפני הבחירות ואני חושב שהמשקיעים מבינים שגם כעת יש עוד דרך ארוכה לפניה", הוא אומר. "מסים, מסים ועוד מסים – זה מה שהמצביעים זכרו למונטי יותר מכל", מסכם סטפאנו סאצ'י, מרצה באוניברסיטת מילאנו, "כשהוא הפסיק להיות טכנוקרט והפך לפוליטיקאי, הוא ספג את אותה אש שסופגים פוליטיקאים אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ