הקהילה המוסלמית בדנמרק נלחמת למען חופש הביטוי

לאחר ניסיון התנקשות כושל בפובליציסט הידוע בדעותיו האנטי-איסלאמיות, גינתה הקהילה המוסלמית את המעשה והגנה על זכותו להביע את דעותיו

אנדרו היגינס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו היגינס, ניו יורק טיימס

כשמתנקש מחופש לדוור ניסה לירות החודש בראשו של לארס הדגארד, פובליציסט דני ועורך עיתון לשעבר הידוע בדעותיו האנטי-איסלאמיות, הופנו החשדות מיד אל המיעוט האיסלאמי בדנמרק.

אישים בפוליטיקה ובתקשורת גינו את מה שנתפש בעיניהם כניסיון לסתימת פיות במדינה, שבשנת 2006 פרצו בה מהומות אלימות בעקבות פרסום קריקטורות של הנביא מוחמד ביומון יילנדס פוסטן. מאז ועד היום נחשפו כמה מזימות למעשי טרור נגד העיתון.
עמדותיו של הדגארד הן בליל של שנאת מוסלמים, תיאוריות קונספירציה ואזהרות מפני מלחמת אזרחים מתקרבת. דבריו זכו לתמיכה בחוגים מסוימים, והחזית המאוחדת שהפגינו הדנים נגד האלימות נסדקה והפכה לוויכוח ציבורי סוער על ענייני הגירה, שנאת זרים ודעות קיצוניות.

ואולם, לאחר ניסיון ההתנקשות, הארגונים המוסלמים במדינה, שספגו ביקורת רבה ב-2006 והואשמו בליבוי היצרים, הפתיעו וגינו את תוקפיו של הדגארד והגנו על זכותו להביע את דעותיו, מתועבות ככל שיהיו.

הדגארד, לשעבר עורך היומון המתון Information, הוא קול מרכזי בקרב עיתונאים, בלוגרים ופעילים איסלאמופוביים. מחקר שערך בשנה שעברה הארגון הבריטי "תקווה ולא שנאה" הצביע על קבוצה של אישים, בהם הדגארד, "בעלי דעות אנטי-מוסלמיות, שפרסומיהם מרעילים את השיח הפוליטי והשפעתם הרסנית".

לארס הדגארדצילום: רויטרס

העובדה שמוסלמים בדנמרק מתגייסים להגנתו של הדגארד, שאותו הם מתעבים, מעידה על שינוי משמעותי בהלך הרוח, או לכל הפחות בהתנהלותה של הקהילה המוסלמית במדינה. "הם שינו את התייחסותם", אומרת קארן הקראפ, השרה לענייני רווחה ואינטגרציה בממשלה, "זו התפתחות חיובית המעידה על מעורבות פעילה של הקהילה המוסלמית בשיח הציבורי".

לדברי אימראן שאח, חבר באגודה האיסלאמית בקופנהאגן, כאשר נודע כי הדגארד ניצל בנס מהתנקשות, "ידענו שיאשימו אותנו ושעלינו לנקוט עמדה נחרצת נגד אלימות פוליטית ודתית".

האגודה האיסלאמית, המפעילה את המסגד הגדול בדנמרק ומילאה תפקיד מרכזי בשלהוב הרוחות נגד מפרסמי הקריקטורות של מוחמד, הזדרזה לפרסם גינוי של המתקפה נגד הדגארד ואף הודיעה כי היא מצרה על חלקה בסערה שהתעוררה בעקבות פרסום הקריקטורה. בשעתו יצאה משלחת מטעמה למצרים וללבנון, כדי לדווח שם על חילול הקודש בדנמרק. בעקבות מהלך זה הפכה הפרשה מתקרית פנימית שולית למשבר בינלאומי עקוב מדם.

"אנחנו צריכים לשנות את האופן שבו אנו מגיבים", אמר קאסר נאג'יב, בן 38, שסבו היגר לדנמרק מאפגניסטאן. "במקום להתמקד בעיקר, אנחנו מגיבים ברגשנות ותוקפנות. זה מוכרח להשתנות. איננו מצדדים בדעותיו של הדגארד אבל יש להגן על זכותו להתבטא. מותר לו לדבר ככל העולה על רוחו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ