ניו יורק טיימס ואי-פי

יום לפני תום כהונתו, האפיפיור בנדיקטוס ה-16 הגיע היום (רביעי) לכיכר סנט פטרוס ברומא לדרשה הפומבית האחרונה שלו בפני 150 אלף מאמינים שנאספו לצפות בו לפני עזיבתו. בדרשה אמר האפיפיור שהוא זוכר "אושר ואור" בכהונתו, אבל גם זמנים קשים. את דבריו נשא האפיפיור בשפות שונות, בהן גרמנית, פולנית וערבית.

הוא השווה את הכנסייה לסירה שנשאה את פטרוס הקדוש ושאר השליחים על פני הכנרת. "האל נתן לנו ימים של שמש ורוח נעימה, ימים בהם דגנו דגים רבים; היום גם ימים של מים סוערים, כפי שקרה פעמים שונות בהיסטוריה של הכנסייה, כשנראה כי האל נרדם", אמר בנדיקטוס.

לדברי הוותיקאן, 50 אלף כרטיסים הוזמנו לדרשה, ועולי רגל רבים נוספים נאספו בשדרה הרחבה המובילה לוותיקאן מנהר הטיבר. רבים החזיקו שלטים עליהם נכתב "תודה". במהלך הדרשה עצר האפיפיור כמה פעמים כשהקהל מחא כפיים, או קרא "בנדיקטוס, בנדיקטוס". "תודה לכם, אני נרגש מאוד", השיב האפיפיור.

האפיפיור בכיכר סנט פטרוסצילום: אי-אף-פי

האפיפיור הדהים את העולם הקתולי ב-11 בפברואר כשהודיע שהוא מתכנן להתפטר – האפיפיור הראשון שעשה זאת מרצונו יותר מ-600 שנה. בגיל 85, הוא אמר שהוא פורש כי כוחו תש. הוותיקאן הכחיש בתוקף דיווחים לפיהם ההתפטרות קשורה לפרשת סחיטה של כמרים הומוסקסואלים בכנסייה הקתולית ברומא.

ההתפטרות הותירה את בכירי הכנסייה במצוקה לגבש פרוטוקול לעזיבת מנהיגו של העולם הקתולי. רק אתמול הוותיקאן הודיע שהאפיפיור ישמור את שמו בנדיקטוס ה-16 ויישא בתואר אפיפיור אמריטוס.

הוא יעטה לאחר פרישתו לבוש פשוט בצבע לבן, סיפר דובר הוותיקאן, וייוותר על הבגדים המסורתיים של תפקידו. הוא גם יפסיק לנעול את הנעליים האדומות הטיפוסיות של האפיפיורים, שמסמלות את דמם של המרטירים, שהקריבו חייהם על מזבח האמונה הנוצרית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ