בעיירת הקיט של האפיפיורים מתכוננים להגעת בנדיקטוס

במשך מאות שנים משמשת האחוזה בקסטל גנדולפו כבית הקיץ האפיפיורי. מחר יגיע לשם במסוק האפיפיור לשעבר, והתושבים מכינים קבלת פנים חגיגית

אליזבטה פובלדו, ניו יורק טיימס
אליזבטה פובלדו, ניו יורק טיימס

העיירה הקטנה קסטל גנדולפו, המתנשאת על אחת הגבעות הסמוכות לרומא, משלימה בשעות אלה את ההכנות האחרונות לבואו מחר (חמישי) של אורח רם מעלה: האפיפיור בנדיקטוס ה-16, שיחל בהם את חייו החדשים כאפיפיור אמריטוס, אחד התארים שבהם יתהדר עם פרישתו.

פרנסי העיר מתכננים לערוך לו קבלת פנים חגיגית, שתכלול צלצול פעמונים, תהלוכת לפידים וחלוקת קלפים בעלי מסר דתי, שבצדם האחד דמותו של האפיפיור הפורש, ודברי תפילה בצדם השני.

"ברצוננו להביע את החיבה והסולידריות שלנו לבחירה שהותירה אותנו המומים ונדהמים", אומר הכומר פייטרו דילטי, ראש כנסיית סן טומאזו די וילה נובה, שבה מקיימים האפיפיורים את המיסה מדי שנה ב-15 באוגוסט, יום חג עלייתה לשמים של מריה הבתולה.

8 מתוך 8 |
הגנים באחוזהצילום: אי-אף-פי
1 מתוך 8 |
לוחות שנה של האפיפיור מחוץ לאחוזה בקסטל גנדולפוצילום: אי-פי
2 מתוך 8 |
הגינה באחוזהצילום: רויטרס

האפיפיור ישהה בקסטל גנדולפו כחודשיים, עד להשלמת השיפוצים במגוריו הקבועים במנזר בתחומי הוותיקאן, שם יחיה את חייו "נסתר מעיני העולם", כפי שאמר בעצמו החודש. שהייתו של האפיפיור לשעבר באחוזה הנמצאת כ-25 ק"מ מדרום-מזרח לוותיקאן, בתקופה בה מתכנס חבר הקרדינלים לבחור את מחליפו, גם תסייע להבטיח שהוא לא מפעיל לחץ בלתי הולם כלשהו על החלטתם.

זה קרוב ל-400 שנה שמצודת קסטל גנדולפו משמשת מעון לאפיפיורים המבקשים להימלט מהקיץ הרומאי המחניק. הכס הקדוש אימץ בראשונה את האחוזה, שהיתה במקור מצודה קטנה של משפחת סאוולי, בשנת 1596. רק כעבור 50 שנה היא הפכה למעון הקיץ הרשמי של האפיפיורים, כאשר האפיפיור אורבן השמיני הורה להוסיף לו אגף חדש המשקיף על אגם אלבנו. כעבור כמה שנים הופקד אדריכל הבארוק הנודע, ג'אן לורנצו ברניני, על פיתוחו של אגף נוסף באחוזה.

אחוזת האפיפיורים משתרעת על פני כחצי קמ"ר וכוללת שטחים חקלאיים שבהם מגדלים פירות, ירקות ועצי זית, ומייצרים ביצים ומוצרי חלב – הכל לשימוש מטבח האפיפיור במקום ובקרית הוותיקאן. אף שהווילות הפזורות בשטח האחוזה מצויות בריבונות הוותיקאן, ושחומות גבוהות ושערים עבותים מבטיחים שזרים לא ייכנסו למתחם, ישנו קשר קרוב בין המתגוררים בו לבין תושבי העיירה.

"רשמית אנחנו שתי מדינות, אך למעשה אנחנו קהילה אחת", אומרת ראש העיירה מילוויה מונקזי, המציינת שרבים מבין תשעת אלפים תושבי העיירה עובדים באחוזת הכס הקדוש.

גם משרתו האישי הנוכחי של האפיפיור, הוא תושב קסטל גנדולפו. הוא החליף את פאולו גבריאלה, המשרת הקודם שהורשע בהדלפת מסמכים סודיים של הוותיקאו, פרשה שהעיבה מאוד על שנת כהונתו האחרונה של בנדיקטוס ה-16. גבריאלה נידון למאסר של 18 חודשים, אולם לאחרונה האפיפיור חנן אותו.

תושבי העיירה הוותיקים זוכרים את ההגנה שהעניק לה האפיפיור פיוס ה-12 בשנת 1944, אחרי שכוחות בעלות הברית נחתו באנציו ושהאזור הפך לשדה קרב. 12 אלף בני אדם קיבלו מקלט באחוזה ולדברי אחד האחראים על ניהולה היום, פייר פאולו טורלי, רבים מהם נקראים היום על שמו של אותו אפיפיור.

כמו עיירות רבות הפזורות על הגבעות האלבניות, קסטל גנדופלו משמשת כיעד חביב על תושבי רומא המבקשים להימלט מהמולת עיר הבירה. "אבל כשהאפיפיור נמצא פה, זה הופך למרכז העולם", אומרת מונקזי, המציינת שלעיירה נוהרים אז צליינים, תיירים וראשי מדינה. "זה מקום קטן, אבל מאוד בינלאומי". בעיניה ובעיני תושבי העיירה, רק טבעי שהאפיפיור ירצה לשוב ל"מקום שהוא אוהב".

האפיפיור צפוי להגיע במסוק מחר אחר הצהריים ולשאת דברים בפני חברי הבישופות של אלבנו. בתקופת השיפוץ של מעונו הקבוע החדש בוותיקאן, יתגורר האפיפיור בדירת הקיט שלו עם שני מזכירים וארבע נשים ממסדר ממורס דומיני, קהילה קתולית חילונית, שיטפלו בו, מציין סווריו פטרילו, מנהל האחוזה האפיפיורית בקסטל גנדולפו. מסגרת אינטימית כזו "מאפשרת חיים משפחתיים יותר", הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ