42 הרוגים בבנגלדש עקב גזר דין מוות למנהיג מוסלמי

דלוואר חוסיין סעידי הורשע בפשעי מלחמה במלחמת העצמאות של המדינה מפקיסטאן ב-1971. לטענתו גזר הדין נגדו התקבל ממניעים פוליטיים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בית המשפט בבנגלדש גזר עונש מוות על מנהיג מוסלמי קיצוני בגין פשעי מלחמה להם היה אחראי בזמן מלחמת העצמאות מפקיסטאן ב-1971. בהפגנות שפרצו בעקבות גזר הדין נהרגו לפחות 42 בני אדם.

דלוואר חוסיין סעידי, בן 73, הוא סגן נשיא מפלגת ג'מאעת א-איסלאמי. הוא הורשע בהרג המוני, עינויים, הצתות, אונס, ביזה וכפיית התאסלמות על המיעוט ההינדי בבנגלדש בזמן המלחמה. במקור הוטל על סעידי עונש של מאסר עולם בגין עבירות אלה. אולם העונש הצית גל מחאה בו השתתפו עשרות אלפים. אחרי שבועיים של מהומות אישר הפרלמנט תיקון לחוק שאפשר למדינה לערער על העונש ולהטיל עליו עונש מוות. סעידי הוא הדמות הבכירה ביותר שהורשעה עד כה בבית הדין המיוחד, שמונה לחקור את הפשעים שנעשו בזמן המלחמה.

סעידי נותר שלו על דוכן הנאשמים בשעה שהשופטים קראו את גזר הדין. "לא ביצעתי שום פשע, ופסיקת השופטים לא נעשתה בתום לב", אמר סעידי לבית הדין. "השופטים נכנעו ללחץ המוגזם של המפגינים", אמר. תומכי סעידי טוענים שכתב האישום נגדו הוגש מטעמים פוליטיים, ועורכי דינו הודיעו כי בכוונתם לערער על ההחלטה.

אלפי בני אדם התגודדו בבירה בתמיכה בבית הדין. הם מפגינים זה שבועות בדרישה להטיל על הנאשמים בפשעי המלחמה את מלוא העונש הקבוע בחוק. משנודע פסק הדין, פרצו בקריאות שמחה. "ארבעים שנה חיכינו ליום הזה" אמר איש אחד שהפגין בכיכר. מנגד, תומכי המנהיג המוסלמי יצאו לרחובות במחאה. מפלגתו קראה לשביתה כללית בת יומיים, ולמרות שאלפי שוטרים נפרשו בבירה דאקה, הם לא הצליחו למנוע את התפשטות המהומות. בין השאר הוצת מקדש הינדי בדרום הבירה, הותקפה תחנת משטרה, ומלבד 42 ההרוגים שביניהם שישה שוטרים, לפחות 200 בני אדם נפצעו בעימותים בין תומכי ג'מאעת א-איסלאמי למשטרה.

המורשת של מלחמת 1971 ממשיכה להטיל צל כבד על החברה בבנגלדש. לפחות שלושה מיליון בני אדם נהרגו במלחמה, ורבים מהחשודים בביצוע פשעים מעולם לא נשפטו. אף שג'מאעת א-איסלאמי התנגדה לעצמאות בנגלדש, מכחישה המפלגה שהיה לה חלק כלשהו בפשעי המלחמה של המנליציות שהתנגדו לעצמאות. גורמים רשמיים מעריכים כי יותר משלושה מיליון בני אדם נהרגו במלחמה זו.

מפגינים נגד גזר הדיןצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ