מחסור חמור בתרופות גורם לבהלה ציבורית ביוון

אזרחים עוברים מבית מרקחת אחד לשני כדי למצוא תרופות במרשם לאחר שחברות תרופות בינלאומיות עצרו את משלוחי התרופות למדינה

הלנה סמית, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
הלנה סמית, גרדיאן

, השרויה במשבר כלכלי חמור, מתמודדת באחרונה עם מחסור חמור בתרופות. הממשלה ביוון מאשימה חברות תרופות בינלאומיות שעצרו את משלוחי התרופות מפני שמחיריהן במדינה נמוכים ממדינות אחרות באירופה, והחברות חוששות שסוחרים ינסו לייצא אותן למדינות אחרות ביבשת.

המחסור הוא בעיקר בתרופות המסייעות לטיפול בדלקת מפרקים, צהבת ויתר לחץ דם, וכן חסרות אנטיביוטיקה, תרופות אנטי-פסיכוטיות וסמים מרדימים. בנוסף, הצלב האדום השווייצי הודיע על קיצוץ בתרומות דם ליוון כיוון שלא הועברו לה כספים בזמן.

רוקחים באתונה טוענים כי בעיר יש בהלה בקרב האזרחים ולקוחות מיואשים עוברים מבית מרקחת אחד לשני כדי למצוא תרופות במרשם שלא ניתן להשיגן בבתי החולים.

בית מרקחת סגור באתונהצילום: רויטרס

הממשלה ביוון מתחה ביקורת על כ-50 חברות תרופות, בהן פייזר, סאנופי, לה רוש ועוד. כמה מחברות התרופות הודו כי צמצמו את משלוחי התרופות וכמה חברות הכחישו את הטענות נגדן. "החברות מפסיקות לשלוח תרופות כי יוון אינה רווחית, והן חוששות שסוחרים ייצאו את התרופות למדינות עשירות יותר בשעה שמחיריהן ביוון הם הנמוכים ביותר באירופה", אומר יאניס טונטאס, המפקח על התרופות ביוון.

"אני מעריך שמלאי התרופות ירד ב-90%", אומר דימיטריס קאראגיאורגיו, נציג איגוד הרוקחים הארצי. "האזרחים חוששים. לקוחות רבים אומרים לי שהם מפחדים שלא יוכלו יותר להשיג תרופות". לדבריו, "המצב מחפיר. הממשלה בפניקה וחברות התרופות הבינלאומיות חושבות רק על עצמן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ