הבחירות באיטליה |

בפה גרילו: לא אחבור לממשלת שמאל

תנועתו של הקומיקאי לשעבר זכתה לתמיכה נרחבת, וסירובו עלול להגביר את אי היציבות. הוא העריך שהשמאל והימין יקימו ממשלה שתתפרק במהרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הקומיקאי לשעבר בפה גרילו, שהתנועה שעומד בראשה זכתה לתמיכה מפתיעה בבחירות לפרלמנט שנערכו השבוע, שלל את האפשרות שיחבור לקואליציה עם המרכז-שמאל, שהשיגה רוב בבית התחתון אולם נכשלה להשיג רוב בסנאט. גרילו אמר לבי-בי-סי כי הוא משער שפייר לואיג'י ברסאני, ראש גוש המרכז-שמאל, יגיע להסכם עם המרכז-ימין שמוביל ראש הממשלה לשעבר סילוויו ברלוסקוני.

תנועת "חמשת הכוכבים" של גרילו סיימה במקום השלישי בבחירות, המציב אותה כמרכיב חשוב בניסיונות הקמת הקואליציה. עם זאת, גרילו הציב עצמו לאורך הקמפיין כמועמד אנטי ממסדי, היוצא נגד הכוחות הפוליטיים הישנים, ולכן התעורר ספק רב שיגיע להסכם עם אחד משני הגושים הגדולים.

"היום באיטליה, מה שיקרה הוא מה שקרה בעבר", אמר היום גרילו. "הימין והשמאל יחברו וישלטו במדינה שהם הרסו", אמר. הוא העריך שהממשלה תתפרק במהרה. "זה יחזיק שנה אחת מקסימום. אז יהיו בחירות נוספות, ותנועת חמשת הכוכבים תשנה את העולם", אמר.

בפה גרילוצילום: רויטרס

באשר לתמיכה בחוקים עתידיים, הוא אמר כי התנועה תבחן כל מקרה לגופו. גרילו דחה את הטענות שהוא מצית את זעם העם, ואמר שהוא נותן לאנשים תקווה. "לא היתה תקווה. היה כעס ללא תקווה. וכעס ללא תקווה מוביל לאלימות", הסביר. "אולם כעס עם תקווה הוא כעס אופטימי, לא שלילי. אנחנו נמשיך את הזעם הזה. זה הזעם הדמוקרטי שצריך לקדם".

גרילו נחשב למנצח הגדול של הבחירות. תנועת המחאה שלו נגד המעמד הפוליטי השליט משכה אוהדים רבים. גרילו מיקד את הקמפיין שלו במאבק בתוכנית הצנע של מונטי ונסמך על קהל צעיר ומתוסכל שמאס בקיצוצים מחד, ובשערוריות של ברלוסקוני מאידך. החלטתו שלא להיכנס לממשלה עלולה להכניס את איטליה לתקופה של חוסר בהירות פוליטית וכלכלית שתיפגע בשווקים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ