ארה"ב קרובה להכריז לראשונה על סיוע למורדים בסוריה

עד כה נמנעו האמריקאים מהלעניק סיוע צבאי כי חששו שיפול לידי גורמים איסלאמיים קיצוניים. קרי: בוחנים דרכים להאיץ את המעבר הפוליטי

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

ממשל אובמה, בשיתוף פעולה עם בעלי בריתו באירופה, שוקל לראשונה לספק סיוע לגורמים בצבא סוריה החופשית כדי לנסות ולהפיל את משטרו של בשאר אסד, לאחר שנתיים של עימות אלים שהביא למותם של יותר מ-70 אלף בני אדם. גורמים פוליטיים בכירים בארה"ב ובאירופה מסרו אתמול (שלישי) כי הממשל קרוב להחלטה להעניק סיוע לכוחות לוחמים שייבחרו בקפידה מבין המורדים הסורים.

סיוע זה, שלא יכלול כלי נשק, יצטרף לסיוע הניתן לגורמים הפוליטיים האופוזיציוניים לאסד. החלטה אמורה להתקבל עד מחר, כאשר שר החוץ החדש של ארה"ב, ג'ון קרי, ישתתף בוועידה בינלאומית בנושא סוריה שתיערך ברומא. בוועידה ישתתפו גם מנהיגי קואליציית האופוזיציה הסורית.

היום אישר קרי בביקורו בצרפת שארצות הברית מחפשת דרכים מוחשיות יותר על מנת לתמוך במורדים. "אנו בוחנים ומפתחים דרכים להאיץ את המעבר הפוליטי שמגיע לעם הסורי", אמר קרי. "אנחנו צריכים לעזור להם בשירותים בסיסיים, ובהגנה על מוסדותיה הלגיטימיים של המדינה". לדבריו, "אסד צריך לדעת שהוא לא יכול 'לירות את דרכו' החוצה מהמשבר, ואנחנו צריכים לשכנע אותו בכך. אני חושב שהאופוזיציה צריכה מעט יותר עזרה כדי לעשות את זה".

מורדים בלחימה נגד הצבא הסורי אתמול בחאלבצילום: אי–פי

עד כה נמנעו האמריקאים ממתן סיוע ישיר למורדים, מחשש שהוא יפול לידיהם של גורמים איסלאמיים קיצוניים. גם כעת אין מדובר בסיוע בכלי נשק אלא בהכשרה צבאית, אמצעי מיגון ובעזרים טכניים נוספים שאמורים לעזור למורדים.

השינוי בגישה נובע ככל הנראה מההפגזות הקטלניות של חיל האוויר הסורי על העיר חאלב בחודשים האחרונים וריבוי ההרוגים. כמו כן, מדינות אירופיות רבות הפעילו לחץ על האמריקאים להתערב ולנסות להביא להפלתו המהירה של אסד. "חשוב לנו שהאופוזיציה הסורית לא תתנודד ברוח, כאשר היא לא יודעת אם היא תזכה לסיוע ומתי הוא יגיע", אמר קרי, שגם הוא התבטא עד לאחרונה נגד סיוע צבאי למורדים.

שינוי המדיניות האמריקאית עדיין לא אושר סופית, מאחר שבארה"ב מעוניינים לקבל את ההחלטה בתיאום מלא עם בעלות בריתם באירופה, ובעיקר בריטניה. הבריטים עדיין לא אישרו כי יעניקו סיוע לכוחות המורדים. אולם מקורות דיפלומטיים מסרו לאי-פי כי מחר תהיה הכרזה רשמית על הסיוע. שלשום, לאחר פגישה משולשת של קרי, ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון ושר החוץ וויליאם הייג, אמר האחרון: "לנוכח מקרי הרצח ואי היציבות בסוריה, אין אנו יכולים להמשיך לשקוט על השמרים. אנחנו מוכרחים להגדיל את הסיוע שלנו לאופוזיציה הסורית ואנחנו מתכוונים לעשות זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ