אובמה מאיים באפוקליפסה כלכלית ומנסה לכופף את הרפובליקאים

אחרי שנדחו בינואר, הקיצוצים האוטומטיים בתקציב הצבא, בחינוך, במחקר, באספקת המזון ובשוק העבודה להיכנס לתוקף לתוקף בסוף השבוע

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

לדברי הבית הלבן, ביום שישי הקרוב תתחולל בארצות הברית אפוקליפסה: תקציב הצבא יקוצץ, הגבולות ייפרצו, החינוך ייפגע, התחבורה תשותק, המחקר יצומצם, הפיתוח יתכווץ, אספקת המזון תתעכב, מאות אלפי אנשים יאבדו את מקום עבודתם והמשק ייקלע למשבר עמוק, אולי אפילו למיתון מחודש. אבל הרפובליקאים בקונגרס אינם מתרשמים. בעיניהם, מופע האימים של הנשיא אובמה נועד לזרוע פניקה בדעת הקהל האמריקאית כדי שזו תלחץ עליהם להתקפל. הפעם, הם נשבעים, זה לא הולך לקרות.

ברוכים הבאים לסבב נוסף בעימות הבלתי נגמר בין אובמה והדמוקרטים לבין יו”ר בית הנבחרים, ג’ון ביינר, והרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים. על הפרק עומד קיצוץ רוחבי בסך 85 מיליארד דולר בתקציב הפדרלי, שאמור להיכנס לתוקף ב-1 במארס, אלא אם ישיגו הצדדים הסכם של הרגע האחרון. כך קרה בסיבוב הקודם בשלהי 2012, אבל הפעם למרות שעוד צפוי “משא ומתן קדחתני אל תוך הלילה” - הסיכויים לפשרה נראים קלושים.

הקיצוץ עצמו הוא תוצאה של פשרה שהושגה באוגוסט 2011 , ונועדה לסלול את הדרך להעלאת תקרת החוב של ארה”ב. הדמוקרטים והרפובליקאים כלאו עצמם בהסכם לקיצוץ רוחבי, חסר אבחנה, בסך 1.2 טריליון דולר בעשור הקרוב, כאמצעי לחץ שידרבן אותם להשיג הסכם על קיצוץ מושכל. אבל בוושינגטון של היום, לא השכל קובע אלא הקיטוב והאמוציות, והמאמצים להשיג פשרה היו מלכתחילה עלובים וחסרי סיכוי.

התוצאה היא שמחרתיים ייכנסו לתוקף קיצוצים חריפים, שגם הרפובליקאים, ובמיוחד מושלי המדינות ביניהם, חוששים מפניהם. אבל שני הצדדים בכל זאת מתבצרים מאחורי קווי התיחום האידאולוגיים המפרידים ביניהם. כמו בעבר, אובמה שוב איננו מוכן להסכם שאיננו כולל העלאה של שיעורי המס על העשירים, בעוד הרפובליקאים משיבים שכבר ויתרו לנשיא בעבר, ושהפעם עליו להציג תכנית שתכלול אך ורק קיצוצים, ואם אפשר - אז בעיקר בסעיפים  שהם אינם אוהבים, כמו חוק ביטוח הבריאות.

בהעדר הסכם, ה”עיקול” (sequestration) - שאיננו חל על תשלומי הביטוח הלאומי או על משכורותיהם של אנשי צבא - יביא לקיצוץ בפועל של כ-8% בתוכניות האזרחיות של הממשל ושל 13% בחלקים אחרים של תקציב הביטחון. גם הסיוע לישראל צפוי להיפגע: 143 מיליון דולר ייגרעו מהסיוע הצבאי ועוד 32 מיליון דולר מתוכניות ספציפיות. 2.9 מיליארד דולר יקוצצו באופן כללי מסיוע החוץ של הממשל.

קיצוצים נוספים יחולו על תקציב הלחימה של הצבא האמריקאי, שיירד ב-13.5 מיליארד דולר, התקציב הצבאי למחקר ופיתוח יקוצץ ב-6 מיליארד דולר, סוכנות החלל תספוג קיצוץ של כמעט מיליארד דולר וממשרד החוץ האמריקאי ייגרעו 650 מיליון דולר. הקיצוצים יחולו על כל המוסדות הנתמכים על ידי הממשל, ובהם, למשל, מוזיאון השואה בוושינגטון, ש-2.6 מיליון דולר ייגרעו מתקציבו.

כמעט 400,000 איש, רבים מהם מורים, יפוטרו על ידי הממשל בשבעת החודשים שנותרו עד לסיום שנת הכספים ב-1 לאוקטובר. על פי הערכות שונות, כמיליון איש נוספים עלולים לאבד את מקומות העבודה שלהם כתוצאה מהירידה ברכש החיצוני של הממשל. התל”ג האמריקאי ייפגע בשש עשיריות האחוז על פי המקלים, ובאחוז וחצי לדעתם של המחמירים.

בימים האחרונים עוסק הממשל בניסיון ללחוץ על הרפובליקאים להתגמש. הנשיא מכנס מדי יום מסיבת עיתונאים שבה הוא מזהיר מפני “הגרזן של הרפובליקאים”. אתמול הוא הגיע לביקור מתוקשר במפעל לבניית אניות בווירג’יניה כדי להתריע על הפגיעה הקשה במיוחד שצפויה במדינות שכלכלתן נשענת על תקציבי הביטחון. השרה לביטחון פנים הזהירה השבוע שגבול ארה”ב-מקסיקו ייפרץ, בעוד שר התחבורה מתריע שצפויים עיכובים משמעותיים בטיסות בשל הצורך לפטר פקחי טיסה או להוציאם לחופשה מאונס. וכך הלאה.

אובמה בביקור במספנה בווירג'יניה, אתמולצילום: אי–פי

על פי כל הסקרים, כולל סקר שפורסם אתמול בעיתון “וושינגטון פוסט”, רוב האמריקאים אינם מבינים על מה המהומה – אך רובם נוטים להאשים את הרפובליקאים, ולא את אובמה, באחריות לקיצוצים. למרות זאת, הרפובליקאים נראים נחושים לעת עתה. חברי תנועת “מסיבת התה”, המהווים מרכיב מרכזי ברוב של המפלגה בבית הנבחרים, דוחקים בהנהגתם שלא לוותר. חלקם אף מאיימים על ביינר שהוא מסתכן בהדחה אם שוב ייכנע או אם יאפשר לקיים הצבעה בבית התחתון מבלי שהשיג לכך את הסכמת רוב חברי סיעתו.

קשה לדעת מה יהיה הסוף, אבל מועדו של הפרק הבא בסאגה כבר ידוע: ב-27 במארס, בתוך פחות מחודש, הממשל הפדרלי יאלץ לנעול את שעריו ולהשבית את עצמו לחלוטין - אם הקונגרס לא יאשר להעלות את תקרת החוב ולאפשר לממשל ללוות כספים חדשים. המשך, כאמור, בוא יבוא. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ