ארגון הבריאות: סיכון מוגבר לסרטן בקרב ילדי פוקושימה

מהדו"ח עולה כי סיכויהן של ילדות שנחשפו לקרינה הרבה ביותר, ללקות בגידול ממאיר בבלוטת התריס גבוה ב-70%. עלייה של 7% בסיכוי ללוקמיה בבנים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

תושבי אזור פוקושימה, שנפגעו מקרינה רדיואקטיבית כתוצאה מהנזק שנגרם לתחנת הכוח פוקושימה דייצ'י ברעש האדמה ובצונאי שפקד את יפן לפני כשנתיים, סובלים מסיכון מוגבר ללקות בסרטן - כך עולה מדו"ח שפרסם היום (חמישי) ארגון הבריאות העולמי.

מהדו"ח עולה בין היתר כי הסיכוי שילדות ששהו באזור שנפגע מקרינה בצורה הקשה ביותר יפתחו גידול ממאיר בבלוטת התריס גבוה ב-70 אחוזים. הסיכוי שאותן בנות ילקו בעתיד בסרטן שד גבוהה ב-6 אחוזים. בקרב בנים קיימת עלייה של 7 אחוזים בסיכון שיפתחו לוקמיה בשלב מאוחר יותר של חייהם.

ברעש האדמה (9 דרגות בסולם ריכטר) ובצונאמי שפקד את חופיה המזרחיים של יפן ב-11 במארס 2011, נהרגו על פי ההערכות כ-19 אלף בני אדם. האסון גרם להרס תחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה. כמה מהכורים הותכו והדבר גרם לדליפת קרינה רדיואקטיבית מסוכנת באזור. לפחות 160 אלף בני אדם נאלצו לעזוב את בתיהם ולהתרחק מהאזור. האסון בפוקושימה נחשב לאסון הגרעיני השני בחומרתו בהיסטוריה אחרי האסון בצ'רנוביל ב-1986.

אחד הכורים הגרעיניים בפוקושימה ב-2011צילום: רויטרס

המחקר שביצע ארגון הבריאות העולמי בדק את נפגעי הקרינה על פי גיל, מגדר ומידת קרבתו למתקן הגרעיני. "מצאנו שעלייה בסיכון ללקות בסרטן גבוהה יותר באופן מובהק באזורים המזוהמים ביותר", אומרת ד"ר מריה ניירה, מנהלת המחלקה לבריאות ציבורית וסביבתית בארגון. בהמשך לנתונים, יצויין כי בלוטת התריס היא החשופה ביותר לאגירת יוד רדיואקטיבי וכי ילדים חשופים יותר לסכנות הקרינה ממבוגרים.

מן הדו"ח, המתפרש על פני 200 עמודים, עולה כי עבור האוכלוסיה הכללית ביפן לא חל שינוי במידת הסיכון ללקות בסרטן, וגם שכנותיה של יפן לא נפגעו. ואולם, כשליש מעובדי ההצלה שהשתתפו בפעולות החירום בסביבת המתקן הגרעיני נמצאים בסיכון מוגבר לסרטן.

פועלים מפנים קרקע רדיואקטיבית באזור פוקושימה צילום: אי–פי

ג'ים סמית, פרופסור למדעי הסביבה באוניברסיטת פורטסמות , אומר כי מן המחקר מצביע בוודאות על כך "שעובדי הצלה ותושבים שנשארו בעיירות או בכפרים שמצפון-מערב לתחנת הכוח במשך ארבעה חודשים בטרם התפנו - הם אלה שנמצאים בדרגת הסיכון הגבוהה ביותר".

מהדו"ח עולה כי תושבי האזור המזוהם ביותר ספגו בתוך פרק זמן קצר קרינה רדיואקטיבית של עד 50 מיליסיוורט, ולכן הם נמצאים בסיכון מוגבר, אם כי קטן באופן אבסולוטי. סמית הסביר לשם השוואה כי אזרח בריטי ממוצע סופג לאורך חייו כ-150 מיליסיוורט מקרינת רקע. לדבריו, הדו"ח אינו כולל נתונים על מספר האנשים שנפגעו ולכן קשה להעריך בשלב זה את ההשלכות הבריאותיות של האסון.

בתוך כך, העבירה החודש מפעילת תחנת הכוח הגרעינית, חברת TEPCO, סכום בסך 697 מיליארד ין (כ-7.5 מיליארד דולר אמריקאי) לקרן הממשלתית לשיקום ופיצוי קורבנות האסון. עד כה נאספו בקרן כ-3.24 טריליון ין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ