מאט ויליאמס, גרדיאן

פעילים למען בעלי חיים מותחים באחרונה ביקורת חריפה על כוונת הממשל האמריקאי להצניח מהאוויר עכברים מתים ומורעלים, במטרה לעצור את התרבותם של נחשי עצים באי גואם.

פלישתם של הנחשים החלה לפני כ-60 שנים, שעה ש”תפסו טרמפ” על סיפון של ספינות מלחמה שעגנו באי שבאוקיינוס השקט. לפי הערכות, כיום ישנם שני מיליון נחשים באי, המחסלים את אוכלוסיית הציפורים המקומית, נושכים בני אדם וגורמים לתקלות באספקת החשמל, בשעה שהם מזדחלים לקווי מתח גבוה. גם בהוואי, המרוחקת כ-4,500 קילומטרים מהאי, חוששים מפלישה דומה של נחשים, שעלולים לנחות באיים בכלי טיס שעברו דרך גואם.

ארגון “אנשים למען יחס מוסרי לבעלי חיים” (PETA), תקף את התוכנית לדילול אוכלוסיית הנחשים בגואם, שעליה החליט משרד החקלאות האמריקאי. מרטין מרסרו, מנהל מדור חקירת מקרי ההתעללות בבעלי חיים, טוען שהתוכנית “היא אבסורדית ואכזרית. מדובר בטבח מסורבל ומסוכן”. לדבריו, “הנחשים לא בחרו להיות נוסעים סמויים במטוסים ובספינות, והחיים באי הזר נכפו עליהם”.

לעומת זאת, תושבים מקומיים טוענים שהנחשים, שמקורם באוסטרליה ובפפואה גינאה החדשה, מסכנים חיי אדם. אורכם של הנחשים מגיע ליותר משלושה מטרים, וביכולתם לטפס על עמודים ועל עצים. בעבר דווח על כמה מקרים שבהם תקפו הנחשים את תושבי האי, אם כי הארס שלהם אינו מסוכן לבני אדם. המצב שונה בכל הנוגע לציפורים: לדברי מומחים, הנחשים אחראים להשמדת חלק ניכר מאוכלוסיית הציפורים המקומית. תושבים רבים גם חוששים מהנזק שעלול להיגרם לתעשיית התיירות המקומית. התיירות היא ענף מרכזי בכלכלת גואם, שטח חסות של ארה”ב שבו מתגוררים 160 אלף בני אדם.

חיילת בבסיס חיל האוויר האמריקאי בגואם מחזיקה נחש עצים מקומיצילום: אי–פי

משרד החקלאות מעוניין לנצל את העובדה שהנחשים אינם בררנים בכל הקשור למזונם, וכן את רגישותם למשכך הכאבים הנפוץ פרצטמול, הנמכר בארה”ב בשם טיילנול. הוא אינו מזיק לבני אדם, אולם מסוכן לנחשים. לכן, הוחלט להרוג את הנחשים באמצעות פיזור עכברים מתים, שלגופם הוכנס פרצטמול, באזורים שבהם מתרכזים הנחשים.

העכברים המתים יחוברו למצנחים זעירים ויוטלו ידנית, בזה אחר זה, מתוך מסוקים. המצנחים המיוחדים נועדו להיתפס בצמרות העצים ולא לנחות על הקרקע, זאת על מנת שהרעל לא יפגע בבעלי חיים אחרים. “אנו נוקטים צעדים חריפים”, אומר דניאל וייס, עוזר למנהל אגף חיות הבר במשרד החקלאות בהוואי, בגואם ובאיי האוקיינוס השקט. “אין עוד מקום בעולם שבו בעיית הנחשים חמורה כל כך”.

המצדדים בתוכנית טוענים שהנזק לבעלי חיים אחרים יהיה מזערי, וכי בעזרתה ניתן יהיה להציל את מיני הציפורים שטרם נכחדו מהאי. ואולם, ארגונים למען בעלי חיים נחלצו להגנת הזוחלים. “הנחשים אמנם נחשבים לפולשים, אבל לא מגיע לשום יצור למות בייסורים”, אומר מרסרו.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ